Top

Zambilici, zambilici, dar cati?

Au aparut zilele astea pe bloguri niste articole interesante despre zambilici si emoticoane (bine, cam tot aia e, doar ca nu toate emoticoanele zambesc) :))

Precum observati si voi pe blog, dar si in comentarii, eu folosesc destul de multe emoticoane, in special pe cele care zambesc si asta pentru ca eu zambesc destul de mult sau pentru ca imi place sa-i fac pe altii sa zambeasca. Si exact cum povestea si Arhi, atunci cand esti, de exemplu, la birou si ai o conversatie online, e mai greu sa te exteriorizezi si mai usor ti-e sa faci un emoticon gen “:))” sau “=))”. Chiar imi imaginez un om stand la birou si dupa ce vede un filmulet sa se ridice de pe scaun si sa inceapa sa se rostogoleasca pe jos razand. Mai simplu si fara efort e sa pui un emoticon, nu?

VisUrat spune, si-i dau si dreptate, ca e stupid cand cineva pune mai multe emoticoane decat cuvinte si, sincer va spun ca, am oameni in lista care fac asta. Eu tind sa pun emoticoane si atunci cand scriu mailuri oficiale, dar le evit totusi, in schimb, spre surprinderea mea, am primit cate un zambilici la finalul unor mailuri primite de la persoane de la care nu m-as fi asteptat niciodata sa vad un emoticon.

Inca o chestie legata de emoticoane, stiu persoane care iau foarte in serios sau le interpreteaza in fel si fel. Acum nu stiu daca poti cuceri o fata pe mess cu un ” :X ” si un ” :”> “, dar in curand nu cred ca o sa fim prea departe de asa ceva.

Haiosi sunt oamenii din viralul de mai jos care habar n-au ce-s alea niste emoticoane si se dau cu parerea ca si cand ar fi niste chestii periculoase :))

Voi abuzati de emoticoane sau folositi doar un zambilici din cand in cand?

Written by: OLiX

Sunt OLiX, Dj la KissFM (Kiss Kiss in the Mix & Partydul KissFM & Razi cu Sergiu si Andrei). Iubesc vacantele, vara, muzica si petrecerile!

Latest comments

  • boro 9 April 2009, 13:38

    Nu pot vorbi cu unele persoane care nu folosesc macar 3-4 emoticoane:(.Mi se pare o discutie ”seaca” cum se zice:).
    Parca e alta viata cu ele;)).

  • Mihai 9 April 2009, 13:48

    e mai realist cu smileurile o discutie .. :) si mult mai tare :D

  • Sh@rk 4u 9 April 2009, 14:17

    eu le folosesc cand trebuie :),prea mult strica :D

  • Ani 9 April 2009, 14:56

    Le folosesc… dar nu foarte mult… cel mai des folosit e ;;)

  • Reghi 9 April 2009, 15:31

    Clar e mai frumoasa viata cu ele… Si mai realista conversatia! :) Plus ca de multe ori daca nu le foloseste cineva, nu stii cu ce “ton” iti vorbeste si se poate interpreta gresit… E nasol si cand sunt folosite in exces, de exemplu am iesit la un moment dat cu un tip care atunci cand vorbeam pe messenger cu el folosea la fiecare cuvant si un “:))” si imi dadea the creeps un pic…

  • Simplu 9 April 2009, 15:36

    Am si eu in lista cateva persoane ce fac exces de emoticoane, uite stai sa iti dau un ex:

    Doamne :)) ce rau imi e :)):)):)):))
    Ce nebuna=)) sunt eu =))=))=))
    M’am certat urat de tot cu ai mei :)):):)):)):)):))
    Sau primesc mass’uri cu mii si mii de astfel de emoticoane, un mass ce nu are pic de inteles si e dat doar asa de n’ar mai fi, o discutie intre doua persoane cu zeci de emoticoane ceea ce mi’i se pare foarte enervant.

  • madu 9 April 2009, 16:00

    chiar daca unii oameni nu le folosesc,pentru unuii sunt haioase,eu cel putin le folosesc cand vorbesc cu prietenii(:x,:8,>:D< )sau cand nu prea am chef de tastat prea mult si le folosesc.Cred ca cine lea inventat a facut bine.Si faza cu cuceritul pe de o parte iti dau dreptate:D.....:*.....>:D<

  • maya 9 April 2009, 16:08

    prea multi strica.chiar am decis ca la 2 randuri scrise se pot pune unu sau 2 .nu e cam interesant sa vorbesti numai cu de astea.si cu regula asta exista conversatie .
    p.s mersi :)

  • Gabr13l 9 April 2009, 17:11

    emoticoanele sunt misto ! Punct… ;))

  • natalia 9 April 2009, 17:22

    Da, folosesc emoticoane, intr-o conversatie pe mess si nu numai, daqr nu in exces. :) Prin ele imi exprim bucuria, tristetea si multe alte lucruri, pe care persoana cu care stau de vorba nu are cum sa-si dea seama ca le pot simti in acel moment.
    Filmuletul e foarte tare, chiar am ras. :))

  • natalia 9 April 2009, 17:31

    Iar am apasat doua taste de-odata la cuvantul “dar”. Of, of! :))

  • Florin 9 April 2009, 18:24

    =))=))=)) . ” Da , da emoticoanele-s rele” sau “Ii un drog emoticonu’ asta, nu ?” =)) prea tare. Trebuie scoase ca altfel ne fac de rusine astia cand consuma emoticoane. :))
    si asa, ca de final : D’OH! :)):>

  • KornNT 9 April 2009, 21:22

    Daca nu ar fi acesti zambilici mess-ul ar fi o plictiseala totala. Eu in fiecare conversatie folosesc cate un zambet, un pupic o imbratisate. Trebuie sa pun ceva altfel ar fi o conversatie monotona. :D

  • niala 9 April 2009, 22:07

    emoticoanele sunt sufletul conversatiei :P
    fara ele nu stiu ce m-as face dar nici nu abuzez de ele :D
    doar cand e vreun partyd si dansam foarte mult, atunci folosim :D/ :D/:D/ in exces :))

  • niala 9 April 2009, 22:09

    hmmmm, nu ai bila de dans? si nici nu pot modifica textul :(

  • miriam 9 April 2009, 22:33

    bueyyyyyyyyyyyyy, dar era si unul tanar care nu stia cu ce se mananca “emoticoanele”!

  • Ramona 10 April 2009, 14:52

    Hello ! OLIX, scrie ca nu stie daca poti cuceri o fata pe mess cu un :X, si ca in curand nu o sa fim departe de asa ceva… cine stie? Poate chiar asa se v-a intampla… dar, fetelor , haide-ti sa nu lasam sa se intemple asa ceva, sa nu ne lasam cucerite chiar in halul asta…de un chelios care scoate pe gurita inimioare… eu sper sa nu ajungem chiar asa… puahhh …groaznic!!!!!! Fetelor , nu-i asa ca nu suntem intr-atat de naive incat sa ne lasam CUCERITE de … emoticoane??

  • Andreea 11 April 2009, 23:44

    olix vreau si eu linkul de unde ai luat filmuletul k pe youtube nu il gasesc :(

  • Onutza 12 April 2009, 00:50

    Nu mi-as imagina o discutie pe mess fara emoticoane, prin ele iti poti exprima starea de spirit si, de ce sa nu recunoastem?! Unele dintre ele sunt chiar funny, pot spune chiar ca sunt emoticons-addicted :D just kiddin` ( :-j -> de ex asta e mult prea tare). Iar, cu privire la filmulet, ce pot sa spun in afara faptului ca oamenii astia habar nu au despre ce e vorba dar isi dau cu parere, doar apar la TV nu? E cool sa suferi de vedetism in zilele noastre.. Exista insa si o parte proasta si anume ca sunt unele persoane care interpreteaza gresit anumiti zambilici.. Ca exemplu, aveam unele persoane cu care trebuia sa ma abtin sa nu exagerez cu emoticons pentru ca daca puneam :)) (eu interpretandu`l ca un zambet .. mai larg), persoana respectiva se supara pe motiv ca rad de el/ea … Vorba aia: ce oameni, ce caractere! :P

  • maya 13 April 2009, 11:15

    @andreea:daca dai click pe video iti intra direct pe youtube :)

    http://www.slideshare.net/canaldeeliberare/salvati-emoticonii?type=presentation
    un filmuletz fain despre folosirea deasa a emoticoanelor :D

  • granyta__ade 14 April 2009, 11:59

    folosesc emoticoane doar atunci cind , in timpul unei conversatii on-line vreau sa-mi exprim exact starea pe care o am. nu le folosesc niciodata de forma sau k sa ma prefac k am o stare sau alta.pina la urma si emoticoanele astea sunt relative pt k…de unde avem noi certitidinea k cel cu kre vorbeste exprima prin acel semn starea sa reala de spirit.dar…on-line totul e relativ. ce dragut era in trecut knd asteptai cunerabdare o scrisoare de la pers iubita…si dak mai era si parfumata…acum deskizi computerul, citesti mailul si…gata. aaa…nu legat de tema noastra…olix, huidu are ceva cu tine? pune-l la punct.

  • Alle 16 April 2009, 13:27

    Iar e vorba de emoticoane ? :(

  • Mihaela 16 April 2009, 21:42

    Olix, tu cum pui emoticoanele pe blog?

  • Mihaela 16 April 2009, 21:51

    Olix, cum pui emoticoane pe blog?

  • rus raluka 25 January 2011, 15:16

    sal

Post a comment