Top

Cum e sa fii DJ rezident la mare

Cred ca inca de vara trecuta imi doresc sa scriu despre djii rezidenti de la mare. Acei oameni care timp de 2-3 luni pun muzica in cluburi si discoteci 7 zile din 7. Sunt putine locurile in care sunt 2 dj, in general e unul si ala tre’ sa faca toata treaba in fiecare noapte.

Va spun sincer ca ii respect enorm pe toti cei care fac treaba asta, pentru ca eu nu cred ca as putea!

Munca unui DJ rezident la mare incepe in club undeva pe la ora 22 si se termina la 5-6-7 dimineata. Unii dji incep munca inca de dupa-amiaza cand merg cu jeep-urile prin statiune ca sa promoveze petrecerea din seara respectiva.

Imaginati-va ca in 2-3 luni de sezon estival muzica e cam aceeasi. Hiturile defapt sunt cam aceleasi si foarte rar apar piese noi. Mie sincer mi se pare o munca foarte grea sa pui 7 nopti din 7 timp de 2-3 luni aceeasi muzica, dar in alta ordine!! Da, e aceeasi muzica, pentru ca un dj bun va mixa in 5-7 ore de program in jur de 2-300 de piese, dintre care hiturile momentului care sunt in numar de 20-30!

Nu stiu cati dintre acesti dj sau cati dintre patronii de cluburi de la mare inteleg ca un dj ca sa poata face un program bun are nevoie de 1-2 ore de odihna inainte de party. Cel putin la mine treaba asta functioneaza foarte bine.

Daca eu ma duc in club si sunt obosit, oricate cafele sau bauturi energizante as bea tot imi vin foarte greu piesele in cap.

In concluzie, o sa ma repet, si o sa spun ca mie, cel putin, mi se pare greu sa fii dj rezident la mare, iar pentru asta ii respect foarte mult pe toti cei care fac asta! Si pentru ca stiu ca printre cititorii blogului meu sunt si prieteni care sunt DJ rezidenti sau au fost Dj rezidenti la mare, ii invit sa-mi lase un comentariu si sa-mi spuna cum e defapt situatia vazut din punctul lor de vedere!

Written by: OLiX

Sunt OLiX, Dj la KissFM (Kiss Kiss in the Mix & Partydul KissFM & Razi cu Sergiu si Andrei). Iubesc vacantele, vara, muzica si petrecerile!

Latest comments

  • Bogdan Nagii 24 April 2013, 11:58

    Din pacate DJ-ii rezidenti la mare sunt si foarte prost platiti (2000 de RON/luna sau 6000/sezon) deci, daca stai sa te gandesti … nu ia nici macar suma minima de 150 de lei/seara. Asta e ca un plus la ce ai zis tu OLiX

  • Catalin Munteanu 24 April 2013, 12:10

    In concluzie, pentru 100 de lei pe seara, nici nu are rost! :))

  • Ionescu Alin 24 April 2013, 12:10

    ai mare dreptate ce spui, la mare programu e invers celui conventional pe sistemu 8 ore somn si restul treaba, in afara de munca de DJ mai bagi si ceva tehnic !! si abia daca iti raman si alea 8 ore de somn !

  • Ionescu Alin 24 April 2013, 12:17

    poi aia 150 ron/seara ii iei cand ai doar week-end-ul, pe cand la mare ai zi de zi plus cazare si masa ! , dar asta depinde cum iti negociezi !

  • Coco 24 April 2013, 13:07

    Nu prea conteaza banii, daca faci asta din pasiune !

  • dj sava 24 April 2013, 14:08

    Haha … ai uitat sa mai pui si ziua pe plaja cateva ore, inainte de program !! :)

  • carti 24 April 2013, 14:32

    Chiar daca nu fac parte din aceasta cadegorie, eu sunt fan, sa stii ca si eu am un mare respect pentru djii in general, nu coneaza ca pune muzica la mare, in bucuresti sau in alta parte. Lafel as putea sa spun si despre djii de la sunwaves de la afterparty, care stau de seara la petrecere, apoi continua de la prima ora a diminetii si tin petrecerea de afterhours pana luni dimineata chiar.

  • alex 24 April 2013, 15:27

    este obositor sa mixezi toata noptea , dar sunt si platiti pt ceea ce fac.

  • Radu 26 April 2013, 08:09

    Pt. mine ar fi o placere!

  • papioane barbati 26 April 2013, 12:42

    Totusi djii de pe Kudos Beach am vazut ca sunt putin mai relaxati, si se schimba intre ei destul de des. Dar fac o atmosfera buna baietii de acolo.

  • Bolocan Ovidiu-Cristian 26 April 2013, 14:13

    este obositor sa mixezi toata noptea , dar sunt si platiti pt ceea ce fac.

  • mariana tilica 1 May 2013, 07:24

    Ma iertati ca va deranjez,vin cu rugamintea la d-voastra
    sa publicati un articol umanitar despre copilul meu.Singura mea speranta
    sunteti d-voastra.Toate detaliile despre copilul meu le gasiti pe blogul
    umanitar:

    http://dorintilica.blogspot.ro/ .

    Va multumesc anticipat!

    Va rog frumos sa-mi dati un raspuns daca puteti publica
    articolul de care v-am rugat la adresa de e-mail tilicamariana@yahoo.com

  • Bogdan Nagii 3 May 2013, 08:11

    lol !!!

  • Avram Gabi 9 October 2013, 04:11

    E greu! Dupa aproape 2 luni cat am stat eu la costinesti anul acesta si am pus muzica seara de seara ( si ziua cateodata ) am realizat ca iti trebuie multa rabdare, nervi si nu in ultimul rand ..muzica multa! Cum ai spus si tu Olix, muzica e aceeasi…dar cateodata pana si un dj care isi face meseria pentru muzica, lume etc ..se satura de piesele lui preferate :)
    In cocluzie, vreau sa scot in evidenta ca e multa oboseala dar financiar sincer eu am fost multumit. Cel mai mare “PRO” e ca am cunoscut foarte multa lume din toata tara care am vazut ca m-au apreciat…obosit/odihnit, cu chef fara chef s.a.m.d + ca nimic nu se compara cu inceputul de rasarit si primele piese de after :))

  • George Raul Raul 14 October 2013, 12:31

    sal baietzi,ideea mea e sa puneti de pe consola nu de pe cd,mai scade stresu,,vara asta ce vine sper sa reusesc sa ajung si eu la mare cu consola mea))eu cred ca e mai bine….ps

  • OLiX 15 October 2013, 18:22

    cand esti deja la un nivel nu mai conteaza de pe ce pui

  • LateNightEvents 5 January 2014, 22:38

    hey .. eu am pus pe cd-playere, dar dupa o pauza am revenit la o consola. acum vreau sa trec din nou la cd-playere..imi lipseste feelingul de cdj si djm … ;)
    OLIX .. ce parere ai .. cdj 1000 mk3+djm800 , utilizate cu interfata audio pentru timecode control sau o consola performanta …tu ce zici … .

  • Raul Catalin 7 July 2014, 13:20

    Gabi e cel mai tare !

  • Avram Gabi 7 July 2014, 17:09

    haha :)) mersi !

Post a comment