Top

Pranzul matinal

Ora 11:30, sunt la job si parca mi se facuse putin foame. Ma duc pana la chiosc si imi sare in ochi o cioco Ritter Sport alba cu alune. Intreb cat costa si aflu, 8.5 lei !! Poftim ??? Cum adica sa fie 8.5 lei cand intr-un magazin normal e 5 lei ??

Am renuntat la chiosc si m-am dus la cantina de unde intentionam sa-mi cumpar un “Laptele meu cu cacao” de la Tnuva sau ceva iaurt, pan` la urma mi-am luat o “Sana mea”, pentru care am stat vreo 5 minute la coada, pentru ca la 11:30 erau vreo 8 oameni in fata mea la coada, oameni care venisera sa manance pranzul la ora aia !! Si da, chiar aveau ce sa manance si parca as fi mancat si eu cand am vazut cat de pline erau tavile cu mancare, snitele, piept de pui la gratar, cascaval pane, sarmalute (de post), cartifi prajitzi etc ;)

Eu totusi nu-i prea pot intelege pe oamenii astia care mananca pranzul la ora 11:30, dar probabil ca ei sunt la munca de pe la 8 si atunci e normal sa li se faca foame acum daca, sa zicem, ca au mai si mancat ceva de dimineatza pe la 6-7.

Am aflat ca daca nu vreau sa ma mai ingras ar fi bine sa am niste ore fixe la care sa mananc si cred ca ar cam trebui sa-mi stabilesc orele astea. Ieri parca am mancat pe la 13 si ceva, dar acum daca beau sana s-ar putea sa aman foamea pentru orele 14-15..

Voi pe la ce ora mancatzi pranzul de obicei ? Sau .. macar mancatzi pranzul, adica mancare calda, gatita, buna sau mancatzi sandwishuri sau alte porcarii ?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • anonim 16 April 2008, 12:03

    Pranzul il iau de obicei pe la 14:30 sau mai tarziu.
    Cat despre ciocolata Ritter, de la 5 lei la 8,5 este o diferenta mare. Cu 70% mai scumpa la chiosc decat intr-un magazin normal.
    Nu iti fie teama sa te ingrasi. E ok si ai mai multa forta!
    Succes!

  • Zappy 16 April 2008, 12:03

    Eu mananc dimineaza la lucru orice. Azi am mancat snitzel cu bagheta :))..asta e micul dejun. Pranzul il iau pe la 18 cand ajung acasa si imi gatesc. Chiar ne stricam organismul cu stilu asta de mese haotice. Dar macar m-am lasat de fumat si de baut suc, sper sa ma ajute :)

    Zappy’s last blog post..Pescuitul de serviciu

  • Coral 16 April 2008, 13:21

    eu mananc dimineata un iaurt ceva, apoi la pranz mancare gatita daca nu am imi iau ceva da sa fie cat de cat “natural” si apoi seara iar un iaurt sau ceva. :D

  • mister1ous 16 April 2008, 14:43

    Mai… eu nu stiu pe ce planeta traiti, dar la Cluj e 7-8 lei Ritter Sport-u’, la orice magazin… mai putin la OMV unde e aproximativ 9 lei (cu 5 lei am cumparat in perioada Craciunului 2007).
    Cat despre pranz… il servesc pe la ora 14 cand ajung acasa, iar dimineata cafeaua nelipsita + cookies.

    mister1ous’s last blog post..Note #7

  • Jimmy 16 April 2008, 14:59

    Depinde de ce fac! Daca am ceva important de facut, dau comanda de ceva, si mananc cand imi amintesc!

    Jimmy’s last blog post..Greu, greu

  • anku 16 April 2008, 16:26

    ca sa nu te ingrasi…hm..eu zic sa mananci sanatos si ceva usor in acelasi timp !sa mananci putin..dar des !asa poti manca de cate ori vrei pe zi…de cate ori ti-e foame..cat mai putine calorii :D…iti recomand fructele si legumele care-s f sanatoase…si sa renunti si la ciocolata..:P zic eu !iar putina miscare n-ar fi rea :D
    si chestia cu orele fixe..nu cred ca e adevarat !…:-??

  • Miriam 16 April 2008, 17:16

    toata lumea zicea ca baietii se ingrasau n armata pt. ca mancau la ore fixe.

    Cel mai important e sa nu te arunci seara in pizza, iar ciocolata mai uit-o din program…si baga etaje…uita de lift.

    Esti prea tanar sa iti faci probleme de greutate, dar trebuie sa iei masuri…adica mancat sanatos (scos duciuri din program, chiar si Ness Tea are destul zahar) si moooooooooovvvvvvvveeeeeeeeeee your assssssssssssssssss!

  • MH 16 April 2008, 20:47

    Da, orice ai face trebuie sa traiesti in alta lume ca sa traiesti sanatos,in asta orice ai face, tot la coada la medicamante compensate ajungi.Eu am facut diabet si am doar 26 de ani,

  • mister1ous 17 April 2008, 02:11

    @OLiX: Mai… nici la Carrefour nu e asa ieftina.

    mister1ous’s last blog post..Note #7

  • samurai 17 April 2008, 12:36

    pai alimentez dimineata intre 8 si 8:30, pranzul la 13 si seara pe la 20:30. mai bag uneori un ceai cand ajung la munca, mai ard pe la 16-17 cateodata o napolitana, o saratea, o aluna, o ciocolata…dar cele trei mese le respect de luni pana vineri ca asa am program. in uichend se cam da totul peste cap :-))

  • samurai 17 April 2008, 12:46

    n-am burta. dar merg la sala regulat :-)) si de multi ani…la naiba…de cand ma stiu! :-))

Post a comment