Top

Studiu de caz #01

Punch your face

Vorbeam zilele trecute cu niste colege de la job despre o chestie si ma gandeam sa vad ce ati face voi in situatia respectiva. Deci, sa prezentam primul studiu de caz (mentionez ca e mai mult despre baietzi/barbatzi postul asta, dar astept si pareri din partea fetelor).

Te afli cu prietena ta pe strada la plimbare. E seara, iar prin cartier umbla o gramada de golani, rromi, cocalari si alti oameni cu intentzii rele. La un moment dat treceti pe langa un grup de astfel de baieti descrisi mai sus, iar unul din ei se leaga de prietena ta, sa zicem ca-i pune mana pe fund sau pe sani si poate o mai si injura sau ii spune ceva urat.

[poll=16]

Postul acesta se adreseaza si fetelor, vreau sa votati si/sau sa comentati si sa spuneti la ce v-ati astepta din partea prietenilor vostri sa faca in asemenea cazuri !

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Andrei 12 March 2008, 23:46

    Daca sunt o gramada mai bine iti vezi de treaba ta. Adica o atingere nu se compara cu bataie+viol in grup :D
    In cel mai bun caz revii cu o gramada si mai mare de cocalari,tigani, golani si ii lasi sa se bata ca bezmeticii intre ei.

    Andrei’s last blog post..Bicicleta un lux necesar

  • vyky 12 March 2008, 23:49

    aoleu,oly nu mai spune sssttt.zoe fii barbat!:D

  • vyky 13 March 2008, 00:23

    ce a facut si iglesias in “hero” :)

  • valibarbulescu 13 March 2008, 00:30

    deah… asa suntem noi mai fraieri in tara noastra… stam ca idiotii sa ne calce in picioare niste tigani borati, niste inculti, niste jeguri, niste scursuri ale civilizatiei… si stii de ce? pentru ca daca intervii si ii tragi trei bile in cur unui amarat de genul asta stai ani de zile prin tribunale sa se “verifice” daca a fost sau nu legitima aparare… altfel, daca iti iei doi pumni in fatza si trei picioare in burta nenorocitii iau o amenda. atat. asta este sistemul social in care traim. si pana una alta ai drepate, poate e mai bine sa inghiti in sec si sa te faci ca nu auzi/vezi. sau mai bine sa scoti un pistol sau un sis si sa il casapesti. dupa cateva zeci de cazuri de genul asta o sa se linisteasca… altfel, daca voi ajunge candva in postura necesara o sa finantez in secret o organizatie de lupata impotriva astora… si nu e valabil doar pentru tigani. ei sunt infractori prin excelenta, dar sunt si romani garla care isi merita sfarsitul intr-un lagar de concentrare. stiu, sunt nazist. sa zica merci ca nu si actionez in consecinta. PLM…

  • Sergiu 13 March 2008, 00:57

    In primul rand eu noaptea evit sa umblu cu prietena prin lucruri de genul… Am noroc si stau langa Kristal, deci zona e relativ ok. Dar uite, eram in tigania aia de la Lipscani cu 2 prietene si veneam de la un bairam si lor le-a fost lene sa se mai schimbe si azi m-am intalnit cu un prieten si vb de chestia asta… Ca ele raman imbracate provocator si se asteapta ca noi sa ne-o luam pe coaja pentru ele. :P

    Acum ca sa fiu serios… Daca aia sunt 15 si eu cu ea, iti dai seama ca nu o sa ma apuc sa ma bat cu ei(acum sincer sa fiu, daca aia chiar intrec masura si o iubesc, m-as bate cu ei, dar ma indoiesc ca mi se va intampla chestia asta)… Am fost la Urgenta si nu e prea placut. Daca vrei sa il prinzi pe ala sa il bati neaparat, nu este singura seara in care o poti face. Prefer sa previn situatiile de genul si sa merg prin locuri mai de doamne ajuta sau in grupuri mai mari. Sincer sa fiu, prefer sa petrec o noapte in patul meu de acasa ca m-am certat cu iubita ca nu mi-am luat omorul pentru ea, decat sa petrec o noapte la spital. Evident daca e un singur borat, m-as lua la bataie cu el, dar astia nu prea umbla singuri.

  • Sergiu 13 March 2008, 01:01

    Asta cu politia prin cartiere e o mare labareala(sry de expresie), fiindca astia sunt cam mana in mana cu boratii. De exemplu, am fost la aeroport sa o iau pe mama intr-o noapte ca a venit atunci de afara si erau prostituate in draci pe acolo si politistii patrualu pe langa ele. Si din pacate, am vazut o groaza de cazuri din astea.

    Si apropo de topic, eram la stefan cel mare si se luasera doi tigani basiti de o fata… Mi s-a parut oribil ca a trebuit eu si cu inca doi cu care eram sa ne luam de ei ca sa o lase pe fata in pace(trageau de ea draq, si era zi) intr-un loc de genul asta… Vis-a-vis de IGP. GG Politia capitalei.

  • mim 13 March 2008, 01:04

    Politia romana sucks , ei doar sunt acolo , dar cand vine vorba sa isi faca datoria parca ploua .

    Intr-un oras ca Bucuresti , plin de tigani si cum zice Sergiu “borati” trebuie o institutie mai capabila ..

    mim’s last blog post..Nokia N810 – ieftinirea mult asteptata

  • Sergiu 13 March 2008, 01:20

    Am o prietena care mi se tot plange ca se iau barbatii de ea cand iese pe afara, dar sa vezi cum se imbraca… :)) Acum normal, ar trebui sa te poti imbraca oricum, dar asa si eu ar trebui sa pot face o groaza de chestii care din cauza altor idioti nu le pot face. Shit happens and life is unfair.

    Si da, chiar azi eram la McDonalds si beam un suc(deh, asa faceam eu seminarul de Engleza) si era o fata, care sincer sa fiu, nu era nici frumoasa, nici draguta si nici imbracata provocator(eu nici nu as fi fost interesat sa schimb doua vorbe cu ea… si aici mi s-ar zice ca sunt rau a5a oara pe ziua de azi :P) si doi tigani basiti au inceput sa o fluiere… Si au facut asta vreo 2 minute. Mi se pare penibil ca unii sunt in halul asta. Astia pot sa fie educati doar cu bataia.

    Am un prieten al carei iubita s-a mutat in Praga si aia de acolo cica au mutat toti tiganii intr-un cartier si cand fura unul ceva, ii bateau pe toti de pe scara aluia(avand in vedere ca astia se acopera unii pe altii, nici nu faceau rau) si s-au linistit baietii. Sincer sa fiu, nu vreau sa emigrez, dar mi se face o asa sila de tara asta…

  • Schumi 13 March 2008, 01:32

    Normal, cel mai sfant e sa te feresti de astfel de situatii. Daca tot nu reusesti, atunci cel mai recomandat e sa ignori ciorile (nu neaparat tigani, pot sa fie si romani tiganizati) si sa va vedeti impreuna de drum. Asta daca nu cumva ai statura unui jucator de rugby si stii sa te bati poti sa trosnesti vreo cativa. Dar in general, in cazuri din astea, specimemele alea functioneaza pe mentalitatea de haita si se recomanda cat mai mult tupeu si sange rece ca de cele mai multe ori renunta vazand ca sunt ignorati si se reintorc la activitatatea lor de dinainte (bere la pet + manele + seminte + discutii de 2 bani).

  • Dianna 13 March 2008, 01:35

    nu stiu cum sa incep..dar..am votat varianta

    Ignorati amandoi momentul, il injurati in gand si mergeti mai departe, constienti fiind ca n-aveati ce sa faceti mai mult de atat (62%, 8 Voturi)

    pentru ca in sufletul meu stiu cel mai bine ca e cea mai buna varianta, desi denota poate slabiciune.

    insa eu..sapt trecuta m am dus la “tata” cu lumanari si 6 garoafe, din cauza unui incident cu niste fratzi rromi, au trecut insa 15 ani de cand despre tata vorbesc la trecut si …asta e..

  • mim 13 March 2008, 01:37

    Asa e , numai ca in unele situatii nu ii poti ignora . Si legea din romania nu ajuta omul cinstit si linistit .

    Au ajuns ca familii intregi de tigani sa traiasca pe banii statului , si traiesc la fe de “bine” ca o familie ce castiga venitul minim pe economie .

    Asa ceva nu e drept , cred si eu cand stai degeaba toata ziua sa iti taie capul numai tampenii

    mim’s last blog post..zoso – oare ce se intampla ?

  • Sergiu 13 March 2008, 01:42

    Ma refeream ca sunt rau ca nu m-ar fi interesat o conversatie cu o fata care nu mi se pare atragatoare. :) Cred ca oricarui barbat/baiat/whatever i s-a intamplat sa fie facut rau, mai in gluma sau mai in serios de o fata pe un motiv din asta.

    In fine, solutii sunt multe, trebuie doar vointa. In primul rand, ar trebui sa le taxeze veniturile, sa le taie din ajutoare si alte rahaturi, si ar pleca singuri prin alte tari. Aici chiar putem aplica metoda romaneasca cu de ce sa facem noi, cand pot sa faca altii. Si alta greseala e ca astia nu isi dau seama ca pe tigani nu ii deranjeaza puscaria. Ei zic ca merg la facultate. Si de obicei, cei care recunosc faptele, nu sunt faptasii. Ei se duc prin rotatie sau prin alte moduri la bulau. Ar trebui luati si pusi sa faca munca in folosul comunitatii, gen sa stranga gunoi si alte chestii, nu sa ii intretinem noi cat stau la racoare. Si daca nu fac asa, sa se puna pe confiscat. Eu sunt mai radical asa(bine, nici ca Vali, cel putin inca), dar m-am saturat pana peste cap de ei.

    Apropo de cocalarii astia… Eram in 86 si era unul de imi pipaia buzunarele in mod vizibil. Adica, nu doar ca il simteam, dar il si vedeam. :)) I-am zis ca alea sunt buzunarele mele, si a plecat la altul. Dar in 282 am ramas fara mobil fara sa simt nimic. Sunt diverse locuri, unde nu e bine noaptea. Gen tei, pe acolo. Am vazut jafuri in amiaza mare, deci noaptea ce sa mai zic. Un prieten isi citea mesajele de pe telefon si i-a spart unul nasul din senin… Orasul e plin de idioti. Cel mai mult ma amuza astia de sunt smecheri cu numele altora… In Titan cred ca toti sunt frati cu Cuza de exemplu, draq.

  • Sergiu 13 March 2008, 01:56

    Schumi a zis perfect de romanii tiganizati… E un lucru trist ca in loc sa ii integram pe ei intr-o societate civilizata, cat mai multi romani capata atitudiniile lor penibile. In loc sa ii educam pe ei, ne tampim noi.

  • RainyDay 13 March 2008, 10:14

    Aia cu lagarul mi se pare o idee excelenta. Unii oameni merita asta, pentru ca NU inteleg de vorba buna. Nivelul lor ii impiedica sa priceapa o explicatie coerenta si de bun simtz.
    Intr-o situatie de genul asta nu poti decat sa ii injuri si sa treci mai departe. Nu-ti permiti sa faci altceva in momentul respectiv din motivele pe care le-a enumerat Vali Barbulescu mai sus.
    Personal, incerc pe cate de mult posibil sa evit astfel de incidente.

  • Alex 13 March 2008, 15:04

    pune shi varianta Suna`tzi prietenii.

  • marian 13 March 2008, 16:18

    Ignorati amandoi momentul, il injurati in gand si mergeti mai departe, constienti fiind ca n-aveati ce sa faceti mai mult de atat – :D eu cred ca asta as face … dar eu inclin sa cred ca voi avea atunci la mine ceva bata de baseball sau ceva de genul asta =))))) sau ma uit de vreo 3 ori la filmul rambo si atunci se rezolva … ma bag intre ei si ii execut pe toti :)) … hai ca glumeam … cel mai bine in astfel de situatii e sa ignori momentul si … chiar si asa daca baietzii sunt pusi pe rele o cam incurci ca cica zic ca nu ii bagi in seama :D sunt tot felul de oameni si oameni … si vali a zis super bine despre faza ca nu ar trebui sa stam asa sa fim calcati in picioare de fraierii astia … desi in unele situatii pur si simplu nu ai ce sa faci :)

    marian’s last blog post..poate ai observat :P

  • Hortopan 13 March 2008, 20:16

    Complicata situatia… Eu unul cred ca as incerca sa plec frumos fara bataie sau injuraturi si poate m-as simtii super naspa in fata prietenei dar sunt convins ca si ea ar fi constienta ca am facut cel mai bun lucru. Eventual sa ma intorc cu “intariri” dupa :)

    Sau poate daca as avea la mine un pistol sau chiar si un spray paralizant m-as risca la o alteractie.

    Cert este ca situatii din astea se intampla din cauza faptului ca e foarta putina politie … Si chiar si asta care e nu-si face treaba cum trebuie! E o bataie de joc …

    Hortopan’s last blog post..Cum sa nu te imbraci la un targ de locuri de munca!

  • Henrich 13 March 2008, 21:24

    După părerea mea, în primul rând contează atitudinea ta faţă de aceste specimene, nu trebuie să îţi fie frică de ei şi aşa trebuie să simţi şi în interiorul tău.

    Dacă sunt până la trei de asemenea specimene atunci poţi să îi spargi feţele, dacă sunt mai mulţi atunci se schimbă un pic situaţia, depinde ce ştii şi cum ştii, dacă sunt 100 tot nu te pot să te atingă toţi deodată.

    Fii rapid şi isteţ. Dar mai mult decât atât, fii NEBUN! F***i’n crazy, you know what i am saying? :)

  • wassup 14 March 2008, 01:46

    hmm, am reusit sa citesc si toate comentariile. Imi place cum a zis si Sergiu, dar imi place si comentariul lui Henrich (ambele sunt adevaruri).
    In cazul meu as opta probabil intai pentru “Ignorati amandoi momentul, il injurati in gand si mergeti mai departe, constienti fiind ca n-aveati ce sa faceti mai mult de atat”, dar pe urma la al doilea insult cu siguranta as trece la “Ii iei pe toti la bataie, constient fiind ca o sa castigi”.
    Stii cum e: calm calm, dar la un moment dat tot izbucnesti, si atunci te transformi in Rambo (vb lu henrich):))

    wassup’s last blog post..Test de constiinta

  • alina 14 March 2008, 10:26

    huh…si eu am trecut prin asa ceva. eram cu el intr-o zona nu prea placuta a iasului (da…avem si noi destule), si am vazut un grup de vreo 5 – 5 smecheri. reactia mea a fost sa-l strang mai tare de mana…..aia au cerut o tigara, m-au apucat de mana si noi nu i-am bagat in seama si am trecut mai departe. pot zice ca atunci chiar m-am speriat, si a fost destul de aiurea senzatia. cand e vorba de unul singur…poti sa-l iei la bataie, sa-i rupi capu, sa-i rupi vreo coasta, dar cand sunt 5 6 ….mai bine treci mai departe. in fine, bine ca a trecut si ca nu s-a intamplat nimic.
    scria cineva de fetele care se imbraca provocator….cunosc si eu o tipa de genu…tipa cam curvulita….recunosc, si se plange de ce barbatii o considera o curva….dar are un limbaj specific, se imbraca foarte provocator…
    @olix…..vezi ca ai scris mai sus “save”, e “safe” :D
    v-am pupat

  • Sergiu 14 March 2008, 13:26

    Spray paralizant? Pai pana isi face ala efectul tot te alegi cu o coasta rupta sau nasul spart. Sprayul cu piper e mai bun ca isi face efectul imediat. Eu, in inteligenta mea, am luat sprayul cu piper al fostei(cand eram cu ea :P) si i-am dat pe mobil cu el… A fost un experiment interesant.

    Si Henrich, sunt convins ca pot sa bat o cioara din aia… Dar daca sunt o gasca intreaga… Eu nu ma consider Rambo. Oricum majoritatea tiganilor, daca nu sunt in grup si daca nu iti e frica de ei si nu te sperii, te lasa in pace. Imi aduc aminte ca s-au luat de mine o data trei drogati pe la Dristor ca nu le dadeam tigari. :)) Dar erau asa de muci facuti ca ii puteam bate pe toti 3 lejer.

    Cea mai buna idee e sa treci peste moment si daca nu poti trai fara sa il calci pe ala te intorci alta data cu ceva prieteni.

  • brasil 30 July 2008, 22:52

    Romanii nu au sange in ei si asta stie tot globul, asa ca va reguleaza toti: si tiganul, si ungurul, care cum ai vine. Iar voi nici macar nu va dati seama cat de tare v-o trag. Tiganii v-o trag DE TOT. Va scot de pe harta si din istorie. Ian Hancock v-a transormat in mod stiintific in tigani, nici n-ati cracnit, n-ati avut habar. Soros va educa ca tigani, ca e usor. Iliescu v-a inlocuit tot aparatul politic cu oligarhia tiganeasca. Orice tigan stie ca v-o poate trage. Scoate un pumn de dolari din buzunar si “gagica” se duce cu ei iar voi gagiii dilii bagati coada intre picioare si plangeti pe umarul pisicii. Trezeste-te romane?! Numai adormitii se pot trezi, ceilalti sunt treji si vigilenti cu numele, cu femeia si cu glia lor!

  • A.I. 31 July 2008, 06:48

    @brasil: nu cred ca esti in postura de a da sfaturi sau de a critica atata timp cat te afli in alta parte. poate ca oi fi plecat tu pe afara, dar tot roman esti…asa ca, conform spuselor tale, intoarce si tu fundul.

Post a comment