Top

De ce e diferentza asta ?

M-am cam saturat sa merg cu trenul la Timisoara asa ca m-am gandit sa vad si care sunt preturile la mers cu avionul.

Hai sa facem un mic calcul, vreau sa merg dus-intors -> Bucuresti – Timisoara

  • cu trenul la clasa I avem 2x 127 lei = 254 de lei
  • cu avionul (Tarom) gasit prin siteul asta am 68eur, adica 252 de lei fara taxe de aeroport !
  • tot cu avionul dar cu rezervare facuta direct de pe siteul Tarom ajung la 542.59 de lei cu tot cu 18.59 lei “additional charges” incluse.

Drumul cu avionul este de 50-60 de minute, dar totusi, ambele curse sunt prin Tarom si nu inteleg de ce e diferentza asta de pretz. N-am mai fost cu avionul pana acum, dar incerc si eu ;)

Voi aveti idee care-i treaba ?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • marian 3 April 2008, 14:05

    merita cu avionul…e si mai placut si mai confortabil si mai rapid :) chiar daca dai un ban in plus , merita

    marian’s last blog post..Mozilla Firefox 3 Beta 5

  • Patrik 3 April 2008, 14:08

    Mai bine dai niste banutzi in plus si ajungi in 60 de min decat aproape o zi intreaga cu trenul care e mult mai obositor si serviciile sunt mai proaste.

    Patrik’s last blog post..Glume proaste?

  • Pyuric 3 April 2008, 14:25

    Foarte ciudat :| Ar trebui sa fie invers, mai ieftin daca iei direct prin Tarom… nu? Si chiar si-asa, e prea mare diferenta!

    Pyuric’s last blog post..Sylvia – prezentatoare emisiune TV

  • Andrei 3 April 2008, 14:30

    Avionul face toti banii. Faci 50min plus ca ai alta siguranta decat daca ai merge cu trenul. Diferenta intre ce si ce? Intre pretul fara taxe de aeroport si cu taxe de aeroport? Taxele de aeroport sunt foarte mari :) Treaba cu 68E tine strict de publicitate.

  • Pyuric 3 April 2008, 14:35

    @everybody: Olix se referea la diferenta dintre cumparat bilete pentru avion de pe site-ul Tarom, sau cumparat bilete de avion Tarom de pe site specializat pe asa ceva. Nu la diferenta dintre biletele de tren si cele de avion. Nu Olix?

    @Olix: who knows! Concluzia mea e ca sunt idioti la faza asta :)))

    Pyuric’s last blog post..Sylvia – prezentatoare emisiune TV

  • Andrei 3 April 2008, 14:41

    pai spui ca pe site’ul ala pretul de 252lei e fara taxe de aeroport, iar la Tarom pretul e 542lei cu toate taxele. Concluzia e ca diferenta de pret e reprezentata de taxele de aeroport. Am spus deja ca in general taxele de aeroport sunt f mari!!

    Andrei’s last blog post..100 Most Played Bands Of 2007

  • Andrei 3 April 2008, 14:48

    pai taxele sunt trecute in general functie de cum alegi zborul (one-way/dus-intors). La WizzAir parca ai detaliat exact cat costa fiecare componenta a biletului (taxe aeroport, combustibil etc), nu mai stiu sigur. Cert e ca se intampla de multe ori ca taxele de aeroport sa depaseasca pretul biletului.

    Andrei’s last blog post..100 Most Played Bands Of 2007

  • Pyuric 3 April 2008, 14:50

    Aaaaa da mai , asa e, mai sunt taxele de aeroport care costa mult! Practic, poti sa iei bilet de avion si cu 1$ (dap – la liniile proaspat deschise de ex), dar majoritatea banilor ii dai pe taxele astea…

    Pyuric’s last blog post..Sylvia – prezentatoare emisiune TV

  • Patrik 3 April 2008, 14:50

    Is mai idioti aia de pe site-ul Tarom !In loc sa ofere bilete la cel mai mic pret ei o fac invers ……so romanian 8-|

    Patrik’s last blog post..Top 3 audiente tv

  • Dianna 3 April 2008, 17:47

    IMi rezerv dreptul de a nu comenta subiectele legate de bani!

    1. pt ca e aberant si nu inteleg anumite politici financiare practicate de anumite companii din Romania.

    2. pt ca nu ma simt eu AVAILABLE sa dau cu melitza a se citi cu gura despre acest subiect.

    :)

  • alina 3 April 2008, 19:32

    olix, daca iti iei bilet dus-intors platesti taxele o singura data. oricum, mi se pare mai ieftin sa pleci din tara cu taromul, ca e mai ieftin. mai nou, au ajuns si-n romania companii care ofera curse low -cost, de ex cu 150 de euro pleci in tunisia si te si intorci, cu avionu. :)

  • Anca 4 April 2008, 13:49

    Mai depinde si la ce ora este zborul….nu toate zborurile din aceeasi zi sunt la acelasi pret, depinde chiar si in ce zi a sapt este respectivul zbor. Pt ca in functie de aceste criterii zbori si cu alt tip de avion : ori unul mic de te clatini si tremuri la fiecare gol de aer, ori unul d’ala mumos de ti-e mai mare dragu sa te sui in el ( ce-i drept mai rar am dat de el, insa exista)….si sa nu uitam ca mai conteaza si cu cat timp inainte iti iei biletul..daca il iei de pe o zi pe alta este scump. apropo de asta, anul trecut tarom a avut o campanie de tarife super faine, Bucuresti – Timisoara dus intors la 48 de EUR ( cu toate taxele incluse, daca imi aduc eu bine aminte) ..pt anumite zboruri si bineinteles conditia sa iti rezervi din timp. In orice caz eu zic ca merita, eu fac traseul asta destul de des. ”TIME IS MONEY”

  • Anca 4 April 2008, 13:52

    si am uitat: un prieten a descoperit de curand ca este mai ieftin sa isi ia bilet pt Arad, si de acolo sa il ia cineva…

  • qelul 5 April 2008, 10:14

    tinand cont de faptul ca mi-e lene sa-ti scriu si sa-ti explic iti propun doua variante:
    1. suna-ma si-ti povestesc. asta doar o sa te lumineze nitel
    2. cand te mai paleste entuziasmul sa te duci la tine, la tzara :) vorbeste cu dana repta. cu cat iti rezervi mai din timp belet de avion cu atat e mai bine. si te poate lamuri si ea de ce (si e o practica internationala la orice companie aeriana) aceeasi cursa poate costa 100 sau 350 de euro.

  • OLiX 5 April 2008, 10:24

    Am discutat cu Dani despre toata povestea si am ajuns la concluzia ca cel mai bine cumpar/rezerv direct la Tarom si cu aprox. o luna inainte si e perfect, dar am ajuns la minim 411.55 ron dus-intors. E mai ok asa ..

    OLiX’s last blog post..Cand mi-e somn

  • eve 7 April 2008, 13:28

    anu’ trecut erau super oferte la tarom pt tm; vezi ca blue-air-ul are cursa de arad; un dus- intors ajunge la 180 cu rezervare din timp; si din arad mai e putin pana acasa:)

Post a comment