Top

Joi of Joy

Astazi e joi, iar colegul Raul Brebu avea o vorba, ca ziua de joi este o zi de joy ! Adica o zi in care trebuie sa fim fericiti, bucurosi, samd ;)

Eu va intreb asa, in general:

1) Ce lucruri va fac pe voi sa zambiti ?

2) Ce lucruri va fac sa fiti fericiti ?

p.s. asta-i si tema din aceasta seara de la radio, iar comentariile voastre, daca sunt misto, am sa le citesc si pe post ;)

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • korinnaS 21 August 2008, 12:20

    lucrurile marunte sunt cele care ma fac cel mai des sa zambesc. orice e pozitiv ma face sa fiu fericita. nu sunt greu de multumit :))

  • sweetie 21 August 2008, 12:21

    Eu incerc sa ma trezesc in fiecare dimineata zambind. E cel mai placut mod de a-mi inepe ziua! Ce ma face sa zambesc? Hmmm… In general lucruri aparent marunte: un gand frumos, o vorba draguta, o privire speciala. Si cred ca fiecare zambet constituie o caramida pusa la temelia fericirii, asa ca tot astfel e lucruri ma pot face sa fiu si fericita :)

  • Ligia 21 August 2008, 12:43

    ciudat lucru, nu-s ascultatoare de radio, dar in ultimele 2 zile tot zapez si ajung sa ascult emisiunea ta. Si-am vazut un link cu “olix” si here i am. Placuta surpriza, o sa te urmaresc mai des :)

    Ultima insemnare a lui Ligia este.. Lejer, de acomodare

  • DJ_PsyHOtiK 21 August 2008, 13:06

    Pe mine unu ma face sa zambesc KissFM cand ma trezesc si sa ma culc (nu prea dorm eu de felul meu dar ma rog)

    Ce ma face fericit?Prietena mea:-“…ma ajuta la greu stii u ;)

    Daar totusi dc am scris ca ma face sa zambesc KissFM…NU ma face KIssFM ci muzik de la KIssFM!

  • alina_tiri 21 August 2008, 13:21

    Lucruruile marunte:cerul senin,o zi la plaja,o melodie frumoasa,un prieten bun,o gluma buna,o comedie,un flirt..Fericirea e in lucrurile marunte,nu? :)

  • mihdel 21 August 2008, 13:34

    hmm….chiar e tare ideea joy=joi…
    pai ar fi o carte buna..pe care o citesc acum..
    mai incolo ies cu prietenii la un suc ceva…
    la ora 9 emisiunea “A state of trance”..care sigur imi aduce mai mult decat un singur zambet..dupa aia iar ies..cred:-?..
    aahhh..it’s soooo good to be in vacation:>:>:p

  • mihdel 21 August 2008, 13:36

    p.s. nu voiam sa apara semnul>:P…sorry:-S..voiam sa pun :> :p

  • KornNT 21 August 2008, 13:41

    In primul rand prietenii ma fac sa zambesc si lucrurile haioase la care rad de numai pot ;)) Iar ceea ce ma face sa fiu fericit sunt parintii mei si prietena mea :x pe care o iubesc mult de tot si care e langa mine mereu :)

    Ultima insemnare a lui KornNT este.. E tare

  • iliana 21 August 2008, 14:14

    Zâmbetul este ca ştergătorul de parbriz: nu alungă ploaia, dar ma ajută să-mi vad de drum si am cate un zambet ptr fiecare lacrima .
    De obicei ma trezesc cu zambetul pe buze si o tin asa toata ziua ;)
    O melodie vesela e, uneori, tot ce imi trebuie sa am putere sa zambesc. Incep sa cant, dupa ce dau sonorul mai tare si..incerc sa uit anumite lucruri triste.

    O persoana foarte draga mie ,m-a facut sa zambesc non-stop 3 ore pe zi de luni pana vineri, vorbind doar pe mess …;)) pe aceasta persoana o stiti si voi cu siguranta ;)
    Sunt fericita cand sunt alaturi de familie, prieteni ,colegi si de toti cei dragi mie .:X

  • alexa 21 August 2008, 14:51

    ..buna..iti urmaresc evolutzia blog ului de ceva vreme si subiectul de azi ma cam stimuleaza sa mi dau cu parerea…
    ..de ce?..hm pt ca astazi am zambit timid si m a invadat un optimism debordant cand am vazut in metrou un cuplu de batranei …el o tinea strans de mana pe ea si o privea cu atata caldura de mi a fost imposibil sa nu ma holbez si sa ma gandesc oare noi cei tineri mai suntem in stare de un sentiment ce poate avea in timp o asemeanea manifestare…
    ….asta a fost lucrul care m a facut sa zambesc azi ..ciao ciao

  • Catalina 21 August 2008, 15:12

    Subscriu posturilor anterioare. Fericirea vine din lucruri simple. Din privirea cererului , a unei flori , de la o melodie ( 2 – 3 …100 ) oamenii de langa noi , un zambet , o vorba buna/frumoasa , copii , animalele. Ne umplem de frumos si de fericire numai deschizand ochii…. LA VITA E BELLA

  • danaemy 21 August 2008, 15:23

    buna!
    imi pare bine ca am oportunitatea sa-mi exprim si eu parerea pe blogul tau, unul foarte reusit dealtfel;):).
    1) Pe mine ma fac sa zambesc lucrurile care pentru ceilalti poate nu valoreaza nimic, dar care pentru mine au o mare insemnatate, si aici ma refer la lucrurile marunte, de care oricare om cred ca are parte in fiecare zi.
    2) Exista un lucru care ma face fericita: acela de a sti ca si cei din jurul meu sunt fericiti si sanatosi.

    Ultima insemnare a lui danaemy este.. Leapşa 1

  • sorin 21 August 2008, 16:05

    Zambesc atunci cand sunt alaturi de prieteni, zambesc ca sunt in concediu si e joi, iar pentru mine e un week-end de cateva zile. E bine sa zambim chiar si atunci cand plangem.

    Ultima insemnare a lui sorin este.. Recensamantul bloggerilor

  • Diana 21 August 2008, 19:11

    uite, am zambit cand am citit ce subject ai pentru azi:) aseara, cand tu erai in twice, eu scriam pe blog despre “my happy moments” – deci, gand in gand cu bucurie:D
    In timp ce scriam, mi-am revazut ultimii 3 ani din viata si am constientizat, pentru prima data, in ce momente am simtit ca sunt fericita…e un exercitiu de optimism benefic, sa stii:)
    “Pot sa gasesc multe momente in care am simtit ca sunt fericita. Cred ca pentru mine se confunda cu sentimentele de satisfactie deplina, reusita, emotie intensa….Am crezut intotdeauna ca fericirea in portii mici e mai sanatoasa decat cea in borcane scoase la lumina din ani in ani.”

    Ultima insemnare a lui Diana este.. Romania : tara fara de brand si brand fara de tara…

  • rozza 21 August 2008, 19:13

    Ce ma face sa zambesc?
    O declaratie de dragoste facuta cuiva,un apus de soare vazut din bucataria mea,un rasarit la mare,cand cineva incearca sa ma binedispuna si nu stie cum sa faca asta,doi batranei care merg pe strada tinandu-se de brat,un buchet de trandafiri,pozele cu marea,o carte cu un final fericit,prima zi de scoala..si multe multe alte lucruri.In general lucrurile marunte,pentru ca ma multumesc cu putin.

    Ce ma face fericita?
    Cred ca atunci cand imi propun ceva si reusesc sunt fericita.Si prietenii mei,mereu ma fac fericita.

    Cam atat..

    Ultima insemnare a lui rozza este.. about friendship

  • Cristina 21 August 2008, 20:17

    corect e joi si trebuie sa fim fericiti…dar eu cred k trebuie sa fim fericiti in orice zi nu numai in zile speciale…kiss:*

  • RainyDay 21 August 2008, 21:27

    Exista anumite persoane care ma fac sa zambesc, destul de putine ce-i drept, o carte buna, o piesa frumoasa, un gest la care nu ma asteptam din partea cuiva, o zi racoroasa de toamna, o vorba buna, o incurajare atunci cand e cazul, o gluma buna…lucruri banale in aparenta.
    Fericirea e mai greu de atins, si cred nu are vreo importanta privita ca scop in sine, ci lucrurile pe care le facem pentru atingerea ei sunt cum mult mai importante, atat pentru noi insine, cat si pentru cei din jurul nostru.

  • marian 21 August 2008, 21:43

    eu sunt fericit cand vad ca acumulez mai multe chestii legate de PHP (programare web) si ma face sa zambesc acelasi lucru . Cand termin ceva program si ma uit la munca mea :) zambesc multumit :)
    deci bucuriile mele sunt legate de viata mea profesionala

    Ultima insemnare a lui marian este.. de acum doar linux

  • copkill 21 August 2008, 21:50

    M-a facut un lucru sa zambesc acum cateva saptamani in tramvai. Erau 2 tipi si vorbeau despre un concert cu Santana:
    – Bai ai vazut concertul cu Santana de aseara?
    – Da frate…a fost super..dar pacat ca a stricat atmosfera idiotul ala cu chitara!
    Nu cred ca a fost banc,dar m-a facut sa rad in hohote :)

  • ADeea 21 August 2008, 22:09

    @OLiX Pai ce sa zic: sunt multe lucruri ce ne fac cu adevarat fericiti. Dragostea, munca, familia, prietenii si nu in ultimul rand sufletul. Parerea mea daca iti deschizi sufletul, esti un om bun, onest, sincer, nu esti rautacios, nu te porti urat cu semenii tai nu injuri nu faci alte chestii ce fac …romanii din ziua de azi…nu bei, nu te droghezi, nu duci o viata depravata…scuze pentru vorbele astea, dar asta e opinia mea…Ideea e ca daca nu faci lucrurile astea negative, si macar sa fii un simplu om, obisnuit, cu sufletul curat, atunci esti un om FERICIT! :)
    Bine, fiecare acum isi cunoaste bine felul de-a fi si fiecare stie mai bine ce-l face fericit si ce-l aduce cu zambetul pe buze.
    EU: Pe mine sincer ma face sa zambesc zi de zi, chiar daca eu sunt o fire mai retrasa, mai inchisa in mine, cum spuneam ma face sa zambesc, iubitul meu. Nici nu ai idee cat de mult. Nu numai ca ma face sa zambesc dar imi si da incredere in mine..(ma rog asta cu increderea e off-topic, sorry)
    Iar sa revenim la subiect, fericita mpe mine ma fac multe lucruri ce nu le voi spune aici acum, nu voi face aici public. :D Sunt lucruri personale. Eu sunt mai pretentioasa intr-adevar, dar in nici un caz fitoasa sau o persoana rea sau egoista, cum ma percep alti oameni. O “scorpie” …:)) NU! Chiar sunt opusul descrierii acesteia…si in pozitiv nu negativ…In fine, ca sa-ti raspund si eu ca toti ceilalti…Oarecum…pot spune ca fericita sunt atunci cand sunt si cei din jurul meu:familia, prietenii, iubitul, cei la care tin….adica daca cineva din jurul meu(la care tin) are o problema grava sau stiu eu..atunci clar nu pot fi fericita..e normal…ba din contra fac tot posibilul ca acela sa si rezolve problema si sa-si recapete zambetul. Sunt fericita cand ajut! cand imi ajut prietenii, familia, cei la care tin. :)
    Iti mai zic o chestie, daca tot ti-am spus :D sunt fericita atunci cand nu sunt nevoita sa am persoane ce ma influenteaza negativ, desi asta nu se va mai intampla pentru ca la aproape 19 ani ai mei consider ca m-am mai maturizat si o voi face in continuare…., sunt fericita ca sunt oameni care tin la mine, sunt fericita ca slava Domnului nu sunt nevoita sa dau nas in nas cu acele femei ale strazii- stii tu ;), drogati, alcoolici, delicventi…sau mai stiu eu ….poate crezi ca sunt frustrata la faza asta dar eu zic ca nu. Pur si simplu asa gandesc.
    Cam asta ar fi!
    Dar cel mai important de retinut e ca sunt fericita cand cei din jurul meu la care tin si tin la mine:familia, prietenii, iubitul..sunt si ei la randul lor. Daca vreunu are vreun necaz, atunci cu siguranta ca e si necazul meu.
    Aaaa si nu-mi cladesc fericirea pe necazul altuia!
    Gata promit! Cred ca te-am ametit …
    Apropo, mi-a placut mult ce am auzit ieri la radio..adica TU! Felicitari! Si sigur te voi mai asculta. Bafta in continuare! :)

  • mari 21 August 2008, 22:25

    sunt fericita cand imi da iubitul meu o “pupa plastica” in traducere un sarut pe frunte :)) si cand reusesc sa raman indiferenta la prostiile pe care le fac sau le spun ceilalti,si nu ma enervez

  • mari 21 August 2008, 22:32

    uitam…. sunt fericita ca a facut administratorul contract cu kiss fm-ul si pot asculta kiss fm de dimineatza pana dupa masa la munca, aveti darul de-a face omul sa zambeasca

  • zetutz 21 August 2008, 22:40

    ..In general multe lucruri ma pot face fericit dar momentan..doar prietena mea Andreea :* pe care o iubesc foarte mult..dar bineinteles si radio’ul numaru’ 1 din Romania Kiss Fm!

Post a comment