Top

PR vs Forum

Aseara noi ne-am distrat la Partyd si cu sigurantza ne-am distrat mult mai bine si mai tare decat daca am fi fost la Liberty Parade. Recunosc ca n-am fost pana acum la Liberty, din anumite principii, dar ii apreciez pe o mare parte din oamenii care merg la un astfel de eveniment, mai exact ii apreciez pe cei care merg acolo sa se distreze si sa danseze pana nu mai pot !

Ok, pe siteul radio21 zice PR-ul asa:

senzationaulu libery parade 2008

Cuvintele sunt intotdeauna prea putin. Prea putin pentru a putea descrie ceea ce nici macar privirea nu poate cuprinde. De pe scena Liberty Parade 2008 nu se poate vedea locul de unde incepe si in care se termina multimea de oameni. Pur si simplu, ochii nu bat pana acolo. Se vede o masa nesfarsita si miscatoare de suflete, dansand, o mare uriasa de maini ridicate in aer, un ocean de fiinte care umplu, pur si simplu, toata imensitatea plajei, mult in afara spatiului ingradit al Liberty Parade Arena…
“Cati oameni crezi ca sunt acum, aici?”
“Toti! Toti oamenii sunt aici!”, suna un schimb de replici din multime.

Intra pe www.libertyparade.com si citeste primele impresii de la Liberty Parade 2008, vezi pozele oficiale ale evenimentului, discuta pe forum cu ceilalti participanti la Liberty Parade si incaraca pozele si filmuletele pe care le-ai facut acolo!

Si e link catre forumul lp unde cei care au fost acolo se dau cu parerea si, o sa radetzi, dar parerile nu sunt prea bune :))

Sa dam niste citate:

Deci a fost frumos…s-au axat toti pe minimal cum era de asteptat…si surpriza neplacuta ptr. mine…dimineata la 6:00 am ne dau afara … ne trimit spre cuibusoare… DE CE ?? WHY?? After-ul unde este?? Pagal de ce nu a mai bagat am tipat sute de insi catre scena si 2 bani nu a dat nimeni … macar 10 min. sa ne fi bagat in seama dar repede sa spargetzi gashca … “BRAVO” !!! Cand era mai frumos rasarea si soarele si toti ne simteam bine LA REVEDERE … organizatorii unde erau  sau cel putin un reprezentant ?? Nu vedeau catzi oameni mai erau inca ?? Degeaba a zis Vali ca e cel mai tare Liberty de pana acum daca voi v-atzi inecat la mal…urat … va spun urat … si sa sper sa luatzi exemplu de la Creamfields si sper sa vedetzi mentalitatea event-urilor de afara nu sa trimitzi “MILITIA” sa intervina si sa iti spuna sa o intinzi acasa ca nu mai are rost sa dansezi Smiley) Eram sute si radeam de ei ce fac … or sa apara si filmuletzele statzi linistitzi … dar oricum urat… cel putin la sfarsit…per total a fost bine…dar prea multa taranime frate…stateau ciorile pe langa si nu stiau ce sa mai fure si de ce gagica mai mai ar “agatza”…oricum keep up the good work…sper ca de la an la an sa “ne” perfectionam sau macar sa incercam Smiley Ar mai fi multe de spus…dar pana la urma de ce? Care s-a simtit bine nu mai are ce comenta ca pana la urma esti major de la intrare si iti asumi responsabilitatea Tongue

sau

pishat de liberty parade :| anu trecut a fost mult mai tare… sunt dezamagit.. si carl kennedy ala.. a rupt pl cu mixurile lui, si dirty south .. unde a fost?  jigulina? am fost mintiti cu line`up

sauuuuu

Adevarul e ca nu a iesit bine aproape deloc. Am scris si pe blogul meu povestiile mele si cred ca o sa scriu si despre ceea ce ati zis voi aici, mai ales ce a zis stepbystep. Militia a fost militie si “autoritatiile” au sufocat tot evenimentul. Daca nu sufocau ei, mai apareau taranii sau tiganii. Muzica din camioane era acoperita de motociclisti si fluiere, muzica de pe scena era mai degraba un fel de repetitie ba chiar a fost o faza in care aveam impresia ca l-au luat pe unul din public si l-au pus si pe el sa se joace acolo cu butoanele si discurile.

O mare bila neagra o ocupa faza care s-a intamplat la camioane. Un tip l-a enervat pe unul din bodyguarzii aia de la Force, asa ca body gardul s-a dat jos si i-a dat un pumn de la facut knock out. Urata priveliste sa vezi un tip lesinat si  lipit cu fata de asfalt. Poate o merita tipul, nu stiu, dar nu se face asa…mai ales cand ai de 100 de ori un avantaj fizic asupra lui. Sper sa ia cineva masuri fata de bodyguard.

Da, cititi pe blogul lui ca zice bine !

Altcineva mai zice:

BGS-deja o gramada de ani de cand sunteti chemati sa asigurati paza la evenimente importante Din pacate tot tarani a-ti ramas multi dintre voi..cu un comportament lamentabil.S-a vazut de fiecare data…si la Liberty si peste tot unde sunteti prezenti.Mai emancipativa si voi ca a-ti ramas mult in urma.Sunteti mereu pusi pe cearta si bataie….oricum voi ne vedeti ca pe niste scursuri…dar asta nu va da dreptul sa ne judecati ca sa nu mai zic de bataie [vezi faza cu baiatul lovit ].Poate citesc si organizatorii si iau si ei ceva masuri…poate schimbati firma de paza…Nu cred ca in afara se intampla la fel.
Preturile au fost ok insa doar daca nu cumparai whisky/vodka ptr ca erai furat ca la drumul mare [barmanilor….v-ati facut buzunarul mare?].
O gramada de bani dupa un asemenea eveniment….chiar nu se gaseau ceva $$$ ptr un invitat mai de doamne ajuta? Chiar asa de mult costa ?Ca si organizator as fi dat o fuga prin afara si as fi luat notite de pe la alte evenimente de gen si le-as fi pus in aplicatie si la noi…ca se pare ca de la an la an o sa stricati parada .

Frumos, nu ? :))

Totusi, de apreciat ca un asemenea eveniment a fost fara intrare, caz in care in mod normal nimeni n-ar fi trebuit sa comenteze aiurea, pentru ca li s-a oferit totul pe gratis. Da` romanului ii place sa comenteze asa ca asta face in continuare !

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • danmesser 20 July 2008, 18:16

    Coincidență sau nu, “propaganda” (ieftină, deșănțată, neconformă cu realitatea etc.) începe cu aceleași două litere – PR. Noroc că oamenii care dau piept cu realitatea crudă au și ei niște opinii (altele) și le dau glas :)

  • joe 20 July 2008, 19:08

    Clubul petrecaretilor nemultumiti de Liberty Parade 2008, ii ofera o cutie de diminutive radioului 21 pentru a raporta articolele la realitate.

    Ultima insemnare a lui joe este.. .:: liberty parade 2008 – poze

  • anku 20 July 2008, 21:09

    chiar tare :))

  • mihdel 20 July 2008, 22:22

    era de asteptat..asa e cu evenimentele in aer liber..tiganeala la greu..si am vazut si niste vide-ouri, cocalarimea in floare:|…pacat ca nu pot ajunge la Creamfields, acolo o sa fie mult prea tare…cei mai tari dj din lume:X..that’s a festival..nu prostia de Liberty…

  • `Andu` 20 July 2008, 22:24

    hahaha si eu chiar era sa cred :p…….k la ce prezentare au facut =)))))……..mdaaaa hai ca am ras ;)

  • RainyDay 20 July 2008, 22:45

    Deci…hai sa o luam usor, parerile forumistilor sunt cat se poate de subiective, fiecare vede muzica si evenimentul in sine in felul propriu si personal, ca deh, fiecare are preferinte diferite. Acum da, cand sunt prea multe pareri negative, exista un semn de intrebare serios.
    In ceea ce priveste comunicatele de presa din partea radio 21, in fiecare an au fost suprarealiste. Si cel mai tare ma distreaza “zecile de mii de oameni”…din ciclul “yeah right”. Dar e normal, e evenimentul lor si mi se pare logic sa exagereze, orice post de radio sau TV ar face-o.
    Evenimentul in sine a decazut grav din punctul meu de vedere. Marile minusuri, dupa parerea mea, sunt faptul ca se adreseaza unui public mult prea larg, muzica e pe locul 16 in toata treaba asta, intrarea libera, si organizarea de mantuiala din unele puncte de vedere.
    Plus ca ideea cu fluierele mi se pare exacrabila.

  • Oana 20 July 2008, 23:23

    Liberty Parade…sau mai bine zis…parada nacomanillor…nu mi-a venit sa cred…imi pare rau ca mi-am pierdut timpul sa ma deplasez din Mamaia pana in Saturn pentru asa ceva. Mai avem MUUUUUULT de invatat pentru a organiza un asemenea eveniment. Pana acum am picat toate examenele la categoriile civilizatie, bun simt, curatenie si mule altele. Oare cum o fi sa-ti asezi prospul pe o plaja care in urma cu o noapte a fost “irigata” de catre tineretul roman…bautor de bere…

  • RainyDay 20 July 2008, 23:40

    p.s. intrarea libera nu e intotdeauna ceva bun, tocmai asta poate genera situatii demne de comentat. Nu mi se pare nimic rau in a comenta ceea ce ti-a placut sau nu la un eveniment, atat timp cat poti argumenta chestia asta.
    Iar intrarea gratuita nu este sinonima cu reusita. ;)

  • Raul 20 July 2008, 23:45

    nu-mi vine sa cred cata prostie :( degeaba se organizeaza ceva in Romania, nu inteleg pana unde poate ajunge prostia asta in om, danseaza in noroi, se urca pe masini, scandaluri, mizerie, tot ce se poate mai urat :( m-am uitat ieri, live la Love Parade care anul acesta a avut loc in Dortmund , au fost aproximativ 1.6 milioane de persoane (sursa loveparade.com) o diferenta de la cer la pamant, nu are rost sa intru in detalii, vor fi afisate pozele pe site.

    @ RainyDay
    in Germania cum se poate (loveparade) cu intrare libera, de line-up nici sa nu mai pomenesc :) asta ii Romania, noi astia stim bine :P pacat!

  • joe 20 July 2008, 23:57

    Sa se plateasca intrare unde? In statiuni? 60% din Liberty Parade are loc pe drum. In fine, anul asta nu cred ca a mai fost 60% ci doar vreo 10%…inca vreo 50% Liberty Arena…si restul a constituit pelerinaj.

    Ultima insemnare a lui joe este.. .:: liberty parade 2008 – poze

  • Reghi 21 July 2008, 03:24

    Mda… sincer mie nu-mi pare rău deloc că am ratat “evenimentul”. Am dat o tură în anii trecuți pe acolo și nu mi s-a părut nimic deosebit, dacă a mers multă lume, sa fie sănătoși dar eu cred că au mers pentru că era intrarea gratis și sincer, nu știu câți dintre ei au înțeles ce ar trebui să se întample acolo. Mai avem multe de învatat de afară asta așa e, am fost săpt. trecută la Balaton Sound, să vezi acolo party de 250.000 de oameni și organizare exemplară. Acolo ăia de la pază chiar sunt acolo doar pentru a te păzi !

    Ultima insemnare a lui Reghi este.. Dreamy@Văliug

  • sorin 21 July 2008, 16:15

    Partydul la putere. Ce club, ce disco, ce liberty…Cu partydul KissFM te distrezi la maxim

  • Alexandra Simion 22 July 2008, 13:17

    Foarte tare e ca majoritatea care au comentat mai sus vorbesc pe langa “subiect” pentru ca nu au fost acolo.
    Si daca tot spunea cineva ca s-a “exagerat” cu numarul de oameni care au fost la liberty aruncati fratilor un ochi pe poze. Si probabil ca din cauza ca au fost ” asa putin oameni” promoterii Kiss imparteau flyere cu Creamfields, nu??!!! =)))))) Si daca nu va convine intrarea libera atunci dati intre 750 si peste 1 mil pe bilete la Creamfields…si credeti-ma ca o sa dati peste aceasi cocalari!
    Si ce mi se pare “genial” e locatia…adica tot acolo unde s-a tinut Liberty Parade =))))))

    Ultima insemnare a lui Alexandra Simion este.. Camionul Vibe FM- Christian Green

  • joe 22 July 2008, 14:01

    Eu unul am fost acolo si am facut poze si filmulete. Erau multi, dar nu atat de multi. Am fost si anul trecut si mi s-a parut ca au fost mai putini decat in 2007 si categoric mai putin energici decat in 2007. Dar chiar si asa, parerile sunt subiective. Unii sunt petrecareti din nastere, altii curiosi, altii snobi…samd. Dar ideea e ca Liberty Parade este pentru toti cei mentionati si nu ar fi trebuit sa dea rezultate proaste. Un accident sa zicem, ar fi inevitabil, dar cand ceva rau se face intentionat inseamna ca managementul e prost. Vorbind de snobi, inafara de Google…de unde ati auzit voi de Creamfields?

    Ultima insemnare a lui joe este.. .:: PotS-asaCeva 2 – Skate Movie Romanesc

  • Sergiu 22 July 2008, 17:08

    lol, rainy, problema la noi e ca departamentul de marketing al unui eveniment sau companii nu este acolo pentru a promova ceea ce un produs sau whatever are. Oricum, i-as crede mai mult pe niste forumisti, decat un PR statement de la noi din tara, mai ales cand il fac sa sune ca si cum evenimentul a fost mai tare decat Sensation White(la anul sper sa ajung acolo, daca ma angajez :P). Pana una alta, e de asteptat cand un eveniment e promovat cum e LP la noi, sa fie plin de cocalari acolo. Motiv pentru care eu nu m-as duce. Si da, la noi jegmania la bar e in floare. De aia totimpul cand ies in club cumpar o sticla de ceva si o ascund printr-o scara de bloc de langa club si ies si beau acolo. Trebuie sa fii idiot sa dai cateva milioane pe o sticla de ceva in Kristal de exemplu.

  • FunInTheSun 22 July 2008, 20:38

    uite , eu sunt foarte curios daca va fi o audienta mai mare la creamfields decat la LP , asta si pentru ca evenimentul de pe 2 august este cu bilete …

    la anul sper sa prind si eu ceva , mai ales ca o sa devin major :) acum , nu am avut voie :)

    Ultima insemnare a lui FunInTheSun este.. Playlist – so far on " Vine valu … "

  • joe 23 July 2008, 09:21

    olix, foarte tare comentariul tau, ne-ai zapacit :))

    si eu zic ca o sa fie mult mai putina lume

    Ultima insemnare a lui joe este.. .:: desenatori.ro

  • RainyDay 23 July 2008, 10:43

    @Alexandra Simion: Cu exceptia acestui an, am fost la LP la fiecare editie, inclusiv prima organizata in Bucuresti, asa ca, eu cel putin, nu vorbesc deloc pe langa subiect. Poate nu ai observat, dar referitor la evenimentul de anul asta nu mi-am exprimat nicio parere, in afara de a comenta impresiile altora, TOCMAI pentru ca nu am fost acolo si ar fi absurd sa judec.
    Si da, in fiecare an s-a exagerat cu numarul participantilor; imi vine greu sa cred ca anul asta este o exceptie.
    Nu lucrez la Kiss, si nu ma intreseaza concurenta dintre cele doua evenimente/radiouri…vorbeam despre calitatea evenimentului in sine, nu despre concurenta cu Creamfields. Iar lumea muuuulta nu inseamna intotdeauna calitate. Pe mine personal in principal ma intereseaza muzica. Dar nah, depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile. Si cocalari da, sunt peste tot, dar depinde in ce cantitate, ca sa zic asa.
    Ce m-a socat anul asta la LP sunt parerile complet diferite si contradictorii ale participantilor. Ciudat. :))

  • Alexandra Simion 23 July 2008, 12:04

    @RainyDay:Toata lumea priveste si vorbeste despre un eveniment altfel. asta e clar! Cat despre cocalari si lume in general ai fi surprinsa sa vezi ca fix aceasi lume merge si la LP si la Creamfields sau..Fedde Le Grande( k tot a fost mai recent ). Pentru ca fix asta e lumea in care traim. In ceea ce priveste LP mie mi s-a parut ff misto ca lumea a intrat intr-o anumita stare pt Liberty, s-a costumat pt eveniment, si crede-ma ca pt unii nu a fost chiar f usor. Adica nu cred k e f usor sa stai costumat in maimuta pe caldurile alea sau sa iti inchiriezi o limuzina etc( vezi poze pe blog). Si tinand cont ca e un eveniment liber tocmai pentru ca e vorba doar despre having fun si nu de a scoate bani dintr-o chestie de genu, e clar ca iti vine lume de diferite…genuri ca sa ziceam asa.
    Iar @Sergiu: daca toata lumea ar cumpara sticle de alcool din afara barurilor, cluburilor etc..ar da faliment toate si care ar mai fi ideea existentei lor. Si apropo: nu te obliga nimeni sa mergi in Kristal sau Bamboo ca sa o arzi la fite cu sticla de alcool de acasa ;)

    Ultima insemnare a lui Alexandra Simion este.. Camionul Vibe FM- Christian Green

  • Sergiu 23 July 2008, 23:09

    Alexandra, mergeam in Kristal ca e la 2 pasi de casa mea. :P Cobor din bloc, merg 70 metri si sunt in club. Si nu, nu ar da faliment. Ar scadea preturile fiindca sunt o bataie de joc si probabil nici nu ar mai pune apa in whiskey si vodka(cel putin mie nu imi place sa fiu jegmanit pe fata). :) Si eu niciodata nu am masa in club(in Bamboo am fost o data jumatate de ora si am jurat ca nu o mai dau pe acolo). Asa ca nu m-ai ghicit. Daca stau jos, gasesc eu niste trepte pe undeva. :)) Am alte metode ca sa ma placa fetele decat ca ma fraieresc sa le las sa bea.

    Oricum, avand in vedere ca lucrezi la Radio 21 esti la fel de biased pro, la fel cum Olix e contra. Eu nu ascult nici una, nici alta, cu exceptia Partyd-ului, asa ca mi se cam falfaie(si nu e nici de la varsta si nici de la fumat). Si nu merge fix aceeasi lume la un eveniment gratis, cu unul unde trebuie sa plateasca. Proportia celor ce intra ilegal(sub varsta) e diferita. Si te rog sa ma scutesti de aberatiile ca nu e pentru bani. Da, nu tine de marketing-ul postului de radio, si in modul asta iese reclama mai ieftina pentru post si DJii postului. Daca nu ar merita economic, nu s-ar face.

    Si apropo, mi se pare o ipocrizie sa te iei de cocalarii care isi iau sticla de bautura pe masa in club, si nu si de cei care inchiriaza limuzina ca sa se duca la un party, amandoua fiind facute din acelasi motiv. Daca tot lucrezi la Radio 21, imi poti spune care e profilul persoanei care e ca targetul evenimentului? Banuiesc ca au facut un studiu legat de asta.

  • mihdel 24 July 2008, 03:50

    @ Joe “Vorbind de snobi, inafara de Google…de unde ati auzit voi de Creamfields?”
    uite eu am auzit de Creamfileds..si de mult timp, mai ales ca ma pasioneaza muzica aceasta, iar Ferry Corsten de exemplu este unul din Dj-ii mei preferati si markus shultz imi place…dar lumea nu vine pt ei, ci vine pt david guetta…fiind aproape singurul de care au auzit..vor fi si impatimitii ai house-ului, care ar da aproape orice suma pentru as vedea dj-ul preferat( de ex la armin van buuren in bucuresti au venit si din belgia si nu numai)…deci eu cred ca o sa fie tare..daca stii sa te distrezi, nu prea conteaza lumea care o sa fie prezenta…it’s just you and the music..and you’re friends:p…

  • Alexandra Simion 24 July 2008, 10:51

    @Sergiu: u ai zis-o si nu eu: “cocalarii care isi iau sticla de bautura pe masa in club” decat sa o arzi in fite in cluburile mai sus mentionate poate iesi intr-un club care nu e atat de scump. dar asta ar insemna sa dai banii pe taxi..ca deh clubul nu e la scara blocului tau ;)
    Iar la faza cu limuzina a fost o idee f originala pt un eveniment la care toata lumea incerca sa se costumeze cat mai misto sau sa iasa cumva in evidenta. Iar ei au ales sa se costumeze si sa isi inchirieze o limuzina. FF tare!!
    Si dupa cum zice si “Mihdel”: mergi sa te distrezi, sa asculti muzica unor dj care iti plac..nu te duci sa vezi ce lume vine ca sa socializezi. “it’s just you and the music” and having fun

    Ultima insemnare a lui Alexandra Simion este.. Camionul Vibe FM- Christian Green

  • Sergiu 25 July 2008, 02:05

    Ma amuza ca stii itinerarul meu de clubbing. :D Nu stiu daca ai sesizat faptul ca verbele erau la trecut, dar in fine.

    Si nu, faza cu limuzina nu e o idee originala. Oricine poate iesi in evidenta cheltuind bani(practic aia cu sticla cocalarilor e acelasi lucru).

    Si nu, nu esti doar tu si muzica. Daca e asa, de ce mai trebuie sa ies? Imi pun un set luat de pe net acasa si dansez singur, daca ceilalti nu conteaza. O mare parte dintr-un party e atmosfera facuta de multime(dupa logica ta, ar fi acelasi lucru daca am face stream live la creamfields si l-am asculta de acasa si daca am merge acolo), si afirmatia lui mihdel nu are sens scoasa din contextul in care a folosit-o el.

    Apropo, te contrazici singura prin faptul ca spui ca la un eveniment conteaza doar muzica, dar e misto sa iti inchiriezi limuzina ca sa iesi in evidenta. Te baga muzica mai tare in seama daca te duci cu limuzina? lol.

  • Alexandra Simion 25 July 2008, 13:30

    Nu e vorba de limuzina in sine..e vorba ca la Liberty toata lumea iese in evidenta prin originalitatea costumatiei ;)