Top

Motivele REALE de despartire

Daca tot vorbeam acum cateva zile despre motive care ne fac sa punem punct unei realtii, sunt curios cati dintre noi au curajul sa marturiseasca aceste “probleme” in fatza persoanei cu pricina. Cu alte cuvinte, atunci cand o relatie se incheie, cu totii vrem sa stim care sunt defapt motivele reale ale desparirii, pentru ca de obicei suntem amagiti cu chestii de genu` “nu mai mergea relatia”, “nu cred ca ne potriveam”, “ne mergea prea bine si mi-era frica” sau tot felul de motive care in mod normal par neintemeiate.

Totusi, vrem oare sa aflam care au fost motivele reale ale despartirii ?? Vrem sa stim de ce ne-am luat papucii ?? Eu nu cred ca cel parasit vrea sa i se spuna in fata ca e gras, urat, prost, ca se imbraca nasol, ca nu facea dus zilnic sau alte astfel de motive. Right ?

La motivele de ordin fizic poate veni o alta intrebare de la cel parasit “Dar de ce ne-am mai combinat, daca ai vazut ca sunt asa?? Atunci ai vazut altceva, sau ??”

Voi cum procedati ? Aveti curajul sa spuneti adevarul in fatza, sau credeti ca e mai bine sa-l pastrati doar pentru voi si sa lasati persoana parasita sa va urasca o perioada pentru ca i-ati dat papucii pentru un motiv aproape neintemeiat ?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Patrys 14 September 2008, 18:41

    yo una knd am ceva de spus SPUN …indiferent de consecintze…

    sunt sincera intr-o reletie…

    decat sa ma implic aiurea mai bine nu ma combin ku persoana “X”

    Si atunci knd “dau papuci” (shlapi=))…etc) nu intorc spatele si plec…expun toate motivele ptr.kre fac asta, nu vr k persoana in cauza sa ramana nelamurita si sa ma urask…vr sa ramanem prieteni…sa ne salutam pe strada…;) pe bune totushi traim intr-o societate…nu in jungla…

    app.si baietzi pang…sad,but real:D

  • sorin 14 September 2008, 18:42

    Olix…fetele vad un baiat ..il indragesc si dupa ce se combina nu-l mai plac….Chiar este un motiv plauzibil. Da…pe moment vad altceva apoi vad cu totul altceva si nu mai sunt multumite. Cat despre motive, eu merg pe faptul ca atata timp cat exista comunicare….lucrurile banale se pot rezolva. Conteaza foarte mult sa spui totul pe fata, sa fi sincer(a) intr-o relatie

    Ultima insemnare a lui sorin este.. Romania fara inca un artist

  • Catalin 14 September 2008, 20:57

    daca ma despart de iubita mea, sunt convins ca vom ramane prieteni :) si oricum EA nu e genul meu :P nu este frumoasa, buna cum o vreau eu:-\” si bruneta:-\”! oricum vreau sa ramanem in continuare prieteni!!

  • miriam 14 September 2008, 23:44

    da…e cel mai rau sa nu dai o explicatie. De obicei baietii sunt atat de lasi incat le place mai mult sa “se dea la fund” decat sa dea o explicatie…li se pare mai comod. (sorry Olix)

    De multe ori o explicatie face 2 face rezolva multe…daca nu exista o astfel de explicatie consecintele pot afecta persoana care s-a simtit tradata pe termen lung…chiar pe toata viata.

  • rainy 15 September 2008, 09:35

    Eu sunt de parere ca poti spune orice oricui atat tip cat stii cum sa pui problema fara sa jignesti.
    Adica nu ii spui unei fete ca e urata, ii spui ca nu e genul tau din punct de vdere fizic. Diplomatia, asta e secretul. :D

  • George 15 September 2008, 13:52

    toti suntem buni la comentarii dastea “eu sunt sincer eu zic in fatza bla bla” si atunci de ce se intampla chestiile astea??

  • Catalin 15 September 2008, 16:01

    @OLiX da’ mi si mie un sfat: crezi k ar fi o idee buna sa’ i zic in fatza ca e urata, ma rog k de fapt nu e pe gustul meu :) adica bine facuta, bruneta etc..??
    bine eu de fapt iubesc felul ei de’ a fi da’ din pakte n’ ajunge pt mine ;)) stiu, km complikt :P ;)) sau dak i’ as zice asa? :” nu esti buna paaa! ” =)) de par nu ma pot lua k stie k’ mi plac brunetele :P :))))

  • rainy 15 September 2008, 16:15

    Catalin, iti dau eu un sfat, incearca sa fii mai matur. Nu mi-o lua in nume de rau. ;)

  • Catalin 15 September 2008, 17:43

    @rainy&Olix: pai eu am 20 de ani si acum pe 17 septembrie fac 21. vi se pare k la varsta asta nu sunt suficient de matur??adik am ajuns degeaba pan’ la varsta asta?:P :)) doar k vreau altceva, mult mai mult dekt am si asta nu cred k e rau:P oricum merci olix

  • CrissA 16 September 2008, 16:40

    Intradevar toti ne putem da zmei ca spunem in fata si taiem in carne vie dar hai sa nu fim ipocriti. Sunt lucruri pe care nu le poti spune asa pur si simplu. Cel mai bun exemplu este daca ajungi sa te asezi de persoana respectiva (ca amic doar si din cauza asta relatia nu mai are rost) si nu poti spune adevarul, ca nu te atrage ca iubit sau mai stiu eu ce, pentru ca exista legatura aceea si nu vrei sa vezi persoana respectiva ranita.
    Si sa nu uitam ca uneori aceste motive pot fi interpretate gresit. Nu toata lumea cunoaste conceptul de “critica constructiva” asa ca totul depinde mai mult de partener.

  • Catalin 16 September 2008, 22:52

    @CrissA: mah ai dreptate da’ daca u vrei mai mult dekt ai nu vad nimik rau in asta;))
    eu de ex. pe iubita mea n’ am considerat’ o dekt o aventura :> stii la ce ma refer b-) k in rest lasa de dorit…mai e si blonda…na’ merge 1 tura-2…mai multe si atat:d ma rog, baietii cred k ma inteleg:P da’ asa k o relatie serioasa eu vreau mai mult ..bineinteles bruenta buna, adevarata!!:d partea proasta e k totusi credeam k imi iubesc ku adevarat iubita si k la ea ma intorc da’ uite k nu a fost asa:)) si in plus maine e ziua mea!m’ am plictisit de ea:))vreau cadou una buna!!>> :>

  • Alina 19 September 2008, 08:31

    de obicei e mult mai bine sa-i zici verde(albastru/roz/portocaliu) in fata adevaratele motive ca sa nu existe dupa aceea discutii de genu “ca esti ipocrit/a ca ai facut aia/ailalta si etc”.
    o singura data am dat papucii cuiva si i-am zis tot ce aveam de zis, dar am terminat prin “esti magar” si am iesit glont pe usa si nu i-am mai vorbit 2 luni.

  • CrissA 20 September 2008, 12:14

    @Catalin: nu-i nimic rau in a vrea mai mult decat ai, dar nu pe motivul “ea e blonda eu vreau o bruneta”. Asta e chiar… superficialitate ca sa nu-i spun altfel.

Post a comment