Top

Toti fumatorii tzigarile in aer !!

Ia uite motiv de nervi pentru unii colegi “In Marea Britanie s-ar putea introduce permisul pentru cumparat tigari” :))

Fumatorii din Marea Britanie s-au aratat nemultumiti de initiativa mai multor consilieri pe probleme de sanatate, care au propus ca dependentii de tutun sa plateasca 10 lire sterline pentru un card pe baza caruia sa li se permita cumpararea tigarilor. Aceasta propunere este considerata “absolut revoltatoare” de organizatiile care apara drepturile fumatorilor, care sustin ca in Marea Britanie taxa pentru produsele din tutun este si asa foarte ridicata.

Potrivit BBC, ideea de a introduce acest permis ii apartine presedintelui Organizatiei Sanatatii din Anglia, profesorul Julian Le Grand. El a recunoscut ca aceasta initiativa prezinta anumite inconveniente, avand in vedere ca toti fumatorii trebuie sa se inscrie in fiecare an pentru a obtine permisul pe baza caruia poate cumpara tigarile. Totusi, Le Grand sustine ca masura i-ar descuraja pe multi britanici sa mai fumeze.

[copy/paste de pe hotnews

Oare ?? Dar totusi, vorba cuiva, pentru ca lucrurile si ideile tampite se raspandesc foarte repede s-ar putea ca legea asta sa ajunga si in Romania, inainte sa se aprobe in UK. Totusi, din cate stiu eu, la noi in Romania inca nu sunt asa scumpe tzigarile cum sunt in alte tzari europene ..

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Miriam 18 February 2008, 17:37

    E abuziv…dar ce ar fi daca lumea nu ar mai fuma? Ce bine ar fi! Ieri un taximetrist a uitat sa ma intrebe daca ii dau voie sa fumeze in timp ce ma transporta…si n-am avut chef de cearta, de aia nu i-am atras atentia.

  • Andu 18 February 2008, 18:53

    Ca simplu nefumator as putea spune sa se interzica fumatul. Probabil lumea o sa ma alarmeze ca in fiecare local s-a creat cate un spatiu pentru nefumatori.
    Da, este adevarat. Daca este un spatiu inchis de maxim 2metri patrati…

    Ahh.. sa se interzica fumatul in localuri.

    Acelasi copil care nu fumeaza,
    Andu.

    Andu’s last blog post..Telegrama catre adormiti..

  • marian 18 February 2008, 18:54

    ar fi super sa fie fumatorii luati mai tare si impuse unele reguli clare … ca sunt lasati cam liberi :) sincer dai de ei peste tot :(

  • Guitz 18 February 2008, 18:40

    Nu comentez, nu fumez si nici nu vreau:D

    Guitz’s last blog post..Neatza cu Razvan si Dani

  • danmesser 18 February 2008, 19:57

    Şi cînd te gîndeşti că tot balamucul ăsta ni se trage de la mayaşi/incaşi şi ce-or mai fi fost pe-acolo :)
    Acum, despre spaţiile din localuri. Dacă un spaţiu pentru nefumători are 2 metri pătraţi, înseamnă că localul are 4 în total :) Pentru că la lege scrie că fumătorii nu pot ocupa mai mult de jumătate din suprafaţa localului… Cam aşa vine treaba.
    Mie, ca fumător, mi se pare revoltător faptul că “represiunile” încep de la cumpărător şi mai ales că de fiecare dată cînd apare o iniţiativă legislativă sînt invitaţi la negocieri şi marii producători de ţigări…

  • nashu_mare 18 February 2008, 20:56

    Nu e adevarat, nu stiu daca e in lege sau nu, dar de cele mai multe ori locurile pentru nefumatori sunt simbolice. Nu cred ca se specifica care e proportia spatiilor pt fumatori/nefumatori altfel nu ar exista zone batjocoritoare la propriu pentru nefumatori in unele restaruante slash baruri, cum ar fi in zone neincalzite semi-afara sau o masa in fundul restaurantului, eventual singura camera din tot barul unde nu este televizor (asta cand lumea se strange sa vada un meci de fotbal).

    Daca am ales sa nu fumez am dreptul sa nu imi miroasa a a tigari hainele sau sa nu inhalez tone de fum cand ies pe undeva? Daca vrei sa fumezi, foarte bine, dar nu ma obliga si pe mine sa fac acelasi lucru!

    Oli, tin minte cand i-ai rupt tigarile lui Carmen… Cred ca au fost cateva ori chiar… :D Dau din casa? :P

    nashu_mare’s last blog post..Writer’s blo(g)/(ck)

  • nashu_mare 18 February 2008, 22:21

    Ah, inteleg, acum te-a olbigat Carmen sa scrii postul asta. :D

    nashu_mare’s last blog post..Writer’s blo(g)/(ck)

  • Dee 18 February 2008, 23:22

    Oricum gesturi d-astea cu rupt de tzigari… nu sunt prea frumoase.. mai ales in public ;)

  • Andra 19 February 2008, 06:51

    mha adevaru e k in UK tigarile sunt peste 5 lire, si sa stiti ca totusi faptul ca astia nu fumeaza inlocaluri e super ok, daca iti trebuie sa fumezi iesi afara. Nu am nimic cu fumatorii, toata lumea din jurul meu fumeaza, dar e ok sa mergi la un party si sa mirosi inca a parfum cand te intorci si nu a fum de tigara raaau de tot :D. Si daca tot dau astia in Uk 5 lire pe pachet ce-i doare daca dau inca 10 sa-si ia un permis?

  • speedy 19 February 2008, 10:59

    nu sunt fumator si nici n`am de gand:) nu am nimic cu fumatorii.. dar cum a spus si Andra cred ca ar fi mult mai frumos la un party sa mirosi a parfum decat a fum de tigara… la discoteci sau in localurile aglomerate deja ajungi sa pleci de acolo lacrimand din cauza fumului… eu nu zic ca ar trebui sa puna taxe pentru ca fumezi.. eu zic ca ar trebui sa respecte mai mult nefumatorii :D dar deh… nu mai ai localu atat de populat daca faci mai multe spatii de nefumatori ;)) pentru ca devin din ce in ce mai putini

  • obnosis 19 February 2008, 11:25

    Eram multi si puternici… Dupa care a aparut o idee cum ca nu mai e asa fain sa fumezi. Si ideea s-a dezvoltat, si a crescut si ne-a nimicit…

    Dupa ce am fost haituiti ca haiducii prin paduri, de am ajuns sa ne ascundem pe la colturile cladirilor sau prin balcoane, neaparati in nici un fel de intemperiile vremii sau sa ne pitim prin casa scarilor (stie Olix unde :P) sa ne luam doza binemeritata de nicotina dupa o zi lunga…

    Dupa toate astea, asta ar mai lipsi. permisul de fumat! DISCRIMINARE urlam! INCORECT urlam! si de la cat am urlat parca ne trage de-o tigara.

    Care ai un foc?…

  • Sergiu 19 February 2008, 21:47

    Atat timp cat se scot accizele si alte taxe de pe tigari, e un lucru bun. Altfel, e abuziv. Avand in vedere ca deja jumatate din pretul tigarilor sunt accize si taxe, e o masura aberanta.

    Plus, ca ar reduce veniturile la stat daca s-ar scoate taxele si accizele pe ele fiindca si-ar lua unul card si ar lua tigari pentru mai multi. Si daca le lasi pe amandoua, o sa se treaca la piata underground.

    Sa se interzica in cluburi si altele si ajunge IMO.

Post a comment