Top

Imbunatatiri

Aveam zilele trecute niste ganduri/idei despre naturalete, make-up, chestii care ne fac sa aratam mai bine atunci cand naturaletea nu-si mai face treaba ;)

make up

Silicoane, ruj, botox, fond de ten, rimel, chiar si operatii estetice. Toate chestiile astea sunt chestii care isi fac treaba foarte bine acolo unde natura nu a facut-o. Eu n-am absolut nimic impotriva acestora ajustari, chiar le sustin, atata timp cat sunt facute in limita bunului simt.

Cred ca sunt foarte putine femei care n-au nevoie de imbunatatiri, pentru ca natura le-a dat un aspect atat de placut, iar ele au reusit sa si-l mentina, dar totusi vad pe strada, in metrou, in oras multe fete/femei care nu folosesc aceste imbunatatiri cu toate ca ar avea nevoie de ele si aici e vorba doar de putin machiaj si atat.

Voi ce parere aveti de imbunatatirile astea si in special, ce parerea veti despre fetele care nu le folosesc cu toate ca ar avea nevoie ?

Mie nu-mi plac !

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • rainy 26 May 2008, 17:56

    Eu sunt de parere ca machiajul excesiv, indiferent daca e sau nu nevoie, nu poate decat sa dauneze. Si nu ma refer aici la cantitatea de fard sau fond de ten, ci la frecventa utilizarii lor. Nu inteleg femeile care nu pot iesi din casa nemachiate…
    Sunt de acord cu folosirea zilnica a machiajului doar in cazul in care exista un defect major, vizibil, pe care un strat de fond de ten il poate ascunde. Insa o femeie poate fi foarte placuta printr-o atitudine ok, nu cred ca este nevoie absoluta de farduri.
    In ceea ce priveste celalalt tip de imbunatatiri, gen silicoane, botox etc., eu una nu m-as vedea cu asa ceva. N-am nimic impotriva celor care recurg la astfel de metode pt a capata stima de sine, atat timp cat nu se exagereaza. Pitzipoancele exagereaza si ajung femei din plastic. ;))

  • adelina 26 May 2008, 19:41

    eu invat intr-un liceu din centrul Bucurestiului si crede-ma ca vad zilnic fete care dapasesc limita cand vine vorba de make-up. unele nu au nevoie de fond de ten si totusi il folosesc excesiv si asta se vede foarte urat.
    parerea mea este ca intr-o zi normala machiajul trebuie sa fie folosit atat cat e nevoie. si eu ma machez dar dimineata la 6 nu prea imi arde mie sa stau o jumatate d ora sa imi dau cu de toate pe fata si ma limitez la ceva simplu si natural.
    cat despre operatii, sa le faca cele care au nevoie. eu una nu mi-as face, nu ca nu as avea nevoie, dar cred ca daca un baiat ma place, ma place asa cum sunt ,fara “modificari”

    :-o cat am aberat

  • Saiph 26 May 2008, 20:59

    Si eu cred tot cam acelasi lucru. Cand e nevoie de machiaj, nu am nimic impotriva. Dar, altfel, prefer genul natural. Si in legatura cu operatiile estetice, botox si mai stiu eu ce alte metode mai sunt, sunt impotriva lor. Poate, tot asa, daca e neaparata nevoie, din cauza vreunui accident sau cine stie ce, atunci sunt de acord cu operatiile estetice.
    BTW, a vazut-o cineva pe tipa care a reprezentat Suedia la Eurovision? In pozele de pe siteul ei arata foarte bine, dar la Belgrad arata de groaza. Era horror!!! Semana cu Grinch. :)) Cred ca si-a injectat prea mult botox in fata aia si nu putea sa mai exprime nimic cu ea. Era penibila. Oricum, melodia ei mi-a placut. :D

    Ultima insemnare a lui Saiph este.. Eurovision

  • Coral 26 May 2008, 21:05

    Parerea mea ca fata, este ca orice femeie/fata ar trebui sa se aranjeze putin cand iese din casa…adica sa foloseasca un rimel acolo un fond de ten usor daca e nevoie..un machiaz simplu si care nu iese in evidenta.

  • Tequi 26 May 2008, 23:56

    @adelina: Referitor la operatii..nu toate femeile isi fac sau isi doresc pt ca barbatii sa le placa. Gandirea sanatoasa e asa cum spui tu “Cine ma place, ma place asa cum sunt” dar daca o operatie iti creste increderea in tine, eu sunt pentru. Bineinteles, fara exagerari. NU ugerelor, NU nasurilor Michael Jackson, NU fetzelor imbibate cu botox :))

    Cat despre machiaj, sunt adepta stilului mai natural..iar spre seara sau la un eveniment deosebit, un machiaj mai special. Niciodata ochii si buzele accentuate impreuna. Ori una, ori alta. Dar deja intram in detalii mai mult decat ni s-a cerut :))

  • Ani 27 May 2008, 09:07

    O sa incerc sa “urmaresc” si eu pe strada fetele astea despre care vorbesti u … astea care au nevoie de imbunatatiri. …
    Cat despre machiaj… cunosc persoane care nu ar merge nici pana la toaleta dimineata fara sa isi dea cu rimel inainte, parerea mea e … ca, atata timp cat varsta … sau “natura” … ne permite sa iesim din casa fara orice “modificari” … n-ar trebui sa ne chinuim!!!
    Sunt pro operatii estetice… atata timp cat este nevoie de ele …

    Ultima insemnare a lui Ani este.. Timp…

  • bomb_squad 27 May 2008, 11:30

    nu prea ma picep la machiaj , dar stiu k dak e in exces e al dreq de nasol !!! :(
    asa k fetelor fiti atente la cum va “aranjati” pt noi k s-ar putea sa nu va mai placem dupa ce va vedem “mascate” in ….. alea alea :D
    ps: cuvantul de baza = MODERATIE ;)

  • rozza 27 May 2008, 14:45

    Parerea mea este ca toata chestia asta cu machiatul si intrventiile chirigicale e relativa.Asa cum exista persoane care nu se machiaza deloc si arata superb,exista si persoane care daca nu isi dau 3 tone de fond de ten/baton corector/blush/pudra/anti-cearcan nu arata bine.

    Nu sunt de parere ca frumusetea face totul.Poti sa fi doar draguta,dar sa ai incredere in tine si totusi sa fi modesta si atunci din start iesi mai avantajata ca una care e Barbie-doll.

    Dar sa nu deviem totusi :)).E bine sa te aranjezi un pic,dar sa nu cazi in extrema cealalta in care sa devii dependenta de make-up.Si in definitiv,defectele ne fac mai frumosi,pentru ca daca nu le-am avea am fi cu totii la fel si ar fi tareeee plictisitor.
    Trecand la operatiile estetice..hmm,eu zic ca sunt doua motive pentru care le faci:
    1.Ca sa “repari” ceva la tine (gen sani mai mari,nasul sa ti-l indrepti bla bla)
    2.Ca sa te lauzi cu buzele tale pline de botox “Pisii,iti plac ce botik am?;;)”

    Daca le faci ca sa “repari” ceva la tine,hai sa zicem ca mere.Daca e doar sa te lauzi si sa fi “kinky” mai bine nu.

  • Miriam 27 May 2008, 16:18

    eu sunt de parere ca putin machiaj, cat de natural, da o stare de bine…adica te-ai aranjat, ai facut ceva pentru tine. Tine si de feminitate, dar tine si de personalitatea fiecareia.

    Adevarul e ca un machiaj facut cu bun simt schimba foarte mult in bine.

    Sigur ca depinde si unde te duci dupa ce te machezi. Daca te duci pe strand si pui 1 kil de fond de ten si un fard de ochi de zici ca esti zombi…nu cred ca se bucura nimeni din peisaj.

    Altfel eu rar ies din casa nemachiata. Putin acolo, sa fie. Adica un fond de ten lichid in strat subtire, un pic de blush (ca sunt palida, in general), putin creion de ochi, rimel si un ruj.

    Atat!

  • smaranditza27 28 May 2008, 12:49

    In primul rand as remarca faptul ca in poza din articol cre dca sunt ori 2 fete diferite, ori e fotoshopuita- linia maxilarului nu mai seamana, intr-una e mai patrata si in alta e mai alungita.
    Apoi, cum a spus toata lumea moderatia si discretia sunt cuvinte de baza in machiaj, cum sunt si in privinta tinutelor vestimentare. Din pacate la noi fetele se machiaza excesiv, unele chiar se picteaza de arata ca mumele padurii. Iar de imbracat se imbraca multe ca de pe centura.

  • Sergiu 19 June 2008, 15:18

    Imi aduc aminte ca fetele scapa de sapunit daca sunt machiate ca le intra rimmelul in ochi. :O Ce tare era in liceu… Si da, multe femei, ca si multi barbati, nu au simtul frumosului. :P

  • Sergiu 19 June 2008, 15:31

    http://sexyblogger.blog.ele.ro/All/OLiX.html
    Apropo, tu acolo esti cu imbunatatiri sau fara? :))

  • OLiX 19 June 2008, 15:46

    @Sergiu: sunt fara imbunatatziri draga :))

Post a comment