Top

Dimineatza la metrou

N-am mai umblat de ceva timp dimineatza cu metroul, dar astazi am vazut ceva unic.


Sa nu credeti ca a instalat Videanu un brad de craciun in statia de metrou si s-a gandit el sa-l aprinda chiar astazi :) NU ! Erau doar muulti oameni care mergeau la lucru.

Sa va zic cum a fost. Ajunge metroul in statia de la Victoriei, se deschid usile si.. dau sa ies. Dar unde sa ies cand in fatza mea era o gramada de oameni deja care incercau sa urce, iar cand ma uitam spre scari vad o alta gramada de oameni care incerca sa coboare si sa intre in metroul din care eu incercam sa ies.

Doar vreo 10-15 persoane au reusit sa intre in metrou, chiar daca acesta a stationat vreo 2 minute. Cand a plecat, a plecat cam in viteza, chiar daca erau oameni pana la marginea peronului..

In fine, incet incet, in vreo 5 minute, am reusit sa ajung sus si sa schimb magistrala si am reusit sa fac si poza de mai sus. E Romania ! Enjoy it !!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Rainy Day 4 December 2007, 10:57

    asta e motivul pentru care nu circul decat extrem de rar cu metroul: claustrofobie, frate! :))

  • Nashu_mare 4 December 2007, 10:18

    Aia sunt oamenii care pana acum erau pe strazi, in masini.Asta e chiar o chestie care imi place. Ca eu nu merg cu metroul. :D

    Se inghesuie lumea in Bucurestiul asta de parca aici ar curge doar lapte si miere. Oare de ce vin oamenii in Bucuresti. Oli?

  • OLiX 4 December 2007, 10:21

    pai oamenii vin in Bucuresti petru ca au impresia ca vor gasi aici job, macare, multi bani, samd, dar din pacate, pentru unii, nu e chir asa :(

  • samurai 4 December 2007, 10:37

    nu e numai de astazi dimineata. asa e in fiecare dimineata la victoriei. doar ca azi nu au mers cele 2 scari rulante care urca. in consecinta azi a fost mai rau ca de obicei. s-a incercat dirijarea “maselor” pe dreapta coborare, stanga urcare, dar cum babuinii nu inteleg limbajul uman, a fost futila interventia celor de la metrou.

  • OLiX 4 December 2007, 10:39

    am vazut ca era sus o doamna care zicea coborat pe dreapta, samd, dar toata lumea urla la ea ca au conducere de rahat, samd si ca nu-s buni de nimic, bla bla ..

    vorba ta, n-ai cum sa discuti cu babuinii :)

  • Nashu_mare 4 December 2007, 10:51

    Doamna aceea era imbracata in vreo uniforma, ceva sa o scoata in evidenta, sa inspire autoritate si sa fie recunoscuta de la departare ca o autoritate?
    Daca nu, atunci comportamentul oamenilor e normal. Crezi ca aia in “tarile civilizate” ar reactiona altfel in situatii asemanatoare? La ei nu exista situatii asemanatoare pentru ca responsabilii stiu sa “opereze” cu masele.

    Hai sa dau un exemplu mai edificator. Eram azi-noapte la bac la Braila si nu vedeam niciun indicator, nimic, doar cateva becuri la o bodega luminau zona. Zona era alcatuita din niste coclauri neasfaltate – malul Dunarii. Dupa cateva bajbaieli vedem cateva masini care urcau pe un bac. O luam intr-acolo. Cat timp asteptam sa se urce aia din fata pe bac vine unul tipand din spate revoltat “Domnu’, domnu’, nu puteti urca aici, va tip de multa vreme dar aveti chestia aia in urechi si nu ma auziti” (handsfree-ul adica). Trecand peste faptul ca arata ca fiind unul dintre betivii de acolo, imbracat intr-o pufoaica normala, el se astepta sa il si auzim prin geam. I-am raspuns “pai nu am vazut niciun indicator ca sa zica pe unde sa o luam”. Raspunsul lui a fost de-a dreptul cracanator “Domne, aici nu sunt indicatoare, aici se dirijeaza”. Ne-am intors vreo 200 de metri inapoi si am mers alte 200 de metri pe o ulita nici macar pietruita si am ajuns la alt bac, bajbaind, pierzand astfel cam 20-30 de minute numai cautand bacul si vorba aia era zona “dirijata”.

  • OLiX 4 December 2007, 11:08

    @Nashu doamna aia totusi era imbracata intr-un costum care inspira autoritate, dar cam degeaba, ca tot o injura toata lumea :(

  • Nashu_mare 4 December 2007, 11:17

    Prin “autoritate” inteleg autoritate in dirijare: manusi albe, vesta verde reflectorizanta – din astea. Asa se face in tarile cu apa calda. Ca daca era imbracata in uniforma visnie – gri (sau taior de aceeasi culoare) nu asculta nici dracu de aia din cauza ca nu o observi decat cand esti langa ea si atunci deja ai stat intr-o aglomeratie “neorganizata”, “din vina tampitilor astora de la metrou” si ajungi cu nervii in stratosfera. Daca de la departare vezi ca “exista cineva” gradul de nemultumire scade.

  • samurai 4 December 2007, 14:15

    nashule, hai sa-ti dau un exemplu din tarile civilizate: in mod normal si civilizat, se circula pe dreapta. se acorda prioritate la coborare din vagon. etc. etc. etc. doamna aceea era vizibil de la metrorex si era foarte amabila. si alta dovada de civilzare in tarile civilizate: cand ti se spune de catre cineva “oficial”: “va rog sa mergeti pe acolo”, sau “pe dincolo”, nu obiectezi, ca esti tu mai destept si ca ti se pare ca facultatea ta e mai meseriasa. faci ce ti se indica.
    daaaaaaaar, toata astea se intampla in tarile civilzaaaaaate, unde gasim oameni civilizaaati, nu cercopiteci.

  • Kittutza 26 March 2008, 23:54

    ce imi plac pozele astea de la metrou :D

    pe la ora 5-6,la statiile astea de metrou mai mari,e un specatol :D

    se vad numai capete de oameni care misca precum niste furnicute :D

    Kittutza’s last blog post..Miercuri…

Post a comment