Top

Surpriza de la metrou

Am plecat aseara de la job, iar la metrou vatmanul imi face cu mana. (?!) Eu il ignor. avand impresia ca nu cunosc niciun vatman de metrou in Bucuresti. Intru in metrou, eram cu castile pe urechi si dau sa ma asez jos, cand aud in spatele meu “Ce faci OLiX ?”. Ma uit mai bine, era vatmanul pe care, dupa 2 minute de discutii, imi aduc aminte ca-l cunosc :P

Dupa ce am mai schimbat doua-3 vorbe, ma intreaba “pana unde mergi” si eu ii raspund “pana la Victoriei” ;) Spre surprinderea mea, m-a invitat in cabina si am mers impreuna cu el si persoana care-l insotea pana la Victoriei. A fost o experienta unica si regret ca nu aveam aparatul foto sa fac niste poze. Am vazut tunenul din fatza, am vazut gramada de butoane de la pupitrul de comanda, microfonul, butonul pe care apasa ca sa vorbeasca, “vu metrul” care-i arata cat de aproape este de statia urmatoare, pedala de control de jos (pedala care daca nu e apasata odata la cateva secunde, e semn ca vatmanul a patit ceva si trenul se opreste instant).

Misto zi a mai fost astazi ! Merci domnu` Goro :D

p.s. era un metrou nou – Bombardier :P

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Miriam 6 May 2008, 00:44

    deci…n-ai ajuns in cabina unui mecanic de locomotiva, ci a unui metrou…Bun si ala!

    Dar chiar, de unde il cunosteai?

  • corina 6 May 2008, 02:46

    @ miriam :tot locomotiva se numeste si cea a metroului ;)tare experientza…pacat k nu ai avut aparatul..vedeam si noi ce au vazut ochii tai=))

  • Sergiu 6 May 2008, 02:52

    Te-am luat, eu am fost intr-o locomotiva de tren. :)) Aveam vreo 3 ani si eram cu tata la gara si l-a pus pe un mustacios din ala de mecanic sa ma ia in cabina. La inceput nu am vrut ca imi era frica de ala.

  • bimus 6 May 2008, 08:58

    ei .. trenul e cum e .. e fantastic, ai vederea larga, insa la metrou trebuie sa fie destul de ciudat. Mi-ar placea sa merg si eu (eventual sa filmez :) )

    bimuss last blog post..Imi prezint scuze

  • CaTa 6 May 2008, 09:50

    pai si cu telefonul….de ce nu l-ai pus in functiune pentru o poza ?

    CaTas last blog post..VAND KIT XENON AUTO PENTRU ORICE TIP DE MASINA H1,H3,H4,H7,H8, ETC

  • RainyDay 6 May 2008, 10:25

    Hehe, m-am tot uitat eu dupa el de cate ori merg cu metroul, foarte rar ce-i drept. Si tu il intalnesti asa din senin. :))
    Cred ca e o experienta destul de interesanta…poate in felul asta mi-ar trece si mie fobia de metrou, asta daca n-as muri acolo. :))

  • MBZ 6 May 2008, 10:27

    Sa stii ca ai avut o mare onoare sa poti sta in cabina de control a metroului. Daca ar auzi baietii de la http://www.transira.ro cum ca nu ai avut aparatul foto la tine intr-o asemenea situatie, ti-ar spune ca ai irosit o sansa unica in viata!:D

    MBZs last blog post..500,000 Mercedes-Benz SLK Delivered to Customers

  • mim 6 May 2008, 10:55

    Frumoasa experienta , eu nu am intrat in cabina pana acum :)
    Daca te mai intalnesti , o poza cu telefonul poate ? :)

    mims last blog post..Vodafone va vinde IPhone in 10 tari

  • A.I. 6 May 2008, 13:26

    1. cine e domnu’ goro de e asa popular ?
    2. daca vreti va fac eu poze din/de pe/de sub cabina…si toate din mers :D

  • Coral 6 May 2008, 14:04

    O luati si pe Coral :D

  • cezar 6 May 2008, 14:14

    ma doare la cuc. ;io vreau telefon, olivere!

  • marian 6 May 2008, 16:11

    supeeer, de acum sa porti aparatul la tine mereu … era super fain sa ai ceva poze cu interiorul de la cabina …

    marians last blog post..maine ar trebuii sa luam panglicile :D

  • A.I. 6 May 2008, 18:21

    @marian:

    cum ma poze cu interiorul la cabina ? e ca si cum ai merge cu masina si ai fotografia bordul masinii, in loc sa pozezi ce e afara. eu vreau sa vad poze cu peisajul din tunelul de metrou…cred ca e mirific :D

  • bimus 6 May 2008, 19:16

    @A.I.: nu stiu cat de mirific poate fi. eu zic ca e ciudat sa vezi doar cateva luminite si cea de la metrou

    adica .. mirific e un cuvant prea mare pentru un simplu bombardier si linia de metrou din bucuresti

    bimuss last blog post..Imi prezint scuze

  • A.I. 7 May 2008, 02:06

    cred ca era vorba de un alt sens si din pacate nu te-ai prins ;)

  • freyutz 18 March 2009, 18:47

    Acum am gasit si eu linku pe google :D daca vreti sa vedeti o filmare din cabina puteti intra aici:
    http://www.youtube.com/watch?v=HpVyep2jdO8
    iar pentru poze din cabina puteti cauta pe http://www.transira.ro

Post a comment