Top

Gelozii

Aseara la radio am discutat cu ascultatorii despre gelozii. Am primit foarte multe mesaje, fetele majoritatea spunea ca sunt geloase, altele spuneau ca “gelozia este arma prostului”, barbatii spuneau ca n-ai de ce sa fii gelos, pentru ca toate femeile-s curve, samd.

Concluzia emisiunii a fost un mesaj asemanator cu ceea ce voi spune si eu in continuare. Intr-o relatie trebuie sa existe incredere. Daca cei 2 au incredere deplina unul in celalalt, atunci n-are de ce sa apara gelozia. Eu nu sunt si nici n-am fost vreodata gelos, cu toate ca mi-am luat-o de cateva ori, dar i-am dat eject si am mers mai departe.

Nu-mi plac persoanele geloase, persoanele care vor sa-si controleze partenerul, sa stie in fiecare moment unde este si ce face. Partenerul ala daca vrea sa te insele, te inseala fara sa stii tu, iar poti sa te stergi undeva cu gelozia ta. Daca ai parte de o persoana geloasa, iar tie nu-ti place asta, fight fire with fire ! Adica da-i cu gelozia in cap, enerveaza persoana aia pana-i trec toate geloziile !

A scris si Sorin un articol misto, tot legat de gelozii, iar tot in articolul lui gasiti si definitia geloziei :P

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • DJ_PsyHOtiK 28 August 2008, 15:06

    mda..

    nici eo nu prea suport persoanele geloase..

    intr-adevar…totzi suntem gelosi..nu avem ce face!

  • ADeea 28 August 2008, 15:40

    Sunt de acord cu tine, OLiX cu ce ai zis:”fight fire with fire”

    Eu sunt o persoana geloasa, recunosc, mai ales ca am motive sa fiu…in fine :P dar nu arat ca sunt geloasa…nu-i fac crize de gelozie sau mai stiu eu ce….NOT! Pur si simplu ma comport normal, ok….nicidecum nu-i arat ca sunt geloasa, chiar daca inauntrul meu fierb…..Asa sunt eu
    Am eu metodele mele…..:D
    Si da, ai mare dreptate intr-o relatie trebuie sa existe incredere. Si respect, intelegere, pentru ca daca totul decurge ok parerea mea e ca gelozia nu-si mai spune cuvantul. Acum depinde de situatii. Daca in anumite cazuri, cum ar fi al meu…cand partenerul isi cam face de cap..nah…nu comentez nimic..pentru ca stiu cum e..
    In fine, la mine e o poveste complicata, cusuta cu ata alba….
    Dar oare o fi bine cum procedez? Tu, ca esti o persoana matura si inteligenta, ce parere ai?
    Oricum ai dreptate, gelozia n-ar trebui sa existe intr-o relatie atata timp cat e incredere….dar daca nu e incredere…acolo e mai nasol…:(

  • RainyDay 28 August 2008, 16:24

    Gelozia e ca o boala, nu ai cum sa scapi de ea prin cearta. Incredere este mereu, iar daca aceasta dispare treptat si este inlocuita de gelozie, inseamna ca exista motive. Sau cel putin asa e normal. Sunt de acord cu tine, exceptand partea cu “datul cu gelozia in cap”. This doesn’t work. Recomand o discutie calma, e mult mai productiva.
    Cat despre dorinta de a controla partenerul, asta nu are legatura neaparat cu sentimentul de gelozie in sine. ;)

  • Sergiu 28 August 2008, 18:22

    Eu recomand sa dai papucii celor gelosi, nu o discutie calma. :)) Tocmai am facut asta acum cateva zile. Of, is single again. :( In fine, gelozia e cel mai stupid lucru, din punctul meu de vedere. In loc sa iti aduci partenerul mai aproape, il indepartezi prin gelozie.

    Ma dispera astia cu toate femeile sunt curve. :| Da, si mama lor e curva… De aia au iesit aiurea.

    Olixe, cum se facea schimbul de liste la yahoo? Ca imi fac ID nou si imi e lene sa dau add la cei pe care vreau sa-i pastrez. Mai simplu remove la ceilalti si schimb de liste pe idul nou. :)

  • lacrima:P 28 August 2008, 19:08

    poi nuj sincer desi am fost geloasa de mai multe ori chiar nu stiu.in fine cum spui u mai Olix trebuie sa aiba amandoi incredere in reatie si atunci nu vor exista motive de gelosie.

    Ultima insemnare a lui lacrima:P este.. Mi-e dor……..

  • xander 28 August 2008, 22:04

    pai eu unul nu as avea curaj sa vorbesc despre gelozie intr-o emisiune, la ce conceptii am eu despre chestile astea s-ar putea ca la sfarsitul emisiunii sa fiu vanat de cativa ascultatori care o sa ma considere nebun, o sa ma duca la “eminescu” un fel de “spitalu` 9” din bucuresi si atunci ce ma fac, discut despre gelozie cu prietena mea imaginara, “elodia”?

    Ultima insemnare a lui xander este.. Away!!!

  • alina_tiri 29 August 2008, 15:31

    Gelozia e o boala grea,care macina si distruge orice sentiment!Daca ai un partener gelos in cele din urma o sa ajungi sa te simti ca intro cusca!Gelozia distruge iubirea si increderea dintro relatie!Vorbesc dintro experienta neplacuta:ajunsesem sa dau telefon la trezire,telefon la culcare,telefon la masa,etc+ sapte mii de explicatii..iubeam persoana respectiva,dar in cele din urma am cedat si am indeprtat “raul”..

  • mim 29 August 2008, 19:27

    Gelozia omoara o relatie foarte repede. O data ce a aparut acea samanta de indoiala esti pe drumul spre sud…
    O caracteristica umana ce ar trebui eliminata genetic.

    Ultima insemnare a lui mim este.. Test de atentie

  • alina 29 August 2008, 22:27

    Eu recunosc ca sunt foarte geloasa, uneori ajung sa fiu si absurda, sau poate sunt a dracului de afurisita cum zice el…dar incerc sa ma controlez, pentru ca stiu ca nu se merita sa pierd totul, doar pentru ca ospatarita i-a zambit sau mai stiu eu ce altceva. sunt momente cand pur si simplu rabufnesc. el ma calmeaza de fiecare data, dar o perioada de timp nu-mi vorbeste, ca sa mi iasa pasarelele din cap.
    SI da, gelozia e o boala incurabila. nu poti trai cu o persoana geloasa sub acelasi acoperis. eu incerc sa ma tratez. sper sa reusesc.

  • bogdan 30 August 2008, 11:55

    actualizea-za si tu fresh top 40 la ultima editie 23 aug sau 30 aug 2008. scuze k nu e in ton cu articolul da ascult kiss fm si as vrea sa iau cateva mel si nush cum se numesc.

    Ultima insemnare a lui bogdan este.. O duminica plictisitoare!

  • Sholo 31 August 2008, 12:44

    fresh top 40 e si pe mykiss.ro
    http://mykiss.ro/kisstv/fresh-top-40/

  • cristina karma 3 September 2008, 15:56

    gelozia este o aglomerare de stari,toate la nivelul stomacului,coborand usor inspre ficat , generand o stare psihica de nervi care daca s-ar materializa ar lua forma unui “pulan”cu care sa-ti faci partenerul sa bea 2 luni supa cu paiul iar singurul remediu este sa ai respectul sa nu-l lasi pe cel de langa tine sa afle ca l-ai inselat…..ca de inselat sa-i zici lu’mutu ca nu inseli macar odata,macar cu gandul,macar pe jumate:)))

  • Dia 5 September 2008, 15:31

    Ti-am zis ca cei de la Click au avut un articol despre gelozie la vreo 2-3 zile dupa postul asta al tau…si au folosit fix aceeasi imagine? :))) cred k am uitat…desi m-am tot gandit la tine in ziua aia si am zis ca-ti dau un sms :)

Post a comment