Top

Ghinionul de la ora 18

Precum va spuneam saptamana asta muncesc de dimineatza si teoretic termin jobul la ora 17 .. 17 si ceva. Azi am plecat de la job la 18 fara vreo 15 minte.

Ma indreptam incet incet spre statia de metrou si vedeam in jurul meu toti muncitorii si corporatistii (ca mine) piperieni indreptandu-se catre statia de metrou. La statie era coada pana afara, eu m-am ingramadit printre oameni, iar la intrarea cu abonamentul-cartela nu erau decat cativa oameni. Intru, vine si metroul repde in statie si merg pana la Victoriei unde trebuia sa schimb magistrala.

Initial trebuia sa merg cu urmatorul metrou pana la Crangasi si apoi sa iau tramvaiul 41, dar am zis sa evit macar astazi sa fac asta, pentru ca tramvaiul era mai mult decat plin si chiar n-aveam chef sa ma inghesui pe acolo printre toti obositzii si transpiratzii care circula la ora aia cu tramvaiul. N-am mers pana la Crangasi, ci am coborat la Gara de Nord de unde mi-am propus sa iau troleibuzul 71 care urma sa ma duca pana foarte aproape de blocul in care locuiam.

Zis si facut, astept vreo 10 minute troleibuzul, ma asez frumos pe un scaun si .. da-i bice ! In spatele meu un cretin, fanatic religios sau ceva de genu` asta a inceput un speach in care se lega de sistem, de cuplurile din troleibuz, de batrani, de tinerii care vorbeau la mobil etc etc. Nimeni nu-l baga in seama si nimeni nu-l injura sau, mai rau, nimeni nu facea nimic impotriva lui. A trebuit sa-l suport pe omul asta in spatele meu vreo 40 de minute pana a coborat, iar calatoria a continuat pana acasa inca vreo 30.

In total am facut de la job pana acasa aproape 2 ore !! Dar am avut comfort nenicule – am stat jos, nu m-am inghesuit, mi-am revazut de 2 ori cele 400 de poze din telefonul mobil, mi-am verificat mailul de 5 ori, am aprobat 2 comentarii noi pe blog, am vorbit cu 2 colegi de la job, am mancat o ciocolatzica si m-am plictisit totusi igrozitor !

Cred ca pan` la urma mai bine ma inghesuiam in tramvai. LA NAIBA !

La somn cu mine acum, ca-s treaz de la 6 si m-am culcat la 2:30 ! Internetul e de vina !!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • marian 17 March 2008, 20:42

    poi de ce nu iti cumperi o masina ?
    ceva mai micutz cu care sa te descurci in bucuresti ;)

    marian’s last blog post..dacia sandero TEST :D

  • marian 17 March 2008, 20:53

    @miriam stiu cu e cu masina in bucuresti , am vazut , am fost , insa ma gandesc ca nu facea doua ore daca avea masina lui ;)

    marian’s last blog post..moniCA COlumbeanu

  • Guitz 17 March 2008, 20:38

    Si eu vreau sa mai reduc din “net”
    Ar trebui sa-ti iei elicopter si sa aterizezi pe bloc. Ce ai zice??

    Guitz’s last blog post..Prostia din Romania

  • DyannaDeea 17 March 2008, 20:47

    Ce zi plina ai avut….trebuia totusi sa iei tramvaiul decat sa trebuiask sa-l suporti pe nenea ala atata timp..in loqul tau,intram “din greseala” in el si ii dadeam una-n gura;)) dar numai “din greseala”:)))) e bine k totusi ai ajuns q “bine la destinatzie”;)

  • Miriam 17 March 2008, 20:49

    @marian…beeeeeeeeeiiiiiiiiiiii, tu stii ce e aia sa circuli in Buc cu mashina? Tu crezi ca e ca la tine, la Ocna Sugatag. Vina dara macar pana la Timisoara si o sa vezi cum se circula.

  • Kittutza 17 March 2008, 21:04

    Eu in fiecare autobuz/metrou/tramvai/troleibuz dau de cate un scrantit.Unii ma amuza,altii ma fac sa imi fie mila…

    Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul. :D

    Kittutza’s last blog post..Despre bisnita,Steaua-Urziceni si suporteri

  • sorenson 17 March 2008, 22:47

    Deci m-am pierdut in trolebuze, autobuze, tramvaie si metroaie :lol: . Bine ca eu am de luat un singur tramvai care ma duce unde vreau. De asta nici nu mi-ar place sa locuiesc in Bucale…. Si tot nu inteleg cum puteti voi sa tineti minte atatea legaturi de trolebuze, metrouri, tramvaie si de astea :D

  • Zappy 17 March 2008, 23:33

    Bravo, sunt mandra de tine ca ai ales troleul :)). Este o scrantita la Universitate care urla si vorbeste singura…aia e tot timpul revoltata, moare, tipa, se da peste cap, are ceva cu toata lumea, ce scoate din ea Dumnezeule…ma rog..sau povestea mea din 101 de azi, la fel de remarcabila :))

    Zappy’s last blog post..Ziua mea norocoasa

  • andreea remetzan 18 March 2008, 01:40

    ce tare e faza cu pozelee din telefon :))))) ma regaasesc complet :)) pup

    andreea remetzan’s last blog post..SOLY

  • mim 18 March 2008, 02:04

    greu cu dusul si venitul de la job , asa e . Bine ca ai avut pozele si ciocolata :)

    2 ore e mult, dar nu au trecut mai repede ca 40 min in inghesuiala si tot felul de mirosuri ?

    mim’s last blog post..Topul celor mai eficienti spammeri pe plan global

  • Dianna 18 March 2008, 11:00

    Ce nervi tari ai avut!
    Adevarul e ca in cazuri d’astea nu poti decat sa ignori NEBUNU’ scapat de la balamuc si sa te gandesti la orice altceva.

  • ana calin 18 March 2008, 23:55

    o intrebare am si io. dupa timpul verbal folosit, pare ca nu mai locuiesti in blocul in care locuiai pana ieri cand, totusi, te indreptai spre el cu firobusul. intrebarea este: mai locuiesti sau nu mai locuiai acolo?

  • Reghina Mares 20 March 2008, 02:58

    Greu in Bucuresti, am fost recent si imi pare rau ca nu am apucat sa te sun sa bem o cafea! Oricum, si eu m-am dat cu capul de parbriz in masina si imi venea sa o iau pe jos… Ce sa faci, trafic de capitala… O sa vin pe la jumatatea lui aprilie si sper sa ai timp sa ne intalnim ca nu ne-am mai vazut de muuuuuuult.

    Reghina Mares’s last blog post..Heaven Studio

Post a comment