Top

La ce se uita romanii la tv ?

Old TVCiteam zilele trecute la Zoso ca, dupa un an de la lansare, Kanal D e pe locul 5. Am intrat pe articolul despre care vorbea Zoso si am vazut care sunt televiziunile de pe primele 4 locuri.

Pe locul 4 se afla PrimaTV, pe 3 AcasaTV (telenovele??), pe 2 Antena 1 si pe primul loc, cum era normal ProTV-ul.

Tin minte ca ma uitam pe niste audiente zilele trecute si observat ca postul AcasaTV are audientza destul de buna pe mai tot parcursul zilei. Stau eu si ma intreb: oare cat timp liber trebuie sa aiba femeile astea, casnice probabil, care se uita aproape toata ziua la telenovelele interminabile de pe AcasaTV ??

O gramada de oameni se plang si sunt oripilati de stirile de la ora 5, dar, in continuare, acestea fac super-ratinguri. Lumea e oripilata, dar vrea in continuare sa vada crime, violuri, accidente si sinucideri.

Ma uitam si pe audientele de la Teo care sunt chiar ok, dar nu extraordinare. Mi-am dat seama ca multi oameni n-o plac pe Teo pentru ca se scalambaie la televizor, face glume mai deochiate uneori, samd. Am stat sa ma gandesc cine sunt acei oameni care n-o plac pe Teo asa cum este si mi-am dat seama ca ei sunt oamenii conservatori si inchisi la minte.

Am reusit sa vad aproape in intregime cele 5 editii de “Teo Live” care au fost pana acum la PrimaTV si trebuie sa recunosc ca, in mare parte, mi-au placut si n-am avut ce comenta, in schimb am auzit tot felul de comentarii ciudate gen “cum poate sa zica asa ceva la televizor??” sau “hai frate, ce gluma mai e si asta??”.

Am spus-o si mai sus, romanii inca sunt conservatori si inchisi la minte, cand aud o gluma mai ciudata se sperie si-si fac cruce repede. Pe Oprah din State n-am urmarit-o ca nu prea am avut cum, dar am impresia ca si ea e cam la fel ca Teo si acolo are maaare succes.

In fine, sa mai trag concluziile ? Cred ca le stiti deja: romanii sunt manelisti, telenovelisti si le place sa vada crime, violuri, accidente si prostie multa :( Trist, nu?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Ada 27 January 2008, 23:21

    Fara suparare, dar nu exista pic de comparatie intre Oprah si Teo. O poti vedea pe Euforia pe Oprah daca doresti. Teo se “scalambaie” prea mult in ultima vreme. Inainte era amuzanta. Acum e oarecum fortata. Inca imi place de ea, dar ar putea sa o lase mai moale cu unele tipete total aiurea.
    Si nu ma uit nici la telenovele, nici la stirile de la ora 5. :)

  • UrbanReality 27 January 2008, 23:36

    Teo e deja obositoare, sincer, avea farmecul ei candva… dar nu mai e cea ce a fost.

    UrbanReality’s last blog post..Banc cu politisti 7 / medicul primar

  • iqradio 27 January 2008, 23:46

    Teo a alunecat pe o panta care nu cred ca-i e favorabila. Mai cred ca face asta pentru ca si-a pierdut busola (nici nu e greu, am sentimentul ca i se pun prea multe in spate – ajutoarele pe care le primeste nu sunt eficiente). E falsa, calculata, triseaza; eu zic ca oamenii simt asta. Teo e o personalitate. Spre deosebire de multi altii Teo poate. Da, cat sa poata sa duca un om? Are nevoie de cineva sa o scoata din galeata. A supportive one
    Unul dintre multele puncte tari ale showurilor lui Oprah au fost interviurile generatoare de PR. Ai vazut pana acum 5 emisiuni cu Teo; Eu am vazut saptamana asta 3. Ai senzatia ca prin ceea ce prezinta, Teo mai are vreo sansa sa iasa din multime?

    iqradio’s last blog post..Puterea radioului

  • Miriam 27 January 2008, 23:46

    Teo e o femeie inteligenta, dar emisiunea e aceasi ca la Pro. Nu imi spune mare lucru. Sper ca nu ma consideri nici conservatoare, nici mai stiu eu cum…dar Teo e rasuflata…nu aduce nici un beneficiu la Prima. Nu cred ca va rezista in sezonul urmator. Invitatii canta playback…nimic deosebit…mai bine Iantu cu copiii spun lucruri traznite…sau din astea!
    Cat despre tara de manelisti…aici sunt de acord…
    Ca si Ada…nu ma uit la telenovele nici la stirile de la ora 5, nici la circul de la OTV. Am fost socata, zilele trecute, auzind cum oameni seriosi se uita, dar se si implica afectiv in circurile de la OTV…te ia cu groaza la ce se uita lumea asta…traieste mizeriile si scandalurile unora care nu au decenta sa isi spele rufele acasa.

  • iqradio 28 January 2008, 00:02

    din ce am vazut pana acum, nu; intri pe wikipedia si citesti despre celebrele interviuri Oprah; cand zic PR ma referer la evenimentul generat de Teo dupa care ziaristii sa stea si-n limba sa obtina o informatie in plus; te-ai prins? ziaristii sa alerge dupa informatia generata in emisiunea lui TEO, nu ziaristii din cateva ziare prietene sa publice (in lipsa de altceva) materialul furnizat de PR-ul televiziunii.

    iqradio’s last blog post..Puterea radioului

  • UrbanReality 28 January 2008, 00:07

    si din pacate e deja fumata si plictisitoare.

    UrbanReality’s last blog post..Banc cu politisti 7 / medicul primar

  • danmesser 28 January 2008, 01:31

    Fiecare şuşă are publicul ei. Ceea ce nu înţeleg eu e cum de nu s-a gîndit Teo să se rebranduiască. Sau măcar cei care au adus-o la Prima să se fi gîndit: ok, face acelaşi tipar de emisiune ca la Pro… dar mai spargem noi vreo gheaţă cu asta?

  • silversky 28 January 2008, 19:54

    Am văzut şi eu în urmă cu câteva zile articolul cu pricina din Capital, dar din câte ţin minte, era vorba de intervalul orar de la prânz/public 18-49, unde pe anumite segmente era chiar lider, şi nu întreaga zi. Altfel nu s-ar explica absenţa TVR-ului din Top 5.

    Cât despre Teo…O urmăresc de pe vremea când făcea matinal la Antenă şi orice ar face îmi rămâne dragă. Vina ei este însă legată de popularizarea manelelor în emisiunea de pe Pro, lucru cu care şi-a distrus (poate iremediabil) imaginea. Cum spunea şi cineva mai sus, s-ar fi simţit nevoia unui rebranding.

    silversky’s last blog post..?Weeds? şi ?Mad Men? scapă de grevă

  • silversky 28 January 2008, 20:01

    Edit: îmi cer scuze, nu am văzut linkul spre articolul de pe adplayers. :P Datele respective mi se par curioase ţinând cont că B1 (0,2%) depăşeşte în audienţă Antena 3 (care nici măcar nu e listată)

    silversky’s last blog post..?Weeds? şi ?Mad Men? scapă de grevă

  • ezry 28 January 2008, 21:55

    M-am uitat cam 5 minute la Teolive si nu m-a cucerit.
    Atat la Romantica, cat si aici, scoate totul fortat. Se vede efortul pe fata ei, doreste sa redevina ce-a fost. Din pacate nu repetand aceleasi poante, grimase, sunete, poti sa recuceresti. Este exact ca-n relatia de cuplu: daca nu vii cu noutati risti sa devii plictisitor.

  • OLiX 29 January 2008, 10:36

    @iqradio uite un articol, defapt o chestie care a generat putin PR zic eu http://www.cancan.ro/2008-01-29/Teo-emisiune-cu-ambulanta-la-usa.html

    OLiX’s last blog post..Buna dimineatza !!

Post a comment