Top

Intrebari existentiale

Intreba ieri Arhi pe twitter cum ii spui unui amic, fara sa se supere, ca .. e alcoolic. Ok, buna intrebare, dar sa va intreb eu acum alta chestie ;)

O fata se crede mega-frumoasa si bengoasa. Tu, ca baiat (sau fata) nu esti de acord cu ceea ce crede ea despre ea si ai vrea cumva sa-i spui asta. Ce-i spui, fara ca ea sa se supere ?

p.s. nu vreau sa mi-o spuneti pe aia cu gusturile nu se discuta ca nu o accept !

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Ada 10 April 2008, 20:54

    Subscriu la faza cu gusturile. URASC acea expresie. Mi se pare lame si iesita din ignoranta…
    Revenind la intrebare: nu ai de ce sa-i spui daca nu ii esti apropiat si nu iti cere parerea sincera.

    Ada’s last blog post..Le Tour du Monde de Lydie – episodul 4

  • OLiX 10 April 2008, 20:56

    @Ada: da, dar daca tu tzii neaparat sa-i spui asta pentru ca te irita ? :))

    bine, cred ca pan` la urma mai bine te abtzii :D

    OLiX’s last blog post..Intrebari existentiale

  • Ada 10 April 2008, 21:00

    Crede-ma ca si eu as vrea sa fac asta de multe ori, dar nu o fac daca nu imi e apropiata persoana. Ii zic eventual daca este proasta cu spume si incearca sa se dea mare cu mine. :D Atunci i-o servesc. :))

    Ada’s last blog post..Le Tour du Monde de Lydie – episodul 4

  • Miriam 10 April 2008, 21:12

    Nici eu nu i-as spune direct pentru ca…poate cuiva o sa ii placa asa cum e! Dar daca devine penibila i-as trage o privire prin care sa inteleaga ca e cazul s-o ia mai usor si sa nu se dea in spectacol.

    Daca sta in banca ei…uneori si fetele urate pot fi agreabile, daca stau in banca lor.

  • Dianna 10 April 2008, 21:19

    POTI SA ii zici direct..DRAGA uite, amical as vrea sa iti spun ceva, eu cred ca ..tu esti…napa…urat/a…etc…idioat/a…bla bla..:)

    Daca nu vrei nimic de la ea/el si daca nu dai okii cu ea/el..NU CONTEAZA :) poti sa ii zici si FARA DRAGA..:) asa pur si simplu..

    p.s…unele persoane ajung sa creada kestii d astea din cauza barbatilor care …..le “ajuta” sau a diverselor evenimente nefaste..din viata.

    eu una am incetat sa mai vreau sa educ pe altii, adica sa tin sa le spun ceva..

    prefer sa ma concentrez sa “sap” in cazul oamenilor care “merita” si pe care ii vreau in jurul meu in lumea reala…acum sau intr un viitor neprecizat..

    asa…lumea e plina de ….ciudati…si nu prea ai cum sa intelegi ce e dincolo de atari cuvinte si expresii…

    e un cortegiu, educatie, mediu, imaginea pe care persoana vrea sa o lase….etc

    P.S ;)) si eu am momente in care sunt tare in clontz :)) ..si imi iese skema..daca adaug atari argumente si actiuni..dar asta o fac doar cand ma bazez pe ceva nu de “tembelutza” si de plictis..

    sper ca nu s eu aia :))) :P…ce tzi se pare ca se crede……:PP….;)

  • Kittutza 10 April 2008, 22:33

    Daca nu tii neaparat sa ai o relatie buna cu ea,ii spui ca are o parere gresita despre ea.Sa-si faca o reevaluare ;)

    Daca totusi vrei sa pastrezi aparentele asa…ii spui si tu ceva de genul ca stii o groaza de tipe super tari etc etc..si ii povestesti,sa isi dea seama ca sunt altele mult mai bune ca ea.

    Si daca sunteti prieteni poti sa i-o spui direct,sigur va intelege .

    Kittutza’s last blog post..Greva taximetristilor

  • RainyDay 10 April 2008, 23:17

    Sfat, let her be! Unii oameni sunt atat de prosti incat nu-si dau seama de propriile limite. Stai linistit ca nu o sa ii aduci tu cu picioarele pe pamant. Si pana la urma poate nu e vorba chiar de prostie, atat timp cat nu exagereaza si nu sunt penibili, e ok sa se simta bine cu ei insisi. Stiu ca nu e cazul persoanei la care ne gandim noi, daaaaar, let her be! :)

  • danmesser 10 April 2008, 23:29

    Mda, faza aia cu “de gustibus…” poate să fie lame doar în măsura în care Seneca nu mai e cool de mult :) Dar că vine din ignoranţă e un pic prea mult spus. Pînă la urmă, poate servi drept argument chiar pentru respingerea expresiei în sine :)

    danmesser’s last blog post..It has begun

  • Ana 10 April 2008, 23:59

    Don’t hold back! Cel mai simplu mod de a trezi persoana la realitate este acela de a-i spune; poate subtil la inceput, si…. cat se poate de direct a 2-a oara (daca a esuat tentativa cu subtilitatile:P ). Si, daca nu reusesti tu sa-i spui….. I’ll be glad to do it for you :))

  • Victor 11 April 2008, 01:03

    Hai să te întreb eu una şi mai tare!

    Cum îi spui frumos unui om, care de altfel e foarte de treabă şi are un suflet bun, că pute şi că nu poţi să stai lângă el?

    Victor’s last blog post..O seară obişnuită

  • Victor 11 April 2008, 01:15

    Prima variantă am tot încercat-o şi nu a dat roade. Poate am fost eu prea subtil.

    La a doua variantă m-am gândit şi eu şi alţi oameni din cercul de prieteni, însă nu am avut niciunul nesimţirea să o facem. E prea de treabă omu’.

    Aşa că singura soluţie care ne-a rămas este să-l evităm.

    Victor’s last blog post..O seară obişnuită

  • Victor 11 April 2008, 01:24

    Hai că ideea asta e chiar bună! Ar fi fost perfect dacă îmi venea în minte acum câţiva ani…

    Acum nu ştiu ce voi (vom) face, dacă voi (vom) mai face ceva… Dar am notat-o. Eşti un geniu!

    Victor’s last blog post..O seară obişnuită

  • Cristina 11 April 2008, 09:05

    Ii spui simplu: Fato, frumusetea nu o strigi tu cu surle si trambite, ii lasi pe altii sa aprecieze. Da, poate esti draguta, da pentru a fi frumoasa mai ai nevoie si de altceva (nu eyeliner sau implanturi). Te las pe tine sa iti dai seama ce.

    Mie imi place sa fiu sincera. Tot timpul am zis adevarul. Daca a inselat, am alertat victima, daca s-a imbracat ca nush ce, ii zic…Nu imi plac persoanele care se supraestimeaza.

    Acum bineinteles, conteaza foarte mult, cu cata diplomatie ii spui lucrurile astea. Sa nu se vada cum ca ai fi rau-intentionat.

    I rest my case.

Post a comment