Top

Drumul spre job

Zapada in drum spre jobIeri cand eram in drum spre job vroiam sa fac niste poze la cum arata drumul, dar pentru ca-mi inghetzau mainile ieri, am facut pozele azi :)

Cam asa arata strada pe care vin spre job. Ieri majoritatea oamenilor circulau pe linia de tramvai sau pe culoarele facute pe cate o portiune de trotuar.

Stalp cu zapadaNici mie nu mi-a venit sa cred ca este posibil asa ceva, dar este, va spun eu !

Tot Bucurestiu e plin de zapada, strazile sunt totusi ok, dar trotuarele sunt pline de zapada, iar stalpii, la fel ca cei din stanga, sunt plini de zapada la baza.

Strazile mai mici sunt si ele pline de zapada, iar la noi, in business-parcul in care lucram, marinile circula cate una pe banda, iar noi printre ele, ca loc de trotuare n-a mai fost :(

Mini buldozer de luat zapadaAzi dimineatza era sa dea peste mine acesc mini buldozer sau ce naiba e, care lua zapada de pe strada si o arunca pe trotuar :)

Cool, nu??

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • JimmY 8 January 2008, 17:02

    Aha, vrei sa ne arati cum ies pozele cu un Nokia 6300?

  • nashu_mare 8 January 2008, 20:43

    Pai da, pentru ca oamenii asteapta fie primaria sa le dea zapada la o parte din fata blocului, fie conducerea societatii sa angajeje pe cineva sa dea zapada la o parte.

    Nu inteleg de ce lumea nu vede zapada ca pe o responasibilitate a tuturor. Cade in volum atat de mare si pe suprafata atat de mare incat nu vor fi suficenti niciodata cei de la salubritate/ADP/etc. Aia sunt suficenti doar pentru caratul gunoiului si pentru deszapezirea strazilor principale. De aia e legea cu curatatul trotuarului de catre proprietarii caselor. De aia nu mi se pare un capat de tara sa iti desapezesti masina, parcarea, straduta pe care locuiesti sau in jurul locului unde muncesti. E chiar foarte amuzant sa iesi cu colegii sa dai zapada. Altfel se vorbeste de team-buildinguri in care se fac tot felul de activitati cretine in echipa.

  • danmesser 8 January 2008, 21:22

    Ce mai contează drumu’, cînd ajungi în “clădirea frumoasă şi spaţioasă care ne oferă o panoramă extraordinară, cu iz de occident”? :))) LOOOL

  • mihai 8 January 2008, 21:42

    Pai daca ies angajatii trusturilor de presa sa dea zapada de pe trotuar, cum mai pot face ei stiri cu panica creeata de caderea omatului???? Daca ne deszapezim cum sa strigam in gura mare ca “iarna nu-i ca vara” si ca angajatii de la Xsi Y nu-si fac treaba? Nu… trebuie sa stam sub zapada si sa inventam un nou jurnal de stir: “Romania sub zapada” cu Mihai Tatulici sau cu Oana Zavoranu- inca nu m-am gandit … :)

  • nashu_mare 8 January 2008, 22:04

    Nu e vorba de asta, dar lumea vorbeste mai putin. Tu iti stii macar un vecin? Nu vreau sa zic din vedere, vreau sa zic sa il cunosti bine, sa vorbesti des cu el, sa interactionezi altfel decat prin teava de la calorifer.

    Crezi ca la ceilalti e altfel? Nu poti sa iesi de la sine putere sa faci munca in echipa (caci pana la urma asta e deszapezirea) cu necunoscuti. Trebuie sa existe un motiv, o chemare, ceva. Eu am iesit ca a trebuit sa imi dezgrop masina, ca mine mai erau cativa, nu stiu cum ii cheama, esential e ca impreuna am facut mai mult decat sa ne dezgropam masinile. Un pic, nu mult ca eram cam putini. Celorlalti li se pare normal ca noi sa dam zapada “ca noi avem masini”. Ma rog, poate pare ca ma contrazic cu ce am zis la inceput dar in fond nu se intampla asa. E doar o coincidenta ca s-a intamplat sa iesim, o intamplare ca avem masina.

    Legat de ce ai zis tu cu “da` ce io-s platit sa strang zapada din fata blocului?? de ce dam banii la aia si la ailalti ?” Pai tocmai ca nu platesti pe nimeni dar nu cred ca realizeaza cineva treaba asta.

    Pe de alta parte toti spun “sa vina sa ne ia Videanu zapada” si il interogheaza retoric ca de ce nu a fost in Bucuresti cand a nins de parca treaba lui era sa dea zapada cu lopata si cu manuta lui din drum.

  • mihai 8 January 2008, 22:15

    exact, dar nimeni nu vede asta… oricum, nu stiu daca voi ati mai vazut copii care sa faca oameni de zapada in fata blocului ?? Eu nu! Nici macar unii care sa se dea pe gheatza !
    Cand eram mic, stiu ca mancam zapada de dimineata pana seara.
    E sinistru, ninsese in TM si nu am vazut niciun copil in zapada :(

  • nashu_mare 8 January 2008, 22:22

    Erau toti pe net, scriau pe bloguri, faceau un cantar, agatau pe hi5…

  • mihai 8 January 2008, 23:25

    mda…trist sau…se baricadasera in case alaturi de parintii lor cu sacii plini de provizii, ca zapada ca asta n-a mai vazut vreun pamantean. :)))

  • Mihai 9 January 2008, 00:42

    oliver tu o sa mori intr-o masina inzapezita , ramasa fara o picatura de motorina , dand relatare pentru Focus.Asta intr-o intersectie din Militari :)))))

  • Kittutza 27 March 2008, 01:20

    drumul spre job imi aduce aminte de un filmulet facut de mine intr-o zi de iarna grea…”Drumul spre casa”…si nush cum l-am tras in de mai multe ori…si mai gasesc cate un filmulet si incepe cu vocea mea…drumul spre casa :))

    da’ n-are mare legatura,dar mi-am adus aminte de faza asta

    Kittutza’s last blog post..Miercuri…

Post a comment