Top

Obsedati de mobil

Stiati ca suntem obsedati de telefoanele mobile ? Probabil stiati sau poate nu v-ati dat seama de treaba asta pana acum. Fulgerica zice asa:

Test: Sunteti la o cafenea/pizzerie/bar. In toiul discutieri, lasati-va interlocutorul singur, neputincios, sa sufere de plictiseala si sa va astepte pana va intoarceti de la toaleta/colt/chiosc. Daca in urmatoarele cinci (5) minute reuseste sa nu se atinga de mobilul sau, inseamna ca a trecut testul. (Va garantez ca 95 % dintre subiecti nu o fac. Incercati si o sa vedeti!)

Aceasta este partea a treia dintr-un mic serial online denumit “Sprite Truth Hunters“. Adica niste baieti actioneaza in stilul celor de la “Mythbusters” si cauta sa ne demonstreze niste mituri urbane. :)

Insa sa vedem ce au facut de data asta:

Suntem obsedati, right ? :))

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • anku 16 September 2008, 13:16

    da :))) chiar asa..
    bine a devenit si o obisnuinta..cand stau,n-am ce face,ma mai uit la tel..ba cat e ceasu…ba asa fara motiv :-?
    si oricum..n-as putea sa traiesc fara el …clar :D !

  • alina_tiri 16 September 2008, 13:21

    E clar ca suntem obsedati de mobile…Daca raman singura la masa 5-10 minute,scot telefonul si ma apuc sa vorbesc,sau sa trimit sms-uri,sau sa verific ceva la telefon.Oricum,nu ma despart de el nici noaptea,are locusorul lui langa mine in pat :D

  • mihdel 16 September 2008, 15:00

    omg..it’s sooo true…prea tare filmuletul oricum…asta este…bine ca recunosc macar:P
    olix si tu?;;):))

  • mim 16 September 2008, 15:24

    Suntem obsedati de telefoane. Nu este un fenomen doar in RO, totul a plecat din US.

    Cheltuim sume uriase pe telefoane accesorii si servicii pentru ele.

    Ultima insemnare a lui mim este.. Alte 150 poze pentru iPhone

  • ADeea 16 September 2008, 16:14

    Sa stii, OLiX, ca si eu dorm cu tel langa mine in pat :)) si in momentul in care suna, ca sunt unele persoane care suna pe la ore tarzii si atunci cand sunt foarte obosita si dorm si suna tel …….[noroc ca e langa mine ca nu m-as scula din pat =)) ] si raspund pe un ton din ala somnoros asa :)) dar asta e un tic al meu, nu stiu ce e , obsesie sau….:)) dar cert e ca nu pot dormi daca n-am tel langa mine :)))))

    @mihdel: eu si daca nu sunt singur tot scot telefonul din 5 in 5 minute

    OLiX, pai il scoti fiind ceva important, astepti vreun tel de la cineva…sau asa…pur si simplu?;))
    Eu de exemplu, cand sunt cu cineva, il scot, dar nu asa des, ca se uita cine e cu mine ciudat :))))) sau il scot, dar doar cand e ceva important, ce nu suporta amanare ..sau astept vreun tel..:d

  • Un roman in Canada 16 September 2008, 16:27

    Hehe, uite eu fac acusi un an aici in Canada si n-am inca telefon mobil chiar daca in Romania il foloseam la greu. Credeti ca-i simt lipsa?

    Ultima insemnare a lui Un roman in Canada este.. Canada si emigrantii ei

  • king 16 September 2008, 20:27

    astazi la scoala kred k l am incins :)) am avut 7 ore de practica….pe telefon m am jucat ,am ascultat muzica,am sunat am dat sms am facut de toate nu pot sa traiesc fara el :)) mi l a mai confiscat profa de 2 ori dar l am recuperat rapid si mi am reluat treaba :))) telefonul mobil cel mai tare viciu :)))

  • Ligia 16 September 2008, 22:50

    nici eu nu pot. ma fatai, citesc mesaje, sterg mesaje, ma joc, te ascult pe tine la radio (numai dupa 6 ascult radio si mereu dau de tine). Nu pot sa ma despart de telefon. De 2 saptamani umblu cu un nou telefon in geanta, mai destept, mai smecher si mai de pitzi, dar m-am atasat asa mult de telefonul meu vechi incat e greu sa-l inlocuiesc.

    Foarte tare ideea alora de la sprite :)

    Ultima insemnare a lui Ligia este.. Să fii copil e-un lucru serios

  • alecsa 16 September 2008, 23:57

    in ziua de azi,telefonul mobil a devenit cv in genul aerului,a apei,a mancarii…am observat ca sunt persoane care nu poarta ceasuri…si telefonul ii ajuta,nu doar ca are un ceas pe display-ul acestuia,dar este multifunctional…are ceas,jocuri,te suna oricine care are nevoie de tine sau care pur si simplu vrea sa vada ce mai faci,poti trimite mesaje,afli ora pe glob…
    deci…suntem dependenti de telefonul mobil.va pup

  • miriam 17 September 2008, 00:37

    eu am si net pe tele fon…asa ca va imaginati cat iubesc eu telefonul ala…E o minune de Nokia E65…da, dependenti de telefoane…asta suntem

  • sorin 17 September 2008, 07:26

    Nu vreau sa ma laud….dar eu uneori uit si unde imi este telefonul. Sincer va spun ca am prins o oroare de telefoane. Il scot cand il folosesc ca telefon sau ma uit la ceas…de asta da…sunt dependent ca nu am ceas de mana.

    Ultima insemnare a lui sorin este.. Petrecerea eOk.ro – eOkParty3

  • A.I. 17 September 2008, 10:44

    si eu la fel ca sorin: nu suport sa port ceas, asa ca singurul mod de a sti ora a ramas telefonul. mai ales ca nu sunt fan telefoane cu camera, radio, acces net si alte cele. pentru mine trebuie doar sa tina bateria si sa se auda bine :). ah..daca o sa ma vedeti vreodata scotandu-l destul de des si uitandu-ma la ceas, inseamna ca sunt ori nervos ori foarte plictisit. :)

  • A.I. 17 September 2008, 10:47

    @alecsa: in principiu, telefonul este pentru comunicare. de asta si-l cumpara oamenii: pentru a suna sau a fi sunati de alte persoane. :)

  • Sergiu 17 September 2008, 20:27

    Daca aia e sursa de entertainment, ce sa faci… Doar nu stau cu mainile infipte in fund. :)

    @ADdea:si eu dorm cu telefonul langa mine ca el ma trezeste… problema e ca acum opresc soneria cat inca dorm. :)) Sau nu mai suna, nu imi dau seama. M-a sunat o fata noaptea(~3am) o data ca nu putea sa doarma si eu trebuia sa ma scol la 6. :(

    Apropo, de ce totimpul cand il pun pe silent nu ma suna nimeni si cand uit sa il pun pe silent se trezesc toti disperatii? :))

  • mnzwu 17 September 2008, 22:43

    aveti curaj sa il inchideti 2 zile?

  • Catalin 17 September 2008, 23:09

    @Olix: nu mi’ ai citit dedikissu’ >:P

  • nihasa 18 September 2008, 14:19

    Internet mobil + mail + alte chestii legate de munca sau socializare … ma uit cam des pe telefon … deh .. facem online nu? trebuie sa stim tot timpul ce se intampla si care sunt noutatile.

  • nihasa 18 September 2008, 14:26

    internetul nu asteapta pe nimeni daca e sau nu in timpului programului de munca. Personal nici macar nu scriu sms-uri ca toata lumea cu care am nevoie sa vorbesc este online mobile … email ftw sau twitter.

  • Mihai 18 September 2008, 15:16

    not right… nu suntem obsedat de telefon sau dependenti…
    dar fiind la indemana noastra il folosim des mai ales in momente de plictiseala… daca nu l-am avea nu ne ar mai numi nimeni obsedati de telefon.. asa e cu orice obiect care il detii si iti este de un folos real:)

  • alecsa 18 September 2008, 23:43

    pt a.i….eu am dat un exemplu..nu am spus ca sta fac eu neaparat…port ceas…dar la munk se mai nimereste sa ma plictisesc…si mai bag un joc mic pana ma plictisesc si de el…mi s-a intamplat de cateva ori sa imi uit telefonul acasa…asa ca nu ma pot considera dependenta de telefon

  • Hortopan 19 September 2008, 00:12

    Citez un comment de pe youtube, de la acest filmulet:
    “so people like to do something/anything rather than sitting there motionless & bored? shocking!”

    Daca nu am avea telefonul la noi probabil ne-am juca cu altceva … chei sau alte chestii pe care le avem la noi in momentul respectiv…

    Ultima insemnare a lui Hortopan este.. HTC Touch Diamond

  • A.I. 19 September 2008, 17:45

    @OLiX: si iei si MASA cu tine ? :))

  • adrian 12 January 2009, 16:43

    cel mai tare tel care lam avut in viata mea si am avut multe telefoane pana lam cunoscut pe cel smecher e65 foarte frumos telu nam ce comenta

Post a comment