Top

Un salariu decent in Romania ?

Cat sa fie oare ? 1000 ron ? 500 euro ? Depinde de oras? Daca ai chirie sau nu ?

Intrebare, asadar, cu cati bani / luna se poate supravietui decent in Romania ?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • deeapoisongirl 6 October 2008, 20:27

    depinde ce inseamna “decent”.eu sunt de parere k avem nevoie de 1000 euro pe luna pt a avea o viata la acest nivel.

  • Dianna 6 October 2008, 20:38

    2500 de ron daca nu dai kirie si etc…

  • Adeea 6 October 2008, 20:42

    pai depinde de locul de munca;) eu de exemplu lucrez ca fotomodel:x inca de la 14 pana in prezent, la 17 ani. si recunosk k mi’ e bine asa cu kti bani primesc nu pot spune exact suma exacta pt k sunt contracte. ;)) da’ Olix am o intrebare d c imi apar atatea commenturi?! eu de abia am inceput sa postez pe blogul tau. de ieri;)app nice to meet you!;))

  • A.I. 6 October 2008, 20:43

    cred ca depinde de regiune. pentru bucuresti, poate ca iti trebuie 1000 de euro, dar in alte zone poti trai cu mai putin. si cred ca de mult nu se mai poate face o paralela intre un salariu decent si cosul guvernamental.
    pot sa spun ca in targoviste, rezumandu-ma la utilitati, nevoile zilnice si distractie, mie mi-ar ajunge cu varf si indesat 1500 lei. dar cu banii astia, in bucuresti nu stiu cat as rezista.

  • psaico 6 October 2008, 21:11

    eu cheltui peste 2000 ron cu tot cu chirie si cheltuieli

  • korinnaS 6 October 2008, 21:36

    daca stii cum sa ii imparti, oricat! :D

    Ultima insemnare a lui korinnaS este.. inelul de plastic…

  • Marius Sescu 6 October 2008, 21:44

    Interesant, exact la aceeasi chestie ma gandeam si eu acum ceva timp, eu am ajuns pe la 2100 ron, desi comentatorii mei zic altceva:
    http://www.mariussescu.ro/2008/06/11/un-salariu-decent-in-romania/

    Ultima insemnare a lui Marius Sescu este.. Sarah Palin, o gospodina la Casa Alba

  • KornNT 6 October 2008, 22:25

    Cam vreo 3000 de ron cu tot cu chirie si cheltuieli iar fara chirie si cheltuieli vreo 1000 si ceva de ron

    Ultima insemnare a lui KornNT este.. Pauk Van Dyk Top 10

  • Sergiu 6 October 2008, 23:09

    2-3000Euro. Avand in vedere ca tot e mai scump ca in state de 2x cel putin, imi tre de 2-3ori salariul lor mediu sau ce as face acolo ca sa raman. In momentul asta nu ma angajez insa probabil o sa lucrez ca voluntar ca sa fiu atractiv pt bursa afara. ;P

  • sorin 6 October 2008, 23:18

    Cu 2500 RON eu as trai decent cu o chirie de 250 EUR plus toate cheltuielile si mai raman si de buzunar

    Ultima insemnare a lui sorin este.. S-a lansat Zoom

  • Radu 7 October 2008, 00:48

    la cat de scumpe sunt toate in Romania… eu zic ca un salariu decent ar trebui sa fie vreo 1000 Euro… sper sa nu se supere parlamentarii care si-au marit pensiile saptamana trecuta… de la 5000 Ron la 7000 – 8000 Ron cu nerusinare…

  • danmesser 7 October 2008, 01:31

    Un salariu decent va fi întotdeauna prea mic într-o țară cu economie obscenă :)

  • marian 7 October 2008, 08:34

    eu cred ca la 500 euro pe luna as putea sa traiesc decent.acum depinde de la caz la caz care ar fi un sala decent

  • Mihai 7 October 2008, 12:16

    eu zic ca as putea sa traiesc bine cu 300 de euro si decent.
    @Adeea: fotomodel?!sau altceva?tu parca ziceaila un moment dat ca esti blonda, nu?:P

  • Adeea 7 October 2008, 12:27

    @Mihai da’ s’ fotomodel si te rog sa nu ma jignesti ok?si nu, nu am fost niciodata si nici nu voi fi blonda=))=))iar dak dai u un click micutz aici sub numele meu vei sti cum arat;;)e valabil si pt tine olix knd vei putea:P

  • Ciupercutza 7 October 2008, 21:47

    Depinde de oras, depinde de ce cheltuieli ai si depinde de cati oameni trebuie sa hranesti cu el ;)
    Vad ca toata lumea a raspuns cam care ar fi o suma ce i-ar satisface personal. Nimeni nu si-a pus problema cam cat iti trebuie sa cresti un copil in ziua de azi. Sau doi.
    Ai cititori tineri …
    So, un salariu/venit decent ar fi cam 2000 – 2500 euro. Din care vreo 600 sunt rata la casa, vreo 400 aia la masina si restul ti-i mananca ala micu’ cand incepe sa urle ca vrea computer si internet. :D

  • Perfu 8 October 2008, 03:28

    eu cu un salriu de 1000 de euro as fii multumit asta in caz ca nu as plati chiria , dar daca e sa socotim si chiria ajungem in jurul la 1500 de euro

  • A.I. 8 October 2008, 07:23

    @Ciupercutza: ai dreptate cu cititorii tineri, dar cred ca intrebarea se refera la o singura pesoana. in cazul unui cuplu, care mai are si un copil, apar anumite beneficii. sunt de 2 ori mai multi bani in casa dar anumite cheltuieli sunt la fel: chirie, intretinere, utilitati, etc.

  • rain 9 October 2008, 16:06

    2500 euro;

    Dar poti sa te descurci binisor si cu 1500… Asta daca esti singur, fara copii, frati, surori sau alte cele. Eu atat castig si ma descurc binisor, nu am de platit chirie – deci e cat de cat ok… dar, intotdeuna, este loc ptr mai bine. :)

  • Dianna 9 October 2008, 18:48

    P.S :d II folosesc pt orice altceva …NO CHIRIE, no stuff d astea ;)

  • Sergiu 9 October 2008, 18:49

    La mine decent inseamna bine. Daca nu imi permit sa merg la Sephora si sa imi iau un parfum doar ca mi-a placut sau sa nu ma uit ca la noi blugii Levis sunt 200$ si in state 30$, inseamna ca nu am o viata decenta. :P

  • Henrich 10 October 2008, 00:11

    3000 ron in judetul mures cu stat in chirie.

  • Sergiu 10 October 2008, 20:49

    Nu e ca sunt fitzos. Doar ca mie asta mi se pare o viata decenta. Nu vreau sa am 3 vile si 5 masini, dar mi se pare normal sa pot cumpara ceva de sub 500$ pe luna fara sa ma uit la pret.

    Ma si amuza cand ii vad pe astia ca se bucura la 600RON pe luna pe la facultate. Pot sa cersesc mai mult daca imi pun niste blugi de prin clasa a9a si imi rup un tricou. Sau ca milogul fac cheta la TNB. 600RON inseamna 20RON pe zi. Prefer sa stau degeaba decat sa fac 20RON pe zi. Si da, toti incepem undeva, insa eu cred ca pot fi mai productiv decat un cersetor. Mai bine fac videochat. :))

  • Mihai 13 October 2008, 20:06

    fara chirie , si singur cu o garsoniera proprie cu 1000 ron zic eu ca te descurci . :)

  • Mihai 13 October 2008, 20:06

    acum depinde si de zona/oras ce ii adevarat! dar la Petrosani … 1000 ron :D

Post a comment