Top

Azi am scos alocatia

CEC

Poate nu o sa credeti, dar in aceasta dimineatza, la Timisoara, am scos prima si ultima mea alocatie !

Mama ce poveste lunga, inca din clasa I-a, pana in clasa a 12-a, toate alocatiile mele au mers direct la C.E.C., bunicul meu a manageriat carnetele de economii, a mai pus si el in fiecare luna inca odata suma pe care o primeam eu ca alocatie si punea banii odata pe an la C.E.C..

Avea grija sa nu stricam dobanda, avea grija ca doar eu, el si mama mea sa avem acces la acel cont si ca totul sa fie bine acolo.

Astazi am fost sa lichidam contul de la C.E.C. si regret nespus ca nu am facut niste fotografii carnetelor de economii scrise cu toate culorile posibile. Am stat vreo 15 minute acolo, imaginati-va ca femeia care ne-a servit a trebuit sa adune sumele din toate coloanele de pe acolo, a facut o gramada de calcule, apoi a pasat treaba colegei casiere si intr-un final am primit si banii.

Dupa 12 ani de scoala si dupa ce bunicul meu a pus intotdeauna inca odata suma primita de mine ca alocatie am scos de la C.E.C. suma de 1368 de lei noi ! Mult, nu?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • marian 25 March 2008, 13:17

    poti sa iti cumperi acum un sony H9 ;)

    marian’s last blog post..operatorii lu? peste

  • Bancheru 25 March 2008, 14:02

    Saraci batrani vor ca nepotii lor sa traiasca bine si fac multe economii… ce gest frumos :)

    Bancheru’s last blog post..Dimineata pe racoaaare

  • Dianna 25 March 2008, 13:08

    Personal mi se pare INFECT de putin pt 12 ani de scoala plus dublul sumei oferite de “stat”.

    Oricum initiativa bunicului tau a fost/este laudabila..

    :)..

  • garrone 25 March 2008, 13:09

    chiar daca suma era in euro tot ar fi fost putin.

  • CaTa 25 March 2008, 14:10

    daca le-ar mai fi scapat un zero ar fi fost cu adevarat interesant :) vezi de ce cred eu ca banii trebuie cheltuiti la timpul lor…sau investiti? :D oricum, este laudabil gestul bunicului !

    CaTa’s last blog post..Live from Piata Unirii Timisoara by OLiX

  • Coral 25 March 2008, 13:19

    Ce dragutz din partea bunicului tau!

  • bimus 25 March 2008, 14:44

    wow !!
    si te-ai gandit ce-o sa faci cu banii?

    Din banii astia iti sugerez sa-ti cumperi un apartament prin Unirii, o masina cat de cat ultimul racnet, da iti iei niste terenuri si sa te plimbi prin lume.

    o sa fii primul care traieste pe picior mare din alocatie. Numai sa vezi cand o sa afle ziarele…

    bimus’s last blog post..?N 5 (in cinci)

  • K.ro 25 March 2008, 14:12

    eu spargeam banii imediat ..era bine daca ii tineam si ii scoteam acum

    K.ro’s last blog post..Wyclef Jean feat Paul Simon – Fast Car – Burnout game

  • danmesser 25 March 2008, 16:23

    E o sumă frumuşică, depinde cît de beat eşti cînd te uiţi la ea :D

  • Kittutza 25 March 2008, 16:46

    ce bunic ai !

    ce tare…sa iti scoti alocatia o singura data in viata :D

    Kittutza’s last blog post..E luni…

  • Andrei 25 March 2008, 16:55

    Cred ca esti unic in tara. M-as mira sa nu te vad pe la stiri azi sau maine: “Baiatul care si-a scos alocatia dupa 12 ani” :D

    Andrei’s last blog post..Undeva un canibal isi cauta friptura de porc

  • emj 25 March 2008, 19:03

    :-? mi-ai dat o idee…glumeam…
    totusi e exceptional ca cineva sa face astfel de economii doar pentru bunastrarea nepotiilor ;)

    emj’s last blog post..Top Gear – Polar special

  • Raluque 25 March 2008, 20:20

    …foarte tare ! azi la CEC un leu depui, maine el va face pui. (?)….auzi tu domn’le, ce stimulent pentru un copil ..sa muncesti 12 ani pentru 13 milioane…mai bine sclav pe plantatie :P
    …oricum bunicu’ tau rulzzzzz ;)

  • MBZ 25 March 2008, 20:29

    Si eu am facut avere din alocatii, dar te bat cu mult. Am reusit sa strang in jur de 2800 RON(clasa I –> clasa a XII-a), cu ajutorul carora mi-am cumparat laptop-ul de la care scriu acest comentariu!:))

    Toate bune!

    P.S.:Ma rog, nu i-am strans eu, sa nu mint!La mine bunica mea a fost “de vina”!:D

    MBZ’s last blog post..Mercedes-Benz IPTV Weekly Show 25.03.2008

  • Miriam 25 March 2008, 21:19

    Suma cred k e de cand te-ai nascut! Deci dupa 24 de ani!

  • Patrik 25 March 2008, 22:40

    Gata…..vin la Timisoara si faci cinste :))

    Patrik’s last blog post..Sistem-?Turneu de reciclare?

  • Guitz 25 March 2008, 22:31

    tot respectul pentru bunicul tau, acum facy cinste cu banii scosi:))

    Guitz’s last blog post..Update Blogroll

  • sorenson 25 March 2008, 23:42

    moama, hai ca e tare faza asta sa scoti pensia, aaa pardon – alocatia, dupa atata timp. Si eu sunt de parere ca ciumpalacii astia din conducere iau de la noi si adauga la masinile si vilele lor…super cool :X

    sorenson’s last blog post..Bricheta aduce si lucruri bune

  • marietutza 25 March 2008, 23:23

    Wow, ce de caiete si rechizite poti sa-ti iei acuma…:)) Foarte tare bunicul tau, cum s-a gandit el la tine. Bunicii mei nu mi-au dat niciodata nimic si nici nu cred ca o sa-mi dea vreodata. Poate de aia nici nu prea ma duc pe la ei ;))

  • nashu_mare 26 March 2008, 01:20

    Bre, ce sa zic? Asta e chiar un post bun. :) Ai merge citat pe mai multe bloguri.

    nashu_mare’s last blog post..Azi

Post a comment