Top

Spam pe presh

Ajung aseara acasa, verific posta si era doar o factura acolo. Ajung la erajul 7 la care locuiesc si vad niste reclame pe presul din fata fiecarui apartament.

Gunoaie pe presh

Adica n-am de ales si trebuie sa ridic mizeria din fatza usii. Ce fac cu ea? O arunc direct la gunoi. Totusi mi se pare o metoda agresiva de publicitate si daca l-as prinde pe cel care a practicat-o si pe etajul meu i-as baga pe cur tot catalogul ala, pagina cu pagia !!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • iliana 16 August 2008, 10:44

    dezastruos:( cutia postala ptr ce mai exista atunci ?
    eu stau la etajul 4 si nu am lift ,asa ca cei care impart pliante nu se deranjaza sa urce si le pun in cutia postala , dar de multe ori e neincapatoare, am vecini care la arunca pe jos in casa scarilor sau prin fata blocului , alti le inghesuie in cutia vecinilor…lipsa de bun simti macar sa le duca la gunoi …uff… in concluzie pliantele si reclamele fac doar mizerie :|

  • sorin 16 August 2008, 11:16

    Eu as sfatuii aceste firme sa cumpere publicitate pe bloguri:). Macar asa nu mai fac si ei spam in diferite metode dezgustatoare. Niste imbecili. Eu imi curat cutia postala la 2 zile……..99% pliante, fluturase si alte tampenii

    Ultima insemnare a lui sorin este.. Noutati de la Jocurile Olimpice de Vara 2008

  • Luzar 16 August 2008, 11:31

    Stii cum e…”N-ai cu cine domne, n-ai cu cine…”

  • adriana 16 August 2008, 13:23

    :)) si eu am patit la fel, chiar ca spam pe presh…ba chiar intr-o zi am gasit un pliant agatat de clanta de la usa cu nu stiu ce pizzerie…meniu dupa care puteai sa faci comanda…niste preturi…iti aduce gratis comanda dar “te ustura” cand platesti!

  • miriam 16 August 2008, 13:36

    eehe…deci problema era de miscare fizica, adica aplecatul! Sigur ca unele reclame sunt de folos si de unde sa viseza ala care a pus-o ca nu o sa iti placa ce e in catalog?

    Sigur ca si pe mine ma supara aia care umplu cutia postala, dar mai tare vecinii care arunca reclamele pe jos.

    Eu sunt curioasa cum ai fi executat chestia aia cu bagatul pe…c…

  • FunInTheSun 16 August 2008, 14:35

    la mine in bloc in cutiile postale se gasesc sticlute de vodca ( asa zisele ” celulare ” ) iar postasul , de sila lasa toate plicurile si scrisorile pe prima treapta . in plus , la noi suna la usa ( de obicei la pranz , cand dormi ) diversi indivizi cu fel de fel de oferte cretine ( gen teleshoping ) . cand e campanie , nu mai e rost sa zic :)

    off`topic : diseara , ceva in pogram ? un partyd , o distractie ? :)

    Ultima insemnare a lui FunInTheSun este.. Intrare pentru cele mai frumoase zile .

  • Patrys 16 August 2008, 15:38

    …nasoala treaba asta ku pliante aruncate peste tot…am fost in vizita la o prietena iar la intrare in bloc era dezastru…pliante care mai de care mai colorate si mai voluminoase imprastiate peste tot …
    …mda si oameni le aruca peste tot dar nu se gandesc la consecintze…

    O BATISTA DE HARTIE SE DEGRADEAZA IN ~ 3 LUNI

    IAR PLASTICU SE DEGRADEAZA IN ~1000 ANI…

    in concluzie paginile pliantelor sunt plastifiate si nu ard rapid sau chiar deloc asa k…asta face ca ele sa se descompuna MAI GREU in aproximativ 1 an :( :( :(
    …e fffffffffffffffff trist:(

  • Sebastian 16 August 2008, 16:54

    I-ai baga pe cur? Esti poponar? Oricum ceea ce scrii tu si cu cine te afisezi de obicei ma face sa cred ca da…

  • Mc-Dj Freddy NrG 16 August 2008, 19:25

    Problema nu e cea a “spam-ului” ci faptul ca din cauza unui astfel de pliant te poti trezi cu casa sparta. Sa spunem ca esti plecat in concediu si cateva zile nu se atinge nimeni de pliantul tau, nu e un semn clar ptr un infractor ca nu a dat nimeni pe la locuinta respectiva ?! Ca sa nu mai spun si de faptul ca am auzit cazuri in care hotii apeleaza ei direct la astfel de trucuri: pun in pliant in usa, urmaresc ce se intampla cu acel pliant si apoi actioneaza .. Acelasi lucru e valabil si ptr pliantele postale. Daca posta e plina, e clar ca nu s-a obosit nimeni sa caute daca are o scrisoare, factura mai importanta.
    Si eu as bate un astfel de “distribuitor” .. sau cred ca l-as pune sa le manance. Sunt de acord, trebuie sa castige si ei un banutz, insa pot face acest lucru si lasand teancul de pliante undeva pe cutiile postale sau intr-un loc special amenajat si cine are nevoie/vrea sa-si ia singur de acolo.

  • korinnaS 16 August 2008, 22:01

    :)) :)) vezi ca ii dai de banuit lui Sebastian :))
    nu cred ca daca o sa pui in practica ce ai spus o sa rezolvi ceva.asa ca nu te obosi :)

  • adriana 17 August 2008, 10:36

    Si eu am comandat de mai multe ori, la preturi normale, dar sa-ti atarne pe clanta vro 7 pliante de acelasi fel, ca ei nu puneau cate unu, cum ar fi normal…

  • mihdel 17 August 2008, 14:01

    pai mai olix ce vina ar omuletul care iti pune tie pliante?..el face si el un ban..care e asa de greu cand e vorba de dat pliante(crede-ma stiu…ca nu e usor sa dai un vraf de 500 de pliante la oameni care nu dau doi bani pe tine si sa primesti si 20 de lei pentru asta)..puteai, daca te streseaza prea tare, sa te uiti daca este vreun numar de telefon sau ceva..suni le faci reclamatie..sau suni la opc…dar e prea mare chinuiala pentru asta..si este o vorba binecunoscuta:traim in romania si asta ne ocupa tot timpul…

  • Adrian O. 17 August 2008, 18:58

    Am găsit agățată de clanța ușii de intrare în apartament o pungă de la Praktiker, cu vreo trei pliante, din care unul care îmi povestea despre piscina ideală:)) Sigur, la etajul 1 în bloc, se pune doar problema că nu am timp să o fac: Altfel, deja aș avea-o! :)

    Ultima insemnare a lui Adrian O. este.. Merge şi aşa

  • mihdel 17 August 2008, 23:17

    @OLiX: da stiu..intr-adevar cu asta nu sunt de acord..oricum nu prea sunt de acord cu pliantele in sine…risipa de bani si hartie…nu cred ca se face mare reclama prin asta:-?

  • Henrich 18 August 2008, 02:04

    Ma indoiesc de ultima ta propozitie, mai ales daca ma gandesc la aceea faza din parc despre care ai scris si pe blog. Cred ca te-ai limita doar la agresiunea verbala :)

    Ultima insemnare a lui Henrich este.. Puriul și declarațiile lui infantile

  • Anca 18 August 2008, 02:30

    si la mine a atarnat cineva acum trei zile in usa porcarii de astea,de fapt zilnic sunt imprastiate..dar eu le pun direct in sacul cu maculatura..asa ar trebui sa facem toti..actiuni ecologiste,la reciclare cu ele deci!!:)

  • Elly 23 August 2008, 14:33

    Sistemul cu pliantele pe pres se numeste door-to-door si este cerut chiar de catre firma careia i se face publicitate. In conceptia lor, daca iti lasa un pliant pe pres, va trebui sa il ridici iar in drumul pana la cosul de gunoi tot iti vei arunca privirea pe el. Cei care le impart nu au nicio vina, asta li se cere sa faca si nu-i chiar usor sa te injure toti sau sa urci atatea etaje doar pentru ca asa cere angajatorul. Se practica si pe la greci :) si aia injura ba ameninta si cu politia dar…degeaba. Singura solutie este sa-l reclami pe cel caruia i se face reclama cu pliantul respectiv. :)

  • Mirel 24 March 2009, 16:26

    Sunt o porcarie numai ca asa comanda magazinul: ca pliantul sa fie pus pe pres, iar nu in cutia postala.

    Se cheama door-drop sau door-to-door si firma care distribuie trebuie sa se conformeze, ca asa au contractul.

    Eu nu inteleg de ce unele magazine prefera la usa, pana la urma mi se pare ca irita mai mult oamenii decat la cutia postala.

  • Aliecs 24 March 2009, 22:13

    Dragi conationali.
    Am vazut pe acest blog diferite comentarii de genul: “daca il prind pe cel care le distribuie, bla bla bla”
    Pai cat de inapoiat poti sa fii sa gandesti asa? Ce vina are elevul sau pensionarul care incearca sa faca un ban cat sa isi poata cumpara o amarata de paine a doua zi? El incearca sa isi faca treaba cat mai bine.
    Seful ii zice sa le puna pe pres, ca este supravegheat, si daca nu se conformeaza, gaseste pe altul, ca norocul saracie este destula in tara asta…
    Chiar asa mare este efortul sa ridici un pliant si sa il arunci la gunoi daca nu te intereseaza?
    Si oricum, spre surprinderea voastra peste 50% din oameni chiar citesc acele pliante. Nu are de unde sa stie distribuitorul pe cine intereseaza si pe cine nu. El distribuie tuturor.

  • Mirel 31 March 2009, 19:11

    intre noi fie vorba oricum asta mi se pare mai putin spam decat maldarele de pliante aruncate pe jos in scara de cei care le impart. in mod normal ei ar trebui sa le puna in cutiile postale sau la locul de reclame daca exista, in sibiu ne culegem de pe jos pliante la alegere – real, metro, plus, baumax si alte reclame din orice domeniu iti poate merge mintea. cand ai casa scarii plina de pliante aruncate acolo vraiste, atunci sa vezi spam

Post a comment