Top

Cersetorii

De vreo doua luni ma tot gandesc sa scriu si cum sa scriu un articol pe tema cersetorilor care ne agreseaza zilnic in mijloacele de transport in comun, la semafoare, pe strada, peste tot.

Articolul pe care voriam initial sa-l scriu s-ar fi numit Actori sau cersetori ? si asta pentru ca eu am impresia ca cersetorii sunt defapt niste actori, destul de prosti, dar actori. Ganditi-va ca majoritatea dintre ei spun acelasi lucru de 50-100 de ori pe zi probabil 365 de zile pe an. Asta e jobul lor, sa cerseasca si sa spuna acelasi lucru si sa incerce cumva sa impresioneze oamenii.

Ieri la metrou era un nene foarte enervant, care vorbeste cerseste pe un ton parca arogant, ne spune sa nu-l condamnam ca cerseste, el chiar are un loc de munca dar e platit cu doat 2 milioane 500 de mii de lei si acasa are familie mare pe care trebuie sa o intretina. Daca nu ma insel, ieri in metrou nu i-a dat nimeni niciun ban. Fac pariu ca daca s-ar duce sa lucreze ca gunoier la firma lu` Prigoana cu sigurantza ar castiga mai mult de 250 de lei. Nu e prima data cand il vad pe asta si, repet, are acelasi text de fiecare data.

Prin tramvaie, in afara de mamele cu copii, mai e un nene cu o voce pitzigaiata rau de tot care de cativa ani buni spune aceeasi poezie, cu Dumnezei, sfinti si ne indeamna sa meditam ca sa-i dam si lui un ban. Omul e cocosat si asa-l stiu de acum cativa ani de cand cersea, daca nu-ma insel din nou, in tramvaiele din Timisoara. Cineva zilele trecute in tramvai s-a luat de el ca il vede cersind zilnic, iar cersetorul, om la vreo 40 de ani a inceput sa-l injure pe respectivul in ultimul hal.

Tot prin tramvaie, seara, mai vad un copil cretin la vreo 18-20 de ani care urla in gura mare “mi-e fooooameeee, da-ti-mi ceva sa mananaaanc, mi-e foameeee, n-am mancat nimicaaa astaziii, mi-e foameeeee” si aproape nimeni nu-l baga nici pe asta in seama.

La metrou, in special la Victoriei, era unu` pe care nu l-am mai vazut de ceva timp. Baiatul era discret initial, dar venea, sa punea in fata ta, dar atat de in fatza ta incat era chiar enervant, intindea mana si-ti cerea bani. Il refuzai politicos, sau dadeai din cap si pleca mai departe. Facea asta cu fiecare om care statea acolo si astepta metroul.

Eu n-am dat si nici nu voi da niciodata bani niciunui cersetor. Ok, nu toti au avut norocul meu in viatza, dar cu totzii au avut o viatza in care au putut sa faca ceva, au putut sa-si gaseasca un loc de munca si sa faca ceva. Majoritatea batranilor pe care-i vezi cersind ori au fost prosti, ori fraieri, ori lenesi la viatza lor si acum au ajuns in situatia asta. Exista adaposturi pentru ei, sa se duca acolo, nu sa stea in strada ! In taxele pe care le platim noi la stat sunt si bani inclusi pentu tot felul de programe de acest gen.

Urasc cersetorii si-i urasc in special pe aia care merg in strainatate sa cerseasta – ne fac tara de rusine !

In concluzie nu uitati: prost e ala care da, nu ala care cere !!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Kittutza 17 April 2008, 22:03

    Oficial ma numesc proasta…

    Nu le dau tuturor,mai ales celor care au un speech…Dar mai vad batranele care parca seamana cu bunica mea si nu pot sa trec pur si simplu mai departe.Sau oameni care chair nu au picioare,maini si alte chestii,si care stau cuminti intr-un colt si nu deranjeaza pe nimeni.

    Eu in Ploiesti aveam un batranel care in fiecare dimineata venea in spatele blocurilor si urla “Daaaati-miii cevaaaa de mancaaareee! Imi daaaati ceeeva de mancaaaare?” cu un glas foarte induiasator.Si nu accepta niciodata bani,doar ceva sa manance.

  • Kittutza 17 April 2008, 22:11

    :(( Scrisesem o groaza dar vad ca a disparut…

    Incerc sa scriu din nou.

    Oficial ma numesc proasta…

    Cand vad batranele care stau cuminti la locul lor,parca imi aduc aminte de bunica mea (nu era cersetoare,asta pentru ca avea copii) si nu pot trece indiferenta mai departe.Sau cand vad oameni schingiuiti intr-adevar…Pe aia care au acelasi speech in fiecare zi ii cunosc si eu,si parca si tonul din vocea lor e enervant…arogant.

    Eu in Ploiesti aveam un batranel care in fiecare dimineata mergea prin spatele blocurilor si striga “Daaatiii-mi cevaaa de mancaaaare! Imi daaati ceevaaaa de mancaaaare?” cu o voce care te impresiona.Si daca erau zile in care nu aveam chestii pentru sandwich si vroiam sa ii dau bani,nu accepta.Chiar ii era foame si nu vroia deloc bani.

    Kittutzas last blog post..Agitatie

  • Jimmy 17 April 2008, 22:18

    Problema ce-a mare este ca si orasele mici au inceput sa fie invadate de cersetori, implicit de boschetari!

    Jimmys last blog post..X-Files? Da, iz back!

  • marian 17 April 2008, 23:20

    mie mi-e mila in general de oamnii astia pentru ca multi chiar au o situatie disperata si nu au ce sa faca insa multi sunt lenesi sau betivi si nu prea imi place sa ajut genul asta de oameni.

    Sunt tot felul de oameni mutilati , si mi-e scarba doar sa ma uit spre ei dar de multe ori le-am dat maruntis …

    Imi place sa ii ajut insa multi chiar prin acele texte cu care vor sa atraga oamenii , defapt ii indeparteaza…

    Multi dintre cei pe care ii vad cersind stiu sigur ca sunt apti de munca insa totusi prefera sa stea toata ziua cu mana intinsa decat sa lucreze … e trist

    marians last blog post..Relaxare inainte de simulare !

  • web2002 17 April 2008, 23:28

    Nu sint intru totul de acord cu tine. Lumea noastra s-a schimbat extrem de mult in ultimii ani si unii oameni care, poate la vremea lor au fost “pe faza” sint pur si simplu depasiti de situatie. Da.. au luat nishte decizii proaste la un moment dat.. de exemplu au semnat nishte hirtii fara sa citeasca ce au semnat. .. si astfel au pierdut tot ce aveau.. Nu poti sa generalizezi.. nu poti sa spui despre toti ca sint nishte fraieri.. Sint nishte oameni care clar au nevoie de ajutor.
    Faci referire la nishte bani alocati pentru nu stiu ce aziluri.. Nu uita.. esti in ROMANIA.. ai fost vreodata la un azil? Stii conditiile de acceptare intr-un azil? Daca nu ma insel una dintre coditii este sa ai pensie si mai ales, datorita putinelor locuri, sa ai o anumita pensie. Evident nu e cazul celor care cersesc.. Ma refer la batrinii care cersesc..
    Nici mie nu imi plac cersetorii.. mai ales cei care sint pusi sa cerseasca… Ai vazut filmul Filantropica? (sper sa nu incurc filmele)..

    Nu am vazut foarte multi cersetori pe aici, prin Spania..Dar exista asa ceva si aici. Din cind in cind le dau bani.. nishte monede.. De exmplu, la mine pe strada, 1 bloc mai incolo am observat un nene bine imbracat care.. ziua parea ca e in trecere.. dar noaptea dormea pe bordura unui magazin. Citeodata incerca sa vina nishte desene.. nu foarte artistice. I-am dat nishte monede.. dupa primul salariu. M-am tot gindit sa ii duc ceva de mincare.. dar a disparut.

    Am mai vazut o batrinica. Statea pe o strada laturalnica aproape de centrul orasului. Nu imi aduc aminte sa fi avut vreo cana sau ceva in care sa se puna bani.. dar parea foarte trista si nu cred ca cineva ar fi stat in locul ala, seara, doar asa de placere..

    Mai e un nene care doarme pe bancile din Grand Via. Poate ma insel, dar cred ca tot el cinta din nai intr-un curent infernal la metrou.

    Fiecare are versiunea lui despre ce s-a intimplat de au ajuns asa.. Nu cred ca au fost nici fraieri nici lenesi.. Sint sigura ca nu vad atit de multi cersetori nu pentru ca oamenii de aici sint mai deshtepti ci pentru ca aici sistemul functioneaza un pic mai bine decit in ro.

  • Lucian 18 April 2008, 00:06

    de vreo cativa ani nu le mai dau nimic. am dat unor oameni amarati ce mi-au batut la usa o paine si niste ghete mai vechi pe care le-am gasit apoi in casa scarii. nu erau acolo si banii, bineinteles. am impresia ca ceea ce am vazut in filmul filantropica despre cersetori se intampla si in realitate, asa ca mai bine nu le dau nimic.

  • Sergiu 18 April 2008, 00:48

    Mah, si eu il stiu pe ala cu 250RON salariu. Mai era unul in 41 de era bine facut si nush ce, si era unul de facea fotbal langa mine acolo si cica la el “Draq, asta e mai in forma decat mine, si eu am antrenamente de 4 ori pe saptamana”. Multi sunt pampalai fara chef de munca, insa sunt si cazuri speciale. Eu nu le dau fiindca majoritatea dau banii pe bautura si tigari. Si oricum nu le dau bani. Poate uneori dupa ce fac cumparaturile le dau o paine sau ceva, fiindca asa nu isi pot lua tigari.

  • Miriam 18 April 2008, 00:56

    deci…parerea mea…nu+mi plac cersetorii! Dar sunt cazuri si cazuri.

    1. Cei batrani, in afara de cei care au trait la tara, pe vremea lui Ceasca au avut ocazia sa munceasca si azi sa aiba o pensie cate de cat.

    2. Cei tineri…tziganci cu puradei agatzati de gat…nu vor sa munceasca…asta e clar.

    3. Mai exista cei, destul de putini, care au ajuns in situatii disperate…

    Avem si noi langa bloc un boschetar. Cand ii dam cate ceva zice ca vrea de lucru nu pomana. A fost pe la sarbi si acolo n-a dus-o prea bine si a ramas fara locuinta…In fine. Mai exista exceptii…dar, in general…sunt cei din categoria 1 si 2

  • Sergiu 18 April 2008, 01:37

    Miriam, problema e ca tiganii fac copii ca sa ia banii de concediu pre si post natal, si dupa aia nu au ce sa mai faca cu copii… De aia ii pun de gat si merg la cersit. Munca e pentru fraieri, nu pentru ei. Parca, Vali Barbulescu isi mai exprimase oftica pe ei pe la olix pe aici…

    By the way, da, sunt rasist. Ma calca pe nervi incultura, persoanele nespalate, cei care nu muncesc sa traiasca pe spatele altora, prostul gust si hotii. Deci ma calca pe nervi 90% din tigani. Sunt rasist? :D

  • bimus 18 April 2008, 06:22

    inclin sa cred ca toata cersetoria e o afacere… si ca toata povestea prezentata de nae caranfil in Filantropica ar putea chiar fi practicata si in realitate.

    nu vreau sa dau exemple .. dar sunt multi, si e trist

    bimuss last blog post..bimus videolog (trailer)

  • RainyDay 18 April 2008, 09:41

    Cel mai tare ii urasc pe aia care spala parbrizul in intersectie. Imi vine sa ii impusc atunci cand ii vad!
    In mod normal, nu dau bani decat batranilor, cei care in mod clar nu ar avea cum sa se duca sa munceasca pt ca castiga un ban in plus.
    Restul…ii ignor. Dar, a propos, mi-am adus aminte de unul care cersea in tramvaiul 21 si venea aproape zilnic recitand versuri din Lucian Blaga. Eram cu un prieten, care i-a dat bani si l-a pus sa promita ca o sa taca de cate ori il vede. :))

  • Bancheru 18 April 2008, 09:48

    Vorba aia “la munca nu l-a intins mana” , dupa cum ai zis si tu, oricine isi poate gasi un loc de munca doar putina bunavointa trebuie sa aiba, dar ce sa facem traim in ROmania, nimeni nu vrea sa munceasca, lenea prea mare si ce mai doar sunt o gramada de prosti care le dau bani…

  • RainyDay 18 April 2008, 13:20

    Nu rade, eu am fost socata. Mai ie si cersetori culti, bre! =))

  • Sergiu 21 April 2008, 03:11

    Haha, mi-am adus aminte una tare. Eram in masina unui prieten si a venit un boschetar de intersectie la masina… Noi ascultam house si cica la asta… Daca dansezi pana se face verde iti dau 20 000. Am murit de ras la cum dansa ala. Nasol ca la 1310 breakul meu nu merge casetofonu’ cum tre ca sa fac si eu faza :))

  • Sergiu 21 April 2008, 12:53

    Si tata a facut din astea. Eram la intersectie la Iancului si vine un pusti si voia bani de paine cica… Tata:”Las’ ca stiu eu ca ii dai pe tigari. Macar de ai zice adevarul draq!” Pustiu:”Bine, vreau bani de tigari!” :)

    Asta cu boschetarul era idee probabil de la liceu de la noi ca daca faceai cheta te puneau astia sa le canti melodii sau sa dansezi. Misto era in liceu… Desi nu prea ajungeam pe la ore.

  • Sergiu 22 April 2008, 10:00

    Evident astia incepeau cu avem un coleg nou cand dadeam pe la scoala si le bagam replica mea cu eclipsa :)) Ma vedeti rar, dar intotdeauna sunt un eveniment deosebit. I-am cerut dirigii diploma pentru cele mai multe absente, dar nu a vrut sa-mi dea. Doar a ras. :( Si eu ii fac pe cersetori sa isi castige existenta.. Nu mai sunt cersetori, ci sunt entertaineri.

  • web2002 23 April 2008, 14:15


    Florin Grozea: ALta faza din trafic: un copil cersetor mi-a dat rest 5 ron la hartia mea de 10 ron !!

    :)

  • Sergiu 23 April 2008, 14:31

    Cine da 10RON la cersetori e instarit tata! :)) La mine a venit unul si mi-a cerut 5RON… Mai aveam nitel si bufneam in ras.

Post a comment