Top

M-am ingrasat

OLiX gras

Eu zic ca m-am ingrasat. N-am momentan o poza mai veche ca sa fac o comparatzie, dar poza de mai sus e de sambata trecuta de la radio.

Oamenii apropiatzi imi spun ca am burta, ca se vede grasimea si pe fatza samd si sunt de acord cu ei.

Cantarul nu arata decat ce arata si pana acum, vreo 72-74 de kilograme, dar fatza si burta isi spun .. cuvantul ;)) La sala n-am nici timp, nici chef si chiar daca poate as avea timp tot n-as avea chef sa ma duc si nici nu vreau sa ma infometez.

Voi ce ziceti ca ar trebui sa fac ? Sa nu mai mananc carne la toate felurile de mancare ? Sa mananc regulat ? Sa caut un nutritionist ? Sa nu mai stau atata cu fundu` pe scaun ?

As fi pus un poll dar nu stiu ce optiuni sa pun in el ..

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • nashu_mare 11 April 2008, 08:08

    Uite o poza de anu’ trecut, de 1 mai. Ce zici? Te-ai ingrasat?

    nashu_mare’s last blog post..?

  • lisa 11 April 2008, 08:40

    mai oliverash..tu nu ai nevoie sa te abtii de la mancare..plus ai fibra buna, dc ai face sport o saptamana la tine s-ar vedea rezultate:)

    stii f bine ce trebuie sa faci..mai renunta la FAST FOOD-URI (mancare veche, falsa, gunoi), mananca mult mai rar acolo, mai lasa acidulatele, si chiar si asa cica zisele sucurile “naturale”, my ass:))..tot zahar este si te umflii aiurea, APA dragul meu APA!!!..e cea mai sanatoasa..elimini toxinele..scapi de burta…organismul tau va functiona mult mai bine;)
    si cand ai chef de rontzaieli, baga ceva fructe, sau batoane cereale, APA!!! din nou:)
    si mancarea gatita frumos, legume, ulei masline, mai putin ulei, carne se poate, dar mai putina in cantitate si de preferat sa fie proaspata si mai slaba in grasimi.
    ps1: secretul este acesta, cu cat mananci mancare mai saraca in E-uri cu atata o duci mai bine..si ai un corp de invidiat:D
    dc nu mananca rahaturi..si du-te arunca toxinele in sauna, sau da-ti duhul la sala:))

    ps2: am vazut ca fetita ta face ceva sport, cu rolele:)..organizati-va cumva si faceti sport impreuna, odata unul pe care il cunosteti bine si e foarte sanatos:)), dar si cel in aer liber e foarte bun..conteaza mult si miscarea, esti mai fresh si body-ul tau v-a capata forma dorita:D

    bafta! :*

  • maryusyk 11 April 2008, 08:58

    e adevarat ca nu stiu cum aratai inainte…dar in poza asta esti ok, nu cred ca esti gras deloc. lasa nutritionistii…si daca ai ocazia fa putin sport(ca e bun oricand)..succes :)

  • alix 11 April 2008, 09:06

    renunta la fast food, pizza….si paine…..

  • Henrich 11 April 2008, 09:14

    Inseamna ca nu o sa mai ai probleme cand o sa te atace cocalarii pe strada :D le dai tratamente in barbie :P

  • RainyDay 11 April 2008, 09:23

    Recomand o cura de stres, nervi si certuri cu oameni dragi. Face minuni. Am ajuns in cateva luni de la 55 de kile la 45. :D
    Acum serios vorbind, nu cred ca e cazul de nutritionist, nu e asa grav. Mie nu mi se pare ca esti gras, exagerezi. Daca ai manca la niste ore cate de cat stabilite si mancare normala, nu prostii, nu cred ca ai mai avea vreo problema. :)

  • iliana 11 April 2008, 10:12

    Eu zic ca nu esti gras ,esti ok… numai sa te menti ;)
    eu imi doream sa fiu mai slabuta si am tinut o cura de slabire, dar am slabit f putin , cand am avut ceva probleme de sanatate am slabit 10 kg in 6 saptamani…aratam ingrozitor …acum nu sunt nici grasa dar nici slaba :P…am1.70 si 63 kg…nu mananc paine de 3 ani :D

  • samurai 11 April 2008, 10:46

    io zic ca cel mai bine e sa mananci REGULAT…
    …nu m-a putut abtine, ai fost o prada prea usoara :-))

  • samurai 11 April 2008, 10:52

    e cel mai sanatos, nenicule…

  • CaTa 11 April 2008, 11:53

    asta numesti tu ingrasat? :)))) sa vezi cand esti foarte aproape de pragul psihologic de 100 kg :D

    CaTa’s last blog post..VAND KIT XENON AUTO PENTRU ORICE TIP DE MASINA H1,H3,H4,H7,H8, ETC

  • danmesser 11 April 2008, 11:58

    Dacă ţi se pare că te-ai îngrăşat şi cîntarul arată tot cifrele alea pe care le ştiai de multă vreme… înseamnă ori că eşti uşor obsedat, ori că treci printr-un proces subtil de redistribuire a masei corporale. Pe undeva, prin alte părţi, trebuie că ai slăbit. Ia pipăie-te :D

    danmesser’s last blog post..Dezlegare la zei

  • mister1ous 11 April 2008, 12:25

    Nu e vorba ca trebuie sa renunti la paine si alte alimente… si nici sa te infometezi; cel mai corect este sa mananci de mai multe ori pe zi. Asta nu inseamna ca vei manca mai mult, ci portia de pe o zi o imparti in 4-5-6 mese. Recomandabil este sa nu mai mananci dupa ora 18, iar inainte de culcare sa iti pregatesti o cana cu ceai verde fara zahar.
    Este adevarat, nu sunt prea bine venite nici rontaielile dintre mese, dar se pot inclocui cu mare succes cu fructe: mere, portocale, kiwi, grapefruit, ananas si… mai vezi tu; de evitat: struguri, banane, pere.
    Mult succes!

    mister1ous’s last blog post..Plimbarea de seara

  • Cristian Teichner 11 April 2008, 12:29

    E defect cantarul! E evident ca te-ai rotunjit. Eu nu-ti dau sfaturi ca incerc sa le culeg si eu pe cele mai bune din comentarii :)

  • mister1ous 11 April 2008, 12:29

    @OLiX: Da, in cazul barbatilor asa este… se ingrasa in zona abdomenului fata de femei care pun kilograme pe coapse si fese.
    Solutia cea mai simpla… 100 de abdomene in fiecare zi. ;)

    mister1ous’s last blog post..Plimbarea de seara

  • brindushi 11 April 2008, 14:56

    sala nu e de fitze decat daca asa iti pui tu in cap…si cu n-am timp…nimeni n-are timp de tot ce isis propune…ca d-aia e resursa limitata, trebuie doar sa re-prioritizezi activitatile zilnice…si renunta la junk food ca asta omoara organismul…o data pe saptamana probabil ac merge un rasfat…dar nu zilnic, nu mereu…ca meniu principal…opinia unei fete care a mers la sala sa se ingrase si a renuntat dupa prima luan pe motiv de lipsa de timp…de saptamana viitoare ma reapuc, numaidecat…mi ales pentru cineva care face munca de birou…adica peste 8 ore de stat pe scaun

  • alina 11 April 2008, 15:28

    renunta la junk-food. stiu ca shaworma e buunaaa (chiar mi-e pofta de una, ma duc sa-mi cumpar! :D), astea ingrasa cel mai mult. iar la bauturi, iti recomand sucurile din fructe si legume (unele-s bune, altele-s naspa, dar au efecte bune) si renunta la bere. sau mai simplu: devin-o un om stressat si-n criza de timp, fumeaza 1 pachet de tigari pe zi…. :D (pt ca in 2 luni am licenta, din ianuarie pana acum am dat mai bine de 6 kg jos) :)

  • Miriam 11 April 2008, 15:32

    mersul pe jos si urcatul treptelor tot pe jos. Ce zici de asta?

    Nu esti gras. Stai linistit, dar niste abdomene ar face minuni. Si nesomnul ingrasa. Stiai?

    Lasa dulciurile. Si ceaiul ala e tot dulce. Cum zicea si Lisa…NIMIC MA I BUN DECAT APA.

    Eu am reinceput cate juma de ora de steperit pe zi.

    Nu astepta sa ajungi la 80, 90 si 100 de kile. Nu kilogramele spun totul. La varsta ta tb sa ai fibra, sa nu ai toarte, sa ai un corp format frumos si asta se realizeaza mai ales prin exercitii fizice.

    Beeeeeeeeeeeiiiiiiiiiiiiiiiii, si cand erai mic cat ma rugam sa te ingrasi macar putin!

  • samurai 11 April 2008, 15:54

    bea tu ceai verde inainte de culcare si ai scos culcarea din ecuatie.
    cat despre abdomene ca sa dai burta jos…fratilor, va rog mult…mult de tot, nu mai dati sfaturi in probleme pe care nu le cunoasteti…
    abdomenele nu vor face decat sa iti puna muschi pe burta. atat.
    important, pentru toti: stratul adipos (grasimea, sunculita, etc) scade proportional de pe tot corpul, atunci cand scade. scade mai greu de pe burta sau coapse pentru ca acolo e mai gros. deci nu abdomenele te ajuta sa faci abdomen plat. plat il ai de la dumnezeu, sau cine o fi… vrei sa slabesti? mergi mult pe jos, pas grabit, sau alearga, nu viteza ci distante, lejer, fara sa te fortezi. mananca mai putin, nu te indopa, ci atat cat sa-ti ia foamea. mananca incet. bea mult apa. multa. mananca putina paine. indiferent ca e alba sau neagra sau graham. renunta cat de mult la dulciuri daca nu faci sport. glucidele daca nu le arzi la sala se depun cel mai rau. nu renunta complet la grasimi. alea nu se depun asa mult ca dulciurile si ajuta corpul sa isi consume si din stratul adipos. cat mai putina pizza (aud ca bagi destul de multa). ia o pizza mica, sau imparte una mare cu colegii. mananca atat cat sa-ti dispara senzatia de foame. pastreaza pentru mai tarziu. exact cum zicea cineva mai sus, imparte mesele tale normale in mai multe mese.
    trasul de fiare la sala nu te slabeste. vad fete, femei, care vin la sala si trag de fiare. gresit. sunt acceptate de instructori ca sa le ia banii. sau isi pierd vremea alergand pe banda. in loc sa mearga in parc, sa faca un miliard de ture de parc la pas alergator, cu sticla de apa langa ele.
    am scris cam mult. :-) nu vreau sa ofensez pe nimeni. dar sunt lucruri de bun simt pe care toti ar trebui sa le stim.
    bafta olix! by the way..te-am vazut in metrou la crangasi. cred ca am coborat impreuna acolo.

  • samurai 11 April 2008, 16:10

    cred ca singurul lucru care iti lipseste tie este putin mai multa activitate fizica. statul la birou, la comp, statul pe scaun ne ingrasa. gaseste o modalitate de a avea mai multa activitate fizica si o sa fie ok. ca gras nu esti.

  • nashu_mare 11 April 2008, 16:23

    @OLiX:

    Atunci vezi poza asta atunci!

    nashu_mare’s last blog post..?

  • mister1ous 11 April 2008, 18:06

    @samurai: Nu iti dau dreptate in privinta ceaiului verde; se pare ca nu ai incercat sau nu ai studiat deloc cum sta treaba si cum actioneaza ceaiul verde.
    Il recomand cu placere; beau ceai verde de multa vreme si niciodata nu am avut probleme noaptea.

    In privinta abdomenelor si a grasimii… observ ca nu cunosti absolut deloc fiziopatologia celulei adipoase/musculare. Daca ai fi citit putin literatura de specialitate, fie reviste sau tratate, ai fi stiut mai multe…
    mister1ous’s last blog post..Plimbarea de seara

  • Coral 11 April 2008, 19:39

    mi-e lene sa citesc tot, da mie nu mi se pare ca te-ai ingrasat..oricum daca chiar vrei renunta la sucurile acidulate si la fast food si vei vedea ca totul revine la normal :D

  • mister1ous 11 April 2008, 20:22

    @OLiX: Gasesti in orice farmacie sau la hypermarketuri ceai verde chinezesc (pe unele ambalaje scrie si antiadipos), dar nu cu extracte de … sau lamaie, etc… Se comercializeaza sub forma de pliculete.

    mister1ous’s last blog post..Pestisorii mei

  • marian 11 April 2008, 20:30

    da…se pare ca te-ai ingrasat putin , asta inseamna ca o duci bine la primaTV :D 72-74 kg mi se par ok pentru ca tu nu esti mic la inaltime din cate te stiu eu ;)
    lasa ca vine vara si o sa scada niste kg :D

  • Kittutza 11 April 2008, 22:01

    Mai lasa pizza aia…in rest,nu iti sta rau nici asa ;) Depinde cum te simti tu.

    Kittutza’s last blog post..Ce-am facut in ultima vreme

  • Ana 11 April 2008, 22:26

    Stiai ca poza respectiva am facut-o cu un scop, nu? Un scop pe care l-am si atins se pare :)) Dar hai sa nu dramatizam. Nu stiu cum erai inainte, insa acum nu iti dau sunculitele pe afara. Burtica are mici/mari :P surplusuri, insa, dupa cum spunea si Lisa….iti recomand un sport drag mie: rollerblading :D

    =))

  • Raluque 12 April 2008, 01:49

    ..heyy….te-ai mai implinit putin ;) lasa e ok..nu-ti sta rau deloc …pari mai “domestic” :D … parerea mea e ca nu e musai sa slabesti, dar sa ai grija sa nu te mai …rontunjesti…stai tu linistit, inca mai faci “furouri” printre fete…esti si-n top la cei mai ..handsome bloggeri parca ;)…n-ai tu treaba; fetele curg , banii vin si dusmanii se inmultesc…without number, without number :P:)))

  • alinonima ;)) 12 April 2008, 02:49

    sau mai simplu! iti da mama omida un leac de iti rade toate kilogramele:))) incearca mai bine cu scoarta de copac, da sa fie proaspata :)))) vezi k nu isi face efectul daca nu o combini cu apa de clopot…aaaa,si din cand in cand mai faci gargara cu apa de ploaie :)))) incercarea moarte n-are!!

  • alinonima ;)) 12 April 2008, 08:38

    pot sa te rog si io ceva? pot?pot?;;);;);;) hai k stiu io ca pot:D daca , asa , prin minune supravietuiesti … imi spui si mie ce gust are?:))))))))

  • alinonima ;)) 12 April 2008, 13:10

    =))) si daca apar efecte secundare si mor inainte de termen?:))) sau mai rau , ma ingras:)))))))))))))))))))) u kiar vrei sa ma ai pe constiinta…

  • samurai 14 April 2008, 10:28

    nu ma cert cu nimeni. imi si argumentez opiniile: iti recomand cu caldura sa nu bei ceai verde seara. contine aproape tot atat de multa cofeina ca si cafeaua. in schimb este energizant, este sanatos, contine putine calorii si ajuta la arderea grasimilor. face si o piele mai frumoasa, reduce riscul de cancer la stomac, esofag, ficat si previne si cancerul de piele
    cat despre abdomene, iti recomand in continuare sa faci abdomene doar daca vrei “pachetele”. daca vrei sa slabesti: alearga, mergi mult pe jos – alert, fa un sport care iti implica cea mai mare parte a corpului. si fii atent la ce manaci, cat mananci; cam ce am scris mai sus ramane valabil.

  • samurai 14 April 2008, 13:46

    esti fericit…eu daca beau un ceai verde sau o cafea mica dimineata, 2 ore dupa aia tremur tot. zici ca sunt speedy gonzales…

  • Sergiu 16 April 2008, 00:04

    Nu te infometa. Pe termen lung te ingrasi de la aia. De aia rad de sormea cu dietele ei. :D

    Mananca mai des si mai putin o data ca sa ti se accelereze metabolismul(preferabil chestii cu mai putini carbohidrati -parca asa se numesc in romana :”>), treci pe apa in loc de suc(sau ia cola zero :P) si o sa fie ok. Si da, ai burta ca te-am vazut la Partyd. Am stat treaz pana la 3 din cauza ta. lol

  • Sergiu 16 April 2008, 11:57

    Eu am scapat de ea, tu ai pus-o… Si eu am probleme cu mancatul in stilul asta, dar mai merg pe la sala(naspa ca n-am cu cine sa merg… tot trag de unul de sta vis-a-vis de sala sa mergem si ala nu vrea :P) si mai trag de fratimiu si el de mine sa mergem la basket, ca altfel ramaneam cu burta. E naspa ca eu nu stiu ce sa imi gatesc ca sa mananc sau ce sa mananc, dar cred ca o sa imi fac o lista cu ce imi place si ce e si sanatos si o lipesc pe frigider. :))

  • adriana 23 July 2008, 10:30

    eu zic sa nu-ti mai facil,atatea griji,shi sa treci la sport,cu mine .. :D facem flotari impreuna.. (exercitzii recomandate shi sa vezi atunci !:)) ..cd pun eu biciul in apl,niste lanturi,catuse o supa,alea alea ..:X:X:X un film XXX si nu de vizionat ci reeditat,live si in reluari la ora de max audienta!:P cu noi doi,protagonisti hihi =)) PS: semnat -Elodia Te Iubeshte ..:*>:D<:P:* >:D<>:D<