Top

Ne facem prea multe griji

Se spune ca oamenii in trecut traiau mult mai mult. Nu o sa discutam acum motivele pentru care se traia mult acum mii de ani, da pe vremurile alea nu exista plouare, se manca mult mai sanatos, iar oamenii nu-si faceau prea multe griji inutil

In ziua de astazi avem niste vieti foarte agitate, exista foarte multe lucruri care ne intereseaza, ne influenteaza, ne streseaza sau ne fac sa ne ingrijoram inutil.

Se uita lumea la stiri si-si face griji pentru un om calcat de o masina pentru ca a traversat printr-un loc nepermis, sau pentru un dobitoc cu BMW care s-a infipt intr-un stalp si acum e la reanimare in spital. Se uita lumea la 0tv si-si face griji pentru Elodia, Magda lu` Tolea sau pentru cine stie ce cazuri inventate doar pentru a face rating. 

Nu, televizorul nu este inutil, trebuie doar sa stii ce sa alegi, dar nu despre televizor va vorbesc acum, ci despre griji pe care ni le facem inutil !

Stiti ce fac eu cand plec de acasa? Imi pun castile in urechi, dau drumu la muzica tare de tot si pana ajung la destinatie nu le scot din urechi. In momentul cand pun castile in urechi intru automat si in modul nepasare. Nu-mi pasa de cersetorii din tramvai, nu-mi pasa de ce scrie pe coperta unui ziar citit de cineva de langa mine, nu-mi pasa ce scrie pe flyerul pe care mi-l intinde o fata la intrarea in metrou, nu-mi pasa cine e primar in sectorul meu, si la fel, nu-mi pasa unde naiba e Elodia. 

Sunt timisorean, dar sunt mutat in Bucuresti de mai bine de 2 ani. Aud de multe lucruri care se intampla acolo:

  • Un tip cu o masina smechera l-a lovit pe unu` pe trotuar, respectivul a murit iar tipul cu masina, pentru ca e smecher ar putea sa scape foarte ieftin. Ce au facut timisorenii mei? Au iesit in strada, ca sa se faca dreptate ! 
  • Tot zilele astea, tot la Timisoara, se intampla niste rahaturi cu echipa Poli, care ramane fara nume, fara portofoliu, fara alte rahaturi.

Ma intereseaza oare toate treburile astea? Imi fac griji eu oare ?? NU ! Daca as fi fost in Timisoara as fi iesit in strada pentru cele 2 cazuri de mai sus ?? NU ! Recunosc, nu sunt patriot si incerc sa nu-mi fac inutil griji pentru niste chestii care chiar nu ma intereseaza !

Ce castiga timisorenii daca lupta ca sa se faca justitie si ca dobitocul ala sa intre in inchisoare ? Da, castiga justitia, dar pe langa cazul asta v-ati intrebat vreodata cate alte cazuri de coruptie exista in tara asta ?

Rezolva ceva timisorenii daca ies in strada pentru a “salva” echipa Poli ? Da, orasul isi recastiga echipa de suflet, jucatorii isi recastiga banii, iar Marian Iancu isi reia afacerile cu succes. Ce castiga timisorenii in continuare ? Da ! Vor merge in continuare la meci, vor plati biletele, vor merge pe stadion, se vor lupta, vor urla, se vor bate cu jandarmii, iar jucatorii vor castiga in continuare zecile de mii de euro. Revin. Ce castiga de aici timisorenii ?? 

APROAPE NIMIC ! Poate mandrie daca echipa castiga, sau niste televizoare aruncate pe geam daca echipa pierde.

Bine, o sa-mi spuneti ca nu sunt patriot si sa ma duc dracului, pentru ca daca tot ar fi ca mine s-ar duce tara asta dracului. La fiecare 4 ani ni se spune “Voteaza, votul tau conteaza !”. Am votat o singura data si atunci m-am dus doar ca sa vad cum e, in rest chiar nu m-am dus. Pe oricine as vota, tot niste corupti ar fii la putere, coruptia ar fii la fel, s-ar da spagi in continuare si fiecare si-ar face in liniste afacerile necurate.

Suntem prea mici ca sa ne luptam cu acesti “monstrii” si atunci, daca n-avem un motiv anume sa ne luptam cu ei, nu mai bine-i lasam naibii in pace, ne vedem linistiti de treburile noastre si-i lasam si pe ei sa-si vada linistiti de vietile lor ?

Romania a luat bataie cu 0-3 de la nu-stiu-ce tara zilele trecute. Ce au facut romanii? S-au intristat si au spus ca avem o echipa de rahat.

Eu nu ma uit la stiri, nu ma intereseaza nici fotbalul si nici politica. Doar aud chestii care-mi intra pe o ureche si-mi ies pe cealalta, pentru ca pur si simplu nu vreau sa-mi fac griji inutil, pentru niste chestii care pentru mine nu inseamna nimic !

In schimb imi pasa ca mie sa-mi fie bine si imi pasa de cei apropiati mie !

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • vladinho 7 September 2008, 23:58

    Bine zici dar totusi Forzza Poli!

    Ultima insemnare a lui vladinho este.. Ce jocuri asteptam?

  • rainy 7 September 2008, 23:59

    Mi se pare foarte ok faptul ca esti sincer si recunosti lucrurile astea. Sunt perfect de acord cu tine. Fiecare om are dreptul sa aiba propriile prioritati si chiar nu e cazul sa pretindem ca ne pasa de niste chestii doar pt ca e la moda sau pt a urma spiritul de turma. Insa, ii inteleg pe cei care se agita pt anumite cauze si sunt de parere ca exista un pic de fanatism in fiecare din noi. Manifestarile in schimb sunt diferite in functie de personalitatea si preferintele fiecaruia.

  • miriam 8 September 2008, 00:11

    si mie imi pasa de Poli, dar nu sa ies in strada
    dar echipa are peste 80 de ani si culoarea mov este culoarea lui Poli sau Ripensia si asta e k si cand ne-ar lua cineva ceva din ce este al Timisorenilor

    si eu am devenit asa nu stiu daca e bine sa ma doara undeva si nici acolo de toate problemele din jur absolut inutile din care ceilalti fac psihoze dar ma doare mizeria umana in general si ca nu stiu daca pot numi pe cineva prieten cu adevarat.

    Inainte de ’89 mergeam la prieteni fara sa sunam la telefon inainte. Mancam paine cu untura (daca aveam) si jucam canasta sau wist pana dimineata.

    Acum ne mira daca cineva face un gest dezinteresat pentru noi. (azi o cunostinta in varsta s-a oferit sa imi coaca 10 kg de vinete si sa mi le puna in pungi…chestia asta m-a impresionat enorm!)

    Am ajuns sa ne jubim prea mult pe noi, sa nu ii privim pe cei din jur tocmai pentru ca vedem aceasi mizerie si ne inchidem in noi. Ne alegem noi amicii de pe net…De dam “invisible” sa nu fim deranjati…Am devenit niste singuratici.

    Cred ca e dureros ca nu mai gasim ceva care sa ne determine sa ne deschidem catre lume.

  • DJ_PsyHOtiK 8 September 2008, 07:32

    Da OLiX, ai dreptate…Oamenii din ziua de azi isi fac mult prea multe griji in comparatzie cu cei de demult….

    Da, exact si tu faci ca mine…Bagam castile in urechi, si ne vedem de drum…Oamenii sunt pe acesta lume, ca sa se distreze, sa isi faca un nume in viata, sa exista cineva in care poti avea incredere:|..

    Da ma si mie imi pasa de cei din juru’ meu…Daca pot sa ii ajut ii ajut…Nu fac asta in exces dar nici foarte rar…Dar o fac pentru ca stiu ca au nevoie de ajutoru’ cuiva…

    P.S. @OLiX: Astept parerea de acest comm;)
    P.S. @All: Pa pa:-h

  • petrisor socol 8 September 2008, 11:17

    avand in vedere ca s-au inventat atatea servicii si produse, este si normal sa fim mai stresati/ agitati, numarul facturilor ce trebuie platite cresc de la o zi la alta.

    Ultima insemnare a lui petrisor socol este.. Episode #20: Symphonic Guitars

  • orleans 8 September 2008, 11:39

    e bine sa nu ne ingrijoram “inutil”…e bine sa stim ca noi nu ne stresam…e bine sa stim ca o fac altii pt noi….e bine sa stii ca poti iesi in parc intre flori sa auzi sursurul artezienei si sa te doara undeva de cei care ti-au oferit asta….e bine sa-ti bagi dopuri in urechi in tramvai fara sa-ti pese de cei care s-au zbatut sa nu mergi pe jos….e bine sa traiesti in mica ta familie, inconjurat de prieteni, sa te bucuri ca ai ajuns la un anumit nivel de civilizatie si nici macar sa nu realizezi ca prezentul tau sta cladit pe grijile ” inutile” ale bunicilor si parintilor…ca sa nu merg mai in urma……
    ideea era urmatoarea ….o fi egal in ziua de azi ” grija inutila” cu ” nepasarea?” sau cu…” plafonarea?” sau doar cu…” oboseala?”
    ps: cretini microbisti oricand ai sa gasesti…indiferent daca e vb de poli, cfr sau steaua:))/ la fel si cu politicienii corupti:))

  • alina_tiri 8 September 2008, 11:43

    Ei,nu e chiar asa… Ne stresam inutil intradevar,dar nu cred ca ai ajuns la gradul ala de nepasare incat sa nu te mai impresioneze dramele traite de alte peroane(chiar daca nu iti sunt cunoscuti).Stii de ce ma impresioneaza pe mine accidentele de exemplu?Pt ca puteam sa fiu eu,sau fratele meu,sau oricare din prietenii mei.Si cum sa nu iti pese cand in jur e atata saracie iar noi am ajuns sa fim atat de snobi incat ne vaietam ca nu am gasit nu stiu ce portocale rosii de sicilia sau nu stiu ce mezelarie sau mobila cu cristale nu stiu de care.Traim intro lume de cacat ,daca nu ne pasa o sa fie din ce in ce mai rau.

  • HQ2 8 September 2008, 12:27

    Oamenii aia au iesit pe strada din pasiune pentru fotbal, pentru Poli mai exact. Pentru ei echipa asta de fotbal inseamna foarte mult, poate la fel de mult ca o sotie sau copii. Fiecare are pasiunea lui si trebuie inteles.
    Si eu, de exemplu, as iesi in strada pentru Dinamo. :D

  • Sergiu 8 September 2008, 12:42

    Mah, mie mi-au iesit deja cateva fire albe si am 19 ani. :))

  • LaLOKA 8 September 2008, 12:50

    se pare ca mai toata generatia”tanara”adopta stilul tau:pune castile in urechi,se urca in metrou,si isi asteapta statia,cumintel asa,ca sa coboare si sa-si vada de indiferenta lui..pardon,de treaba lui.:P.consider ca viata inseamna mai mult decat a umbla cu “doapele”in urechi,in incercarea de a nu te prinde de realitate,de ceea ce te inconjoara.E ft ok sa-ti pese de ceea ce te intereseaza,dar uneori trebuie sa mai ciulesti urechile si la exterior.Pt ca,oricat te-ai feri,afisand un zic de indiferenta si de raceala,Exteriorul te poate afecta fara voia ta.Asa ca trebuie sa pastram realitatea aproape de noi,in limitele normale..fara excese:).parerea mea,olix:P

  • LaLOKA 8 September 2008, 12:53

    P.S:referitor la “prea multe griji”…DA!NE FACEM PREA MULTE GRIJI!sistemul politic da tonul acestor griji,pt ca nu stie sa ne trateze,sa ne respecte valorile,sa ne aprecieze asa cum trebuie.Grija zilei de maine(voi avea ce manca maine?),grija zilei de azi(am sa ajung intreg acasa?pot sa ma urc fara teama in autobuzul 139?(nu prea:D:D))

  • Mihai 8 September 2008, 14:02

    ai mare dereptate olix.. grijile.. ne omoara incet dar ele apar datorita evolutiei noastre… acum atatea lucruri ne ar putea omora atatea lucruri ne streseaza… si atat de mult ne gandim la acele lucruri.. in antichitate nu ne gandeam atata..

  • Un roman in Canada 8 September 2008, 14:38

    Ai si nu prea dreptate. Societatea romanesca insa dupa cum zici si tu va deveni la fel ca cea canadiana, dar numai dupa acest principiu al nepasarii…
    “Don’t care!”, “Who cares?”

    Ultima insemnare a lui Un roman in Canada este.. “Claxonati daca urati tiganii!”

  • orleans 8 September 2008, 17:29

    hiuh…activa lume prin zona:)…incepe sa-mi placa…deci…concluzia e?……nu ne facem prea multe “griji inutile” ! dar…. scapam de dopurile din urechi si de indiferenta?….si…mai important…..nu aruncam cu noroi in pasiunile altora ??!!……..si cel mai important…sa fim barbati pana la capat!…vaicarelile neintelesilor sunt pt oameni slabi! cu cat ne vaicarim mai mult cu atat scade puterea caracterului nostru…deci….?
    ps: olix……draga….tocmai te taiem de la barbatzie! arata-te lumii…. barbat!:)……..LaLOKA …imi placi:)

  • Patrys 8 September 2008, 18:51

    “dupa mine potopul…” <=asta e concluzia…
    ai dreptate OLiX:)

    SI YO SUNT DE ACEEASI PARERE:*

  • mnzwu 8 September 2008, 19:04

    in ziua de azi indiferenta iti apare can treci dintro faza in alta
    aveai griji in liceu?……..nu
    insa in faculat or mai aparut…..ca tii se gata banii ce manc in weekend….etc
    dar cand ai intrat in campu’ muncii…..si dai de marlani, de directorasi de sefutzi de colegi………..si mai ales de egoisti
    atunci iti apart toate grijile ajungi la 6 dupamasa acasa
    cum iti platesti rds…cum ajungi si la curent
    si astea is numa cateva aspecte…..
    dar am vazut asta la parintii mei nu se stresau ca noi astia de dupa 80……
    vam pupat

  • Sergiu 8 September 2008, 21:54

    Eu imi fac griji ca nu am cu cine sa ies. :(( Poate prind o grupa din aia de oameni care chiar ies din casa in toamna. As vrea sa stau la camin, desi sunt din Bucuresti, dar draq… lol

  • sorin 8 September 2008, 22:43

    Suntem o tara de stresati. Indiferent ca e stresul nostrul sau al celor din jur….tot stresati suntem.

    Ultima insemnare a lui sorin este.. Senatul a eliminat taxele auto

  • LaLOKA 9 September 2008, 10:06

    Merci,orleans…aceasta este parerea mea:)

Post a comment